FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Groningen - FCSL 0:1
05.11.2015

Slovan brankou z 81. minuty porazil nizozemský Groningen!

Kryštof Rossmann
Liberec - V ofenzivním duelu plném šancí čekali diváci na branku až do jednaosmdesáté minuty. Prosadit se dokázal po rohovém kopu Slovan, a jelikož odpovědět Groningen při závěrečném tlaku nedokázal, připisuje si náš celek velmi cenné tři body.
sk. F, čtvrtek 5.11.2015, 19:00
FC Groningen FC Groningen
0:1
(0:0)
FC Groningen: Padt – Kappelhof, Reijnen, Larsen, Burnet – Maduro (78. J. Drost), Tibbling (83. Hateboer) – Antonia, Rusnák, Linssen – Hoesen (67. Bacuna)
FC Slovan Liberec: Koubek – Coufal, Švejdík, Pokorný, Bartošák (60. Sýkora) – Pavelka – Josef Šural, Folprecht, Shala, Jefremov (90+4. Kerbr) – Bakoš (73. Rabušic)
Branky: 81. Padt (vlastní). Rozhodčí: Borski – Rostkowski, Boniek (všichni POL). ŽK: 32. Hoesen, 83. Bacuna – 40. Šural.
Diváci: 18693

Oba týmy neponechaly nic náhodě a vstoupily do utkání velmi aktivně, zřejmě největší rozruch způsobil v úvodních minutách nebezpečný centr Bartošáka na nabíhajícího si Shalu, avšak obrana domácího celku stihla nakonec prudkou přihrávku odklidit včas mimo nebezpečné území.

O několik chvil později zahrozil také Groningen, konkrétně Burnet, který se dostal k odraženému balónu na hranici pokutového území a vypálil, nicméně mezi tři tyče míč nakonec nenasměroval. Ofenzivní hra pokračovala i v druhé polovině první půle, což vyústilo v další střelu, k té se odhodlal Hoesen, ale zařízení minul ještě větším rozdílem než jeho spoluhráč.

V šestatřicáté minutě se Slovan propracoval k první střele, k odraženému míči se totiž dostal Martin Bakoš, jeho ránu ale dokázal Padt reflexivně vyrazit, a skóre se tedy ani tentokrát neměnilo. Za dalších pár okamžiků napřáhl David Pavelka, i jeho přízemní projektil však gólové účty neotevřel, jelikož proletěl pouze vedle vnější strany tyče. Do kabin se tak oba celky rozcházely za nerozhodného stavu.

Po přestávce znovu zahrozili Liberečtí, Šural ostře vypálil po lehkém přiťuknutí od Bakoše, nicméně branku přestřelil, ve stejný okamžik navíc zůstal na trávníku ležet po jednom z velmi ostrých soubojů Lukáš Bartošák, šikovný stoper se sice vrátil do hry, nicméně po pár okamžicích byl kvůli bolestem nucen vystřídat.

Groningen musel k udržení postupových šancí vyhrát, což na jeho hře bylo znát. Do obrovské šance se zeleno-bílí dostali po obloučku Antonia, na který dosáhl Linssen, velmi nebezpečně hlavičkoval, jenže Koubek ukázal svůj um a míč výborným zásahem vyboxoval nad břevno.

Brankář modro-bílých byl v permanenci i z následného rohu, Rusnákovu nabídku totiž usměrnil nebezpečně pod břevno Larsen, ale Koubek odolal a dalším fantastickým zákrokem šanci eliminoval. Běžela třiašedesátá minuta, když vyslal svoji dělovku Shala, ráně však chyběla přesnost a zamířila pouze do Padtových rukavic. V 81. minutě dostalo naše mužstvo výhodu rohového kopu. Sýkora poslal do vápna přesný centr, ten usměrnil hlavičkou směrem mezi tři tyče Zdeněk Folprecht, jeho pokus se od tyče odrazil zpět k Padtovi, gólman nizozemského celku nestačil na rychlou změnu směru reagovat a srazil si míč za brankovou čáru - 0:1.

V nastaveném čase si domácí dokázali vytvářit obrovský tlak. Nejprve pálil k tyči Linssen, ale Koubek famózním zákrokem opět šanci zneškodnil, poté se po sérii odrazů dostal k míči před téměř odkrytou bránou Bacuna, nicméně zužitkovat nedokázal, a Slovan se tak může radovat ze zisku tří velmi cenných bodů.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Je to obrovská úleva. My jsme malinko kalkulovali i s tím, že Marseille asi doma vyhraje. Hráčům jsme vtloukali do hlavy, že jestli chceme mít naději na postupu, musíme tady hrát na vítězství a získat tři body, protože je to v uvozovkách snadnější, než to potom honit v Braze a doma s Marseille. První poločas jsme byli pod velkým tlakem, soupeř tam měl dvě tři dobré možnosti. Takže jsme to přežili trošku se štěstím. Naopak druhou půli se potvrdilo, že jsme na tom kondičně dobře, a na půdě silného soupeře jsme kombinačně dokázali udávat tempo hry, i když jsme tam přežili hlavně ze standardních situací pasáž, kdy nás brankář Koubek zase výrazně podržel.