FC Slovan Liberec | Ohlédnutí za uplynulou sezonou: Jaro zakončené ligovým bronzem
24.05.2016

Ohlédnutí za uplynulou sezonou: Jaro zakončené ligovým bronzem

Liberec - V předchozí části ohlédnutí za uplynulou sezonou jsme si představili podzimní část, která se nesla zejména v duchu bojů v Evropské lize. Tentokrát se zaměříme na jaro, v němž si svěřenci trenéra Trpišovského dokráčeli pro třetí příčku a zajistili si postup do pohárové Evropy.
Zima nebyla pro náš klub snadná. Po podzimní části se Slovan držel na čtvrté příčce tabulky, pouze o skóre za Mladou Boleslaví, se kterou měl ovšem lepší vzájemný zápas, a před Slavií. Právě sešívaní v té době začali svůj kádr přebudovávat a posilovat, po příchodu čínských investorů Pražané utráceli za posily miliony.

Naopak v kabině našeho týmu se spíše řešily potenciální odchody. Josefu Šuralovi a Davidu Pavelkovi měly po sezoně končit smlouvy a zatímco tehdejší kapitán Pavelka se s Janem Nezmarem v prosinci dohodl na pokračování, otázka kolem Šurala zůstávala dlouho nevyjasněna. Josef Šural nakonec kývl na nabídku pražské Sparty a udržet se nepodařilo ani Davida Pavelku, když dorazila pro hráče velmi zajímavá nabídka z turecké Kasimpasy.

Krom toho opustili Slovan také například Milan Kerbr nebo Dzon Delarge, vedení tak muselo opět hledat posily. Šuralovo místo na levém křídle zaujal Egon Vůch z Plzně a jako defenzivní záložník přišel na poslední chvíli Radim Breite, který ani nestihl soustředění v Turecku a trénoval tak alespoň v domácích podmínkách společně s juniorkou.

Doplněný tým, jehož osa však pod Ještědem zůstala, se sehrával během řady zajímavých přípravných duelů. Proti Lubinu se skvěle uvedl Vůch, který se podílel na výhře 4:0 a velmi tehdy zaujal naše soupeře. Slovan v přípravě dlouho nemohl najít přemožitele, prohrál až v závěrečném duelu na soustředění v Turecku, když po dvou brankách v posledních deseti minutách podlehl Vardaru Skopje 1:2.

Během soustředění v Turecku bylo také nutné zvolit nového kapitána, neboť David Pavelka už byl tou dobou hráčem Kasimpasy. Ve volbě nakonec zvítězil odchovanec Lukáš Pokorný, který následně nosil pásku v průběhu celé jarní části sezony, a jeho zástupcem se stal zkušený Marek Bakoš.

Očekávání před vstupem do jara byla veliká, nikdo netušil, jak přesně se Slovan v obměněné sestavě uvede. V prvním ligovém utkání narazili naši hráči na pražskou Duklu a proti týmu, jehož branku střežil Lukáš Hroššo, se prosadit nedokázali. Po mdlém výkonu následovala porážka 0:2 a svěřenci trenéra Trpišovského se před dalšími duely měli nad čím zamýšlet.

Porážka na hřišti Dukly však jako by paradoxně náš tým probrala. O týden později se na stadion U Nisy konalo Podještědské derby, v němž se Slovan zásluhou Marka Bakoše dostal v první půli už do dvoubrankového vedení a zdálo se, že bude mít zápas klidný průběh. Místo toho ale přišlo drama. Po změně stran dokázal Jablonec v rozmezí pěti minut vyrovnat na 2:2. V závěrečných minutách však o sobě dal znovu vědět kanonýr Marek Bakoš a hattrickem zařídil zisk tří bodů.

Také o týden později se naši hráči dokázali hned třikrát prosadit. Na hřišti Teplic proti týmu trenéra Davida Vavrušky sice po poločase hráli bez branek, ve druhé půli však Herolind Shala a Egon Vůch zařídili konečnou výhru 3:0. Zejména pro Vůcha byl tento zápas speciální, neboť před odchodem do Plzně dlouho oblékal právě žlutomodrý teplický dres.

Hned poté čekala ve čtvrtfinále MOL Cupu naše hráče na stadionu U Nisy pražská Sparta. Tu už Slovan na podzim jednou doma dokázal porazit, na což chtěl navázat také tentokrát. Hosté šli sice zásluhou Tiemoka Konatého do vedení, ještě před přestávkou však dokázal vyrovnat Michael Rabušic a ve druhé půli zajistil našemu týmu výhru a lepší pozici před odvetou Marek Bakoš.

V lize následovala bezbranková remíza se Slováckem, která mohla Slovan mrzet, neboť byl po většinu utkání lepším týmem. Vše si ale vynahradil o týden později, kdy již naplno bodoval na hřišti Příbrami. Ve třech po sobě jdoucích ligových zápasech navíc naše obrana neinkasovala a před náročným utkáním s Plzní tak byl tým v dobrém rozpoložení.

Do zápasu s pozdějším mistrem však nevstoupil nejlépe. Ve 24. minutě se prosadil hostující Michal Ďuriš a jak se nakonec ukázalo, byla to také jediná branka zápasu. Slovan sice měl několik slibných příležitostí, nedokázal je však využít, 20. března se tak zrodila první a zároveň poslední domácí porážka v uplynulém ročníku Synot ligy.

Během následující reprezentační pauzy čekala Slovan také odveta čtvrtfinále MOL Cupu. Do třetice si již náš tým na Spartu vyšlápnout nedokázal, když po necelé půlhodině prohrával 0:1. V závěru přidal druhou branku Kehinde Fatai a když pokus Lukáše Pokorného skončil díky zákroku Miroslava Millera pouze na tyči, byla cesta za obhajobou zisku poháru u konce.

V lize však naopak ve stejné době po prohře s Plzní nastartoval náš tým šňůru výher. Svěřenci trenéra Trpišovského si postupně vyšlápli na Bohemians, Olomouc, Jihlavu, Ostravu i Brno a vzhledem ke ztrátám Slavie si už tři kola před koncem zajistili postup do předkol Evropské ligy. Krom toho se navíc vyšvihli i na třetí příčku tabulky.

To navíc nebylo zdaleka vše. Slovan se dotáhl čtyři body za Spartu a následoval vzájemný duel na Letné, před nímž byl náš tým dokonce ve hře o postup do předkol Ligy mistrů. Ani tento zápas na hřišti Sparty ale týmu nevyšel. Po individuálních chybách prohrával Slovan po poločase už 0:2 a nakonec si z hlavního města odvezl prohru 0:3.

Před zápasem se Zlínem tak zbývala našim hráčům jiná meta. V případě umístění na třetím místě by si zajistili postup přímo do 3. předkola Evropské ligy, na čtvrté příčce by naopak museli čekat, jak dopadne finále poháru. I přes velké drama dokázali Zlín na stadionu U Nisy porazit 4:3 a do posledního utkání sezony šli vzhledem k zaváhání Mladé Boleslavi ze třetí příčky.

Po roce se tak opět poslední duel našeho týmu v sezoně odehrál v Mladé Boleslavi a v přímém souboji šlo o hodně. Na rozdíl od finále domácího poháru z předchozího ročníku tentokrát naši hráči nastoupili proti Mladé Boleslavi, která měla v průběhu celé sezony velkou ofenzivní sílu.

O tom se Slovan přesvědčil hned v 19. minutě, když se prosadil Jakub Rada. Radim Breite ale dokázal rychle odpovědět a v 74. minutě poslal Slovan dokonce do vedení Matěj Pulkrab. Boleslav sice ještě dokázala odpovědět a vyrovnat, to už však bylo vše. Slovan se tedy mohl radovat z třetí příčky v tabulce, což mimo jiné znamená, že svou cestu Evropskou ligou začne ve třetím předkole.

Sezona 2015/16 je tedy sice u konce, už teď se ale těšíme na tu další. Nezbývá než věřit, že fanouškům Slovanu přinese ročník 2016/17 opět stejné množství důvodů k radosti, jako ten předchozí.