FC Slovan Liberec | Na hezké hře může stavět leda dorost, dospělý fotbal je o gólech, ví Ondřej Kolář
19.10.2014

Liberec – Den před zápasem oslavil Ondra Kolář dvacáté narozeniny, místo dárku ale musel sledovat, jak se na něj valila spousta nebezpečných útoků. „Kluky jsem někdy skoro ani nepoznával, takové chyby nesmíme dělat,“ přiznával po utkání.

Ondro, remíza asi není úplně nejlepším dárkem k narozeninám, že?
To určitě ne. Samozřejmě jsem chtěl udržet nulu, což bohužel nevyšlo, ale hlavně jsem si přál, abychom konečně vyhráli. Pohled na tabulku je už strašný. Ale ani to bohužel nevyšlo, což mě mrzí.

Ondřej Kolář

Zdálo se, že obrana chvílemi pořádně hořela. Jak se ti za ní chytalo?
Hořelo to hodně, za stavu 0:2 jsme museli hrát vabank a jít do plných s tím, že dáme dva góly. Bylo to obrovitánské riziko, oni měli spoustu šancí, ale stejně tak i my. Nakonec z toho byl alespoň bod. Nevím, jestli je to dobrý výsledek, šancí jsme měli ještě dost, ale asi je spravedlivý.

Při první brance soupeře se Šumulikoski trefil parádně z dálky. Dalo se s tím vůbec něco dělat?
Byl to dá se říct odražený balon, který se k němu dostal, a on to krásně napálil do šibenice. Abych pravdu řekl, nestihl jsem vůbec zareagovat. Ještě se na to musím pořádně podívat na videu, protože střílel zpoza hráče a já tak míč viděl až na poslední chvíli.

Právě odražených míčů získali hráči Slovácka v první půli mnoho. Mohl to být hlavní problém vaší obrany?
Udělali jsme úplně zbytečné ztráty a kvůli tomu jsme prohrávali 0:2. Takové ztráty, to se prostě v lize nemůže dít. Sám jsme kluky pořádně nepoznával.

Po druhém gólu jsi na spoluhráče hodně křičel, co bylo hlavním důvodem?
Tam byl špatně hlavně jejich návrat. Přišlo mi, že se vraceli hrozně pomalu. A také jsme znovu velmi lacino ztratili míč, což nás dostalo do velmi složité situace. Dvoubrankové manko se těžko obrací.

David Pavelka říkal, že si nedovede vysvětlit nervozitu ve vaší hře jinak, než tíhou toho, v jaké pozici teď jste. Souhlasíš?
Je pravda, že na nás je teď velký tlak. Ale hráči jsou natolik zkušení, že se s tím musíme umět poprat. Musíme prostě jezdit od začátku. Nejde pokaždé ztratit první poločas 0:2 a pak to dohánět a makat naplno v tom druhém. Jak jste viděli, kluci měli křeče v 75. minutě, což není normální. Zápas nás stál opravdu spoustu sil a nakonec skončil alespoň remízou.

Ty jsi během zápasu pořádně znervózněl diváky a spoluhráče, když jsi při jednom výběhu ztratil míč. Jak jsi se v takové chvíli cítil?
Já vybíhal pro míč s myšlenkou, že ho prostě zakopnu do autu. Ale Honza Mudra na mě zařval, ať ho překopnu, že jsem sám, ve mně došlo k jakémusi střetu myšlenek a neudělal jsem ani jedno. To byla školácká chyba, kdybychom dostali třetí gól, mohlo být po zápase. Za stavu 0:3 bychom horko těžko dotahovali. Můžu jen poděkovat Mudrisovi, že za mě zalezl a ubránil to.

Jak si vlastně jako gólman užíváš takovéto zápasy, kdy jsi po většinu času plně vytížen soupeři?
(úsměv) Lidem se to líbí, ale já jsem tam jak na střelnici. S tím se muselo do druhého poločasu počítat, když jsme ztráceli a museli hrát vabank. Je to riziko, občas se stane, že dostaneme gól a je hotovo, ale tentokrát to vyšlo.

Vnímal jsi nějak transparent kotle, který v úvodu utkání naznačoval, že trpělivost není nekonečná?
Já to tolik nevnímal. Tím, že jsem ještě v klubu hodně mladý, snažím se soustředit jen na míč a na hru, tribun si moc nevšímám. Je příjemné, když nám lidé fandí, to pak samozřejmě vnímám, ale že bych vyloženě sledoval hlediště, to ne. Co se týče té trpělivosti... Dá se to pochopit. Nedá se takhle hrát věčně. Fotbal sice hrajeme hezký, ale nepadají góly, a právě na ty lidé chodí. Hezký fotbal se dá hrát leda v dorostu nebo juniorce, ale ne v dospělém fotbale. Snad se to už brzy konečně obrátí.