FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jablonec 4:2
28.03.2010

Gambrinus liga, 22. kolo: FC Slovan Liberec vs. FK Baumit Jablonec 4:2 (3:2)

Michal Vít
Ve 32. severočeském derby jsme Jablonci jasně ukázali, že pod Ještědem stále vládne Slovan a to i přesto, že hosté do utkání vstupovali jako favorit. Pohledné utkání z obou stran těžilo zejména z výtečné divácké kulisy. Černou kaňkou zápasu bylo zranění Keriče, který do svého vynuceného střídání permanentně zaměstnával jabloneckou obranu.
22.kolo, neděle 28.3.2010
4:2
(3:2)
FK JablonecFK Jablonec
FC Slovan Liberec: L. Zich - M. Zeman, J. Polák, R. Dejmek, L. Vulin - B. Dočkal, L. Vácha, R. Kelić (53. J. Diviš), P. Papoušek (80. J. Liška) - A. Kerić, J. Nezmar (90. M. Holeňák)
FK Jablonec: L. Frydrych - P. Zábojník, T. Huber (70. P. Eliáš), P. Drsek (33. J. Krejčí), T. Jablonský - M. Jarolím (77. T. Michálek), L. Loučka, P. Pavlík, J. Kovařík - D. Lafata, T. Pekhart
Branky: 7. J. Nezmar, 21. B. Dočkal, 37. A. Kerić, 46. P. Zábojník (vlastní) - 15. D. Lafata, 38. D. Lafata. ŽK: 23. A. Kerić, 90. J. Liška - 25. D. Lafata, 29. T. Pekhart, 81. T. Jablonský. Rozhodčí: Zelinka - Gallo, Večeřa, Býma.

Fanoušci Slovanu i jablonečtí trenéři byli při čtení naší základní sestavy v rozpacích. Po úspěšném utkání na Slavii v ní totiž došlo k několika nečekaným změnám. Přechod na klasické rozestavení 4-4-2 se sice dal očekávat, ale zařazení Keliče jako defenzivního záložníka a vrácení Vulina na post levého obránce se předvídat rozhodně nedal. Zvlášť když Vulin z pozice záložníka vstřelil v posledních třech zápasech tři branky. Tyto změny se však v utkání osvědčily.

Těsně před začátkem zápasu se nad stadionem spustil prudký déšť. Fotbalisté si tak v úvodních minutách zvykali na rychlejší odskok míče. První šanci si připsal Jablonec. Jeho přímý kop ze 35 metrů rozehrával v 5. minutě Pavlík a nekompromisní střelou rozklepal brankovou konstrukci.

Nedáš, dostaneš! Nepsané pravidlo platilo i tentokrát. Papoušek dostal na levé straně více prostoru, poslal do vápna ideální centr, se kterým si hlavou poradil Nezmar - 1:0.

Hosté odpověděli ve 14. minutě, kdy si na Drskův dlouhý nákop naběhl Lafata, ale jeho střelu mu Zich vyrazil. O minutu později však Zich neudržel další z centrovaných míčů soupeře a Lafata tentokrát bez potíží zakončil do poloprázdné branky - 1:1.

Úvodní střelecké hody nebraly konce. Ve 21. minutě dostal Kerič míč přímo po levé lajně. Počkal si až mu do vápna dorazí spoluhráči a poté poslal přihrávku po zemi na neobsazeného Dočkala, který se neomylně trefil ke vzdálenější tyči - 2:1.

O dvě minuty později spálil další tutovku Pavlík, který se po závaru ve vápně ocitl sám před Zichem. Ten mu však vykryl úhel a hostující kapitán se tak mohl pouze chytit za hlavu. Slovan však v útočné fázi také nezůstával pozadu. Zejména Kerič neustále provětrávál jabloneckou obranu. Trenér Komňacký tak možná i z tohoto důvodu stáhl ze hry obránce Drska, kterého nahradil Krejčí. Ani on však nezabránil Keričovi ve skórování. Náš útočník ve 37. minutě dostal míč do uličky, špatným zpracováním se sice připravil o rychlostní výhodu, ale nádhernou střelou nedal Frydrychovi šanci - 3:1.

Kdo si v tomto okamžiku myslel, že je hotovo, tak se mýlil. Hosté se nevzdávali a okamžitě snížili, když vyraženou hlavičku Pekharta doklepl do branky Lafata - 3:2. Ofenzivní koncert obou mužstev pokračoval i nadále. Ve 43. minutě se opět mohlo měnit skóre. Na rohový kop Papouška si na přední tyči počkal Dejmek, míč jemně lízl a v cestě do branky mu zabránila až tyč hostující svatyně. Do šaten se tak šlo za vedení Slovanu 3:2.

Druhý poločas začal Slovan opravdu stylově. Po dlouhém výkopu Zicha nezvládli situaci Zábojník s Krejčím. Těsně před gólmanem Frydrychem se mezi ně vřítil Kerić a dezorientovaného Zábojníka přinutil k vlastnímu gólu - 4:2.

V 51. minutě mohl Jablonec dorazit Dočkal, který se uvolnil přes Jablonského, ale tváří v tvář Frydrychovi neuspěl. O dvě minuty později musela kvůli zranění odstoupit ze hry hvězda dosavadních minut Kerič, což se do našich ofenzivních choutek lehce promítlo. Další šance Slovanu přišla v 64. minutě, kdy se do míče ze 30 metrů opřel Papoušek a jeho ránu Frydrych s velkými obtížemi vyrazil na roh.

Liberečtí fotbalisté nadále kontrolovali hru a nepouštěli Jablonec do žádných příležitostí. V 72. minutě jsme naopak mohli přidat další branku, když přímý kop těsně za velkým vápnem poslal těsně vedle vzdálenější tyče Papoušek. Náš záložník byl k neudržení a další pumelici vyslal o několik minut později. Ani tentokrát se však mezi tři tyče nevešla.

S blížícím se závěrem zápasu si Slovan kontroloval výsledek. V 88. minutě ještě mohl pověstného bůra dokonat Diviš, který šel na gólmana v tandemu s Nezmarem, ale ideální čas pro přihrávku i střelu promarnil. Skóre se tak již nezměnilo a Slovan přestřílel soupeře v poměru 4:2. V severočeských derby tak stále vládneme pevnou rukou.