FC Slovan Liberec | Slovan v Evropě: Brány Ligy mistrů zůstaly krutě zavřeny
25.06.2015

Slovan v Evropě: Brány Ligy mistrů zůstaly krutě zavřeny

Liberec – Slovan poprvé v historii klepal na bránu Ligy mistrů. AC Milán byl sice papírovým favoritem, nechybělo ovšem mnoho a mohl se z ročníku, který později ovládl, pakovat hned v předkole. Následovala alespoň cesta do 3. kola Poháru UEFA. Připomeňme si, jak si náš tým vedl v pohárovém ročníku 2002/03.
Předcházející sezona byla doslova snová. Postup do čtvrtfinále Poháru UEFA, první zisk ligového titulu. Na to se chtěl náš tým pokusit v dalším roce navázat. Vůbec poprvé ve své historii se mohl těšit na boje o postup do milionářské Ligy mistrů, los ovšem tehdy ukázal Slovanu svou odvrácenou tvář.

Ve třetím předkole nejprestižnější evropské pohárové soutěže měl narazit na italský velkoklub AC Milán. Po předchozím ročníku, kdy Slovan dokázal vyřadit například Olympique Lyon nebo Celtu Vigo, však nikdo z hráčů nehodlal sklonit hlavu předem. Respekt zazníval také z druhé strany.

Trpká výhra a vyřazení

Úvodní duel se odehrál na slavném San Siru. Hned v prvním poločase měl náš tým celou řadu šancí, po jedné ze střel Jana Nezmara dokonce za brankářem Abiattim zaduněla tyč. Trenér Carlo Ancelotti počínání svých svěřenců nechápal, diváci při odchodu hráčů do kabin pískali. Milánským se nedařilo vytvořit si převahu.

O to víc musel mrzet moment, který se nakonec ukázal jako rozhodující. Seedorfův centr do vápna sice doletěl pouze ke Zbyňku Hauzrovi, tomu ale z náruče vypadl a kanonýr Inzaghi neměl problém ho doklepnout do odkryté sítě. Vstřelená branka AC nakopla, Hauzr se ještě ve zbytku zápasu musel pořádně ohánět. Předvedl několik skvělých zákroků, jednou za něj dokonce zaskakoval Bohuslav Pilný a v jednom případě ho zachránilo břevno. I díky tomu vezl Slovan do Liberce nadějný výsledek 0:1.

Šance před odvetou rozhodně nebyly ztraceny. Po zranění se do branky vrátil Antonín Kinský, jehož do prvního duelu nepustily vleklé potíže s kolenem. Úvod utkání musel fanoušky potěšit, Slovan totiž ostřeloval Didu v milánské brance a dlouho snil o brance, která by celé dvojutkání pomohla vyrovnat.

Místo toho ale pálil Inzaghi. Na něj poněkud pozapomněla obranná řada a po skvělém pasu Ruie Costy už italský střelec s přehledem poslal balon do protipohybu vybíhajícího Kinského. Ve zbytku první půle už se lépe vedlo milánskému velkoklubu, před Slovanem byl rázem přetěžký úkol – potřeboval skórovat třikrát, pokud chtěl pomýšlet na postup.

To se ale neukázalo jako zcela nereálně. Hned po startu druhé půle bylo našich hráčů všude plno a Miroslav Slepička vzkřísil postupové naděje. Nic nebylo ztraceno a Slovan tak stále měl o co hrát. Kinský několikrát tým podržel a v 89. minutě přišel parádní centr Petra Papouška, na nějž si vyskočil David Langer a hlavou zamířil přesně k tyči.

Následoval nesmírně dramatický závěr, v němž přišel další kontroverzní moment, když rozhodčí mohl v 92. minutě klidně zapískat penaltu, ovšem nestalo se tak. Naopak, za protesty viděl o něco později Langer druhou žlutou kartu a zmar dokonal závěrečný hvizd, kdy sudí Ibaňez ukončil duel o minutu dříve, než signalizoval.

V konečném důsledku si tak sice Slovan připsal cennou výhru nad AC Milán, ale s trpkou příchutí. Brána do Ligy mistrů zůstala našim hráčům zavřená, nezbylo jim, než pokračovat alespoň v Poháru UEFA. Zato AC si v Lize mistrů dokráčelo až pro zisk trofeje.

AC Milán – FC Slovan Liberec 1:0 (0:0)

Branky: 68. Inzaghi.

ŽK: Gattuso, Serginho – Pilný.

Diváci: 35 000.

Milán: Abbiatti (46. Dida) - Contra, Roque Junior (25. Laursen), Maldini, Kaladze - Gattuso, Ambrosini, Rui Costa, Serginho (61. Seedorf) - Ševčenko, Inzaghi.

Slovan: Hauzr - Pilný, Johana, Holeňák, Janů - Čapek (69. Papoušek), Langer, Hodúr, Zbončák - Nezmar (83. Blaha), Slepička (90. Ančic).

FC Slovan Liberec – AC Milán 2:1 (0:1)

Branky: 46. Slepička, 88. Langer – 20. Inzaghi.

ŽK: Langer – Seedorf.

ČK: Langer.

Diváci: 8 740.

Slovan: Kinský - Pilný, Johana, Holeňák, Janů - Papoušek, Langer, Hodúr (77. Blaha), Zbončák (66. Ančic) - Slepička, Nezmar (46. Gyan).

Milán: Dida - Šimič, Laursen, Maldini, Kaladze - Gattuso, Rui Costa (69. Rivaldo), Pirlo (82. Dalla Bona), Seedorf - Tomasson (60. Ambrosini), F. Inzaghi.

Cesta nápravy začala v Gruzii

Pohárová cesta však nezdarem v předkole Ligy mistrů zdaleka neskončila. Slovan mohl v Poháru UEFA navázat na předchozí tažení až do čtvrtfinále. V Prvním kole této soutěže dostali naši hráči sice hratelného, ale vzdáleného soupeře. Čekalo je totiž gruzinské Dinamo Tbilisi. Pro fanoušky navíc přišla smutná zpráva, že vzhledem k vysoké ceně práv od UEFA nebude v televizi vysílán ani domácí duel, ani odveta.

V úvodním duelu se zpočátku zdálo, že náš tým nepřipustí žádnou komplikaci. Po poločase vedl Slovan po brankách Zbončáka a Nezmara už 2:0, ani reakce Dinama po poločase je nezaskočila a Baffour Gyan po hodině hry zvýšil na 3:1. Hosté ale dokázali znovu korigovat a konečný výsledek 3:2 rozhodně nebyl nejvýhodnějším výsledkem do odvety.

V gruzinském hlavním městě se naši hráči měli čeho bát. Domácí si v úvodu vytvořili tlak a několikrát měli blízko k vedoucí brance, Kinský ale odolával. V závěru prvního poločasu už to byl konečně ten Slovan, který jsme znali, a Dinamo zatlačil, ovšem ani brankář Gvaramadze nehodlal kapitulovat.

Krátce po přestávce měl náš tým první důvod k radosti, když stoper Lukáš po rohovém kopu usměrnil hlavou míč do sítě, ale rozhodčí mu odpískal útočný faul a oslavy se ukázaly jako předčasné. Zato při parádním voleji Zbončáka už nemohlo radost nic překazit.

Závěrečné minuty už Slovan s vypětím všech sil přestál. Domácí sice měli možnost kopat penaltu, Burduli ale mířil vysoko nad a další šanci svému týmu nevykřesal. Naopak naši hráči mohli slavit vydřený postup do 2. kola.

FC Slovan Liberec – Dinamo Tbilisi 3:2 (2:0)

Branky: 18. Nezmar, 24. Zbončák, 59. Baffour - 47. Daraselija, 66. Anchabadze.

ŽK: Nezmar.

Diváci: 5 100.

Slovan: Kinský - Pilný, Holeňák, Johana, Janů - Čapek, Polák, Hodúr (75. Blaha), Zbončák - Slepička (56. Baffour), Nezmar.

Dinamo: Gvaramadze - da Rocha, Vašakidze, Šašiašvili, Amisulašvili - Burduli, Gogoberišvili, Anchabadze, Kandelaki, Sachvadze (83. Kvirkvelija) - Daraselija.

Dinamo Tbilisi – FC Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Branky: 62. Zbončák.

ŽK: Polák, Slepička, Pilný.

Diváci: 22 000.

Dinamo: Gvaramadze - Da Rocha, Vašakidze, Šašiašvili, Amišulašvili - Gogoberšvili,  Burduli, Anchabadze, Sachvadze (80. Samcharadze) - Daraselija, Achalaja (70. Mikadze).

Slovan: Kinský - Pilný, Holeňák, Lukáš, Janů - Čapek (59. Ančic), Johana, Polák, Zbončák - Nezmar (89. Blaha), Slepička (77. Zápotočný).

Penaltové drama s Ipswichem

Jako nenasazený tým se Slovan musel smířit s tím, že narazí na některý ze silných celků. Z nich nejschůdnější byl rozhodně anglický Ipswich Town, jehož výběr ale přinesl rozporuplné pocity. „Před losem jsem si nějaký anglický tým přál, ale Ipswich Town hraje momentálně druhou ligu a všichni nás hned budou favorizovat, což není lehké,“ přemítal trenér Csaplát. „Pořád je to ale lepší, než dostat Panathinaikos,“ dodal. Jak se ukázalo, tato slova byla částečně prorocká, ale o tom až později.

Po pečlivém studiu soupeře nastoupil Slovan k úvodnímu duelu na hřišti Ipswiche a ukázalo se, že nepůjde o nijak snadného soupeře. Domácí byli po většinu duelu lepší, několikrát se ovšem vyznamenal skvělý Antonín Kinský. Ani on už ale na konci sedmé desetiminutovky nedokázal zabránit Bentovi ve skórování.

Naši hráči sice dvakrát nastřelili břevno, gól se jim ale přidat nepodařilo a zpět do Liberce si tak vezli ne zrovna dvakrát příjemný výsledek 0:1. I ten ale dokázali U Nisy nakonec zvrátit.

Dlouho se přitom zápas nesl spíše v duchu marného obléhání hostující branky. Soupeř se k ohrožení našeho brankáře takřka nedostával, stejně tak ale dlouho nepřicházel tolik kýžený gól. Když už se pomalu zdálo, že Ipswich udrží postupovou remízu, přišla spása v podobě akce, na jejímž konci Baffour protlačil balon pod tělem obránců i brankáře a poslal zápas do prodloužení.

V něm se opět předvedl Kinský, když v úvodu zachránil Slovan před inkasováním. Rozhodnout mohl naopak Papoušek, tomu ale střela z hranice šestnáctky nevyšla ideálně. O postup si to tak oba týmy rozdaly v penaltovém rozstřelu.

Ten měl hlavního hrdinu znovu v našem brankáři, Antonínu Kinském. Ten hned dvakrát vychytal hostující střelce, naopak nikdo z kvarteta Slovák, Lukáš, Langer a Papoušek se nemýlil a Slovan se tak mohl těšit z postupu.

Ipswich Town FC – FC Slovan Liberec 1:0 (0:0)

Branky: 68. Bent.

ŽK: Gaardsöe – Zápotočný.

Diváci: 16 138.

Ipswich: Marshall - Makin, McGreal (46. Gaardsöe), Brown, Hreidarsson - Ambrose (78. Finidi), Holland, Magilton, Clapham - Armstrong, Couňago (65. Bent).

Slovan: Kinský - Zápotočný, Holeňák, Lukáš, Janů - Čapek (75. Slovák), Polák, Hodúr (78. Ančic), Zbončák - Slepička (57. Baffour), Nezmar.

FC Slovan Liberec – Ipswich Town FC 1:0 (0:0), 4:2 na penalty

Branky: 87. Gyan.

Penalty proměnili: Slovák, Holeňák, Lukáš Papoušek – Holland, Bent.

Penalty neproměnili: Wright, Finidi.

ŽK: Polák, Slovák, Holeňák – McGreal, Gaardsöe, Marshall, Finidi.

Diváci: 6 509.

Slovan: Kinský - Johana, Holeňák, Lukáš, Janů - Papoušek, Polák (80. Blaha), Hodúr, Zbončák (62. Ančic) - Nezmar (55. Slovák), Baffour.

Ipswich: Marshall - Wilnis, McGreal, Gaardsöe, Makin, Hreidarsson - Wright, Clapham, Ambrose (60. Holland) - Armstrong (80. Finidi), Couňago (50. D. Bent).

Kat českých týmů

V dalším kole měl Slovan narazit na soupeře, kterého se nejvíce obával Josef Csaplár už před souboji s Ipswichem. Řecký Panathinaikos měl v té době pověst kata českých celků. O rok dříve nejprve vyřadil Slavii v předkole Ligy mistrů, následně v osmifinálové skupině napomohl ke konci druhého pražského „S“, Sparty. Ani tak se ale naši hráči nehodlali vzdát předem.

Úvodní zápas U Nisy rozhodně nevyšel Slovanu podle představ. Už ve 12. minutě po penaltě Basinase prohrával, v tu chvíli se hosté poněkud zatáhli a dopředu příliš nespěchali. Ještě do poločasu se ale přeci jen podařilo našim hráčům vyrovnat. Po Gyanově akci totiž zakončoval Zbončák a zblízka nezaváhal.

Také začátek druhého poločasu však měli mnohem úspěšnější Řekové. Po šesti minutách je poslal znovu do vedení polský reprezentant nigerijského původu Olisadebe a dokonce už se pomalu zdálo, že toto těsné vedení vydrží Panathinaikosu až do závěrečného hvizdu. V poslední desetiminutovce však byl ve vápně stažen Nezmar a Samuel Slovák vykřesal z penalty naději do odvety.

I tak v ní ale potřeboval náš tým zvítězit nebo remizovat 3:3 a výše, pokud chtěl postoupit. V polovině prosince si navíc šance zkomplikovali už v samotném začátku zápasu. Ve druhé minutě se totiž po rohovém kopu prosadil záložník Fissas a jak se ukázalo, jeho gól byl také v celém dvojutkání posledním.

Slovan už se nedokázal z rychle inkasované branky vzpamatovat, čímž jeho cesta evropskými poháry v této sezoně skončila. Rozhodně ale zanechal dobrý výkon a jen málokdo tehdy čekal, že se do hlavní soutěže evropských pohárů podívá znovu až za čtyři roky.

FC Slovan Liberec – Panathinaikos Athény 2:2 (1:1)

Branky: 43. Zbončák, 84. Slovák z penalty – 12. Basinas z penalty, 51. Olisadebe.

ŽK: Janů, Johana, Langer – Liberopoulos, Fissas.

Diváci: 5 800.

Slovan: Hauzr - Zápotočný (71. Nezmar), Johana, Holeňák (68. Pilný), Janů - Slovák, Langer, Hodúr, Zbončák - Blaha, Gyan (57. Papoušek).

Panathinaikos: Nikopolidis - Goumas, Henriksen, Kirgiakos - Seitaridis, Michaelsen, Basinas, Karagounis (79. Konstantinidis), Fissas - Olisadebe (86. Vlaovič), Liberopoulos (90. Vokolos).

Panathinaikos Athény – FC Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branky: 2. Fissas.

ŽK: Karagounis – Zápotočný, Polák, Johana, Pilný, Papoušek.

Diváci: 11 029.

Panathinaikos: Nikopolidis - Goumas, Henriksen, Kyrgiakos - Seitaridis, Michaelsen (64. Konstantinidis), Basinas, Karagounis, Fyssas - Liberopoulos (79. Vlaovič), Olisadebe (90. Warzycha).

Slovan: Hauzr - Zápotočný, Johana, Pilný, Janů - Langer (46. Nezmar), Polák, Hodúr (60. Papoušek), Zbončák - Slovák (78. Blaha), Baffour.

Z pohledu aktéra:

Petr Papoušek, dnes trenér kategorie U17

O tehdejší pohárové cestě
„Určitě se mi vybaví hlavně zápasy s AC Milán. Byl to zvučný soupeř s velkými hvězdami. Hrával tam například Rivaldo a celá řada dalších. Byla to pro nás velká událost.“

O atmosféře na San Siru
„Sám jsem tam toho moc neodehrál, nastoupil jsem pouze na chvíli. Jedna tribuna byla zavřená, myslím, že zrovna ta hlavní. Tolik lidí tam tedy nebylo. Diváci byli slyšet, ale že bychom se z toho posadili na zadek, to asi zrovna ne. Spíše na nás dýchla ta tradice, že se jedná o San Siro, stánek AC Milán, ale atmosféra jako taková mě příliš neuchvátila.“

O zklamání z vyřazení
„Už u nich jsme měli spoustu velkých šancí. Kdybychom dali gól, mohli jsme mít skvělou výchozí pozici do odvety. Doma jsme jeden rychle dostali, ale ve druhém poločase jsme hned vyrovnali a krátce před koncem jsme se dostali do vedení. Závěr už byl dost hektický, rozhodčí měl něco nastavit, ale místo toho přidal snad jenom minutu. Fanoušci trošku vyváděli, my jsme to také těžko kousali. Je to škoda, měli jsme dát gól dřív a mohlo to dopadnout jinak.“

O motivaci do Poháru UEFA
„Zklamání z toho, že jsme vypadli s AC Milán, bylo sice velké, ale před dvojutkáním jsme byli realisté a bylo nám jasné, že jsou to velcí favorité. Když už jsme byli z Ligy mistrů venku, tak jsme alespoň chtěli dojít co nejdál v UEFĚ.“

O zápasech s Ipswichem
„Nejdřív jsme u nich prohráli 0:1. Doma jsme byli lepší, dlouho jsme je tlačili, ale nedařilo se nám dát gól. To se nám nakonec povedlo snad až v 88. minutě, takže se šlo do prodloužení a potom do penalt. V těch jsme už byli šťastnější.“

O vypadnutí s Panathinaikosem
„Vzpomínám si na atmosféru při venkovním zápase. Bylo to hodně bouřlivé, jejich fanoušci byli trošku šílenci. Zas tak zvučné jméno to možná nebylo, ale šlo rozhodně o kvalitního soupeře a příliš nám toho nedovolili. Ani doma jsme moc šancí neměli, dá se říct, že postoupili zaslouženě.“

O následném útlumu
„Odešli tahouni mužstva, takové pilíře naší sestavy. Než si to vše zase sedlo, trošku nám to poté trvalo. Možná v tom trochu bylo právě i zklamání z toho, že jsme neproklouzli do Ligy mistrů a pak ještě na podzim skončili i v Poháru UEFA, poté přes zimu odešla řada hráčů.“