FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Marseille 2:4
10.12.2015

Slovan na Marseille v pohledném souboji nestačil, prohrál 2:4

Kryštof Rossmann
Liberec - Sympatický výkon předvedli liberečtí fotbalisté v rozhodujícím utkání o postup s francouzským Olympique Marseille. Hosté byli nakonec úspěšnější, když ve strhujícím závěru udrželi své vedení a následně si ho z poslední akce zápasu pojistili.
sk. F, čtvrtek 10.12.2015, 19:00
2:4
(0:2)
Olympique de MarseilleOlympique de Marseille
FC Slovan Liberec: Koubek – Coufal, Hovorka, Švejdík, Bartošák – Pavelka (C) – Jefremov, Folprecht (60. Rabušic), Shala (66. Josef Šural), Sýkora (89. Kerbr) – Bakoš
Olympique de Marseille: Mandanda (C) – Manquillo, N´Koulou, Rolando, Mendy – Isla, Romao – Barrada, Cabella (54. Silva), N´Koudou (65. Sparagna) – Batshuayi (72. Ocampos)
Branky: 75. Bakoš (pen.), 76. Josef Šural (Jefremov) – 14. Batshuayi (Barrada), 42. N´Koudou (Barrada), 49. Barrada (Manquillo), 90+4. Ocampos. Rozhodčí: Schörgenhofer - Kolbitsch, Brandner (AUT). ŽK: 28. Bakoš, 35. Pavelka, 82. Jefremov, 85. Bartošák – 27. Mandanda, 33. Cabella, 87. Romao. Diváci: 9900.

Do prvního náznaku šance se v sedmé minutě propracoval Bazshuayi, po sérii přihrávek se dostal ke střele, ale nakonec zamířil pouze do boční sítě. O chvíli později zahrozili také domácí a šance to byla obrovská. Jefremov se štěstím udržel v pokutovém území balón, načež se snažil najít lépe postaveného Shalu. K tomu se také míč nakonec odrazil, nicméně mladičký záložník stanul k zařízení zády, a šanci tedy nakonec zužitkovat nedokázal.

Vstříc liberecké brance se tak následně opět hnali hosté a skórovali. Mich Batshuayi po přesném pasu Barrada unikal směrem k vápnu, využil podkluzu Hovorky a prudkou ranou kolem Koubkovi stojné nohy rozvlnil sít v brance Slovanu - 0:1.

V době, kdy hodiny odbyly druhou půli prvního poločasu, opět zahrozilo naše mužstvo. Po natrefené ruce následoval přímý volný kop, který zahrál Bartošák. Obrana Olympique ale obstála a odrazila míč na rohový kop. Liberečtí sehráli nacvičený signál, nicméně rozhodčí kvůli nedovolenému zákroku modro-bílým míč odebrali.

Ještě větší příležitost k vyrovnání měli naši fotbalisté o pouhých několik okamžiků později. Bartošák totiž po faulu zahrával další trestný kop z velké blízkosti. Šikovnému krajnímu obránci se málem podařilo obstřelit zeď, avšak na poslední chvíli stihl Barrada balón lehkou tečí poslat mimo nebezpečné území. Kdyby přízemní střela k tyči prošla, Mandanda by měl situaci velmi složitou.

Těsně před koncem úvodních pětačtyřiceti minut, po poměrně dlouhé odmlce, opět ohrozil Koubkovo zařízení Batshuayi. Tentokráte se ujal role nahrávače a nasměroval míč přesně na kopačku Barrady, ten mezi tři tyče z velké blízkosti nezamířil, a skóre zůstalo neměnné. Stejně jako po N´Koudeho tvrdém projektilu, ten strážce liberecké svatyně vyrazil s velkými potížemi.

O chvíli později ale dostal Georges-Kevin N´Koudou šanci na reparát a tváří v tvář Koubkovi kličkou do pravé strany uspěl - 0:2. Domácí nastoupili po pauze na svého soupeře velmi aktivně, jenže prosadil se opět francouzský celek. Konkrétně Abdelaziz Barrada, jenž zužitkoval dlouhý Manquillův nákop a přeloboval bezmocného Koubka - 0:3.

Slovan mohl zanedlouho odpovědět, když se v dobré střelecké pozici ocitl Shala, nakonec liberecký záložník mezi tři tyče míč nezakroutil a minul. V následujících okamžicích se tempo hry zklidnilo a bojovalo se hlavně v nedalekém okolí půlící čáry. Období klidu prolomil až Mendy, jenž ostře vypálil z levé strany, Koubek ale skvělým zákrokem míč vytěsnil a nedovolil střelci navýšit náskok Marseille.

V samotném závěru se U Nisy začaly dít věci! Nejprve byl faulovaný v pokutovém území N´Koulouem Pavelka. Míč si postavil na penaltový puntík Marek Bakoš a nekompromisně překonal Mandandu - 1:3. Trvalo to pouhou minutu a na světě bylo drama. Jefremov vyslal na vzdálenější tyč spektakulární centr, který usměrnil za brankovou čáru Josef Šural - 2:3.

Liberečtí byli i v následujících minutách mnohem aktivnější, ale třetí gól vytěžit nedokázali. Naopak hosté ještě v samotném závěru skórovali. Lucas Ocampos dostal na útočné polovině až příliš mnoho prostoru, vyslal lehký lob, a příležitost zužitkoval - 2:4. Naše mužstvo se však za předvedený výkon rozhodně stydět nemusí, bojovalo do posledních zbytků sil a během podzimu předvedlo doslova spanilou cestu Evropskou ligou!

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Utkání se mi nehodnotí lehce, jelikož jsme ho odehráli trochu rozdílně než jsme si představovali. V prvním poločase jsme poztráceli velké množství balónů, pouštěli jsme Mairselle do rychlých brejků a po dvou chybách jsme ho pustili do dvougólového vedení. Klíčová pro nás byla situace za stavu 0:0, když jsme ve velké šanci míč neprotlačili směrem na bránu. Následně nám utekl začátek druhé půle, soupeř znovu skóroval. Ale jsem nesmírně šťastný, že jsme, hlavně kvůli lidem, kteří nás celou dobu podporovali, ten zápas zdramatizovali. Sahali jsme po remíze, bohužel to nevyšlo. Nicméně mrzí mě branka v poslední vteřině. Sice nebyla podstatná, ale je to taková smutná tečka za naší cestou Evropou.

Míchel (Olympique Marseille): Ke konci zápasu jste nám trochu nadělali obavy, nicméně nakonec se nám náskok podařilo uhlídat. Jsme velmi šťastní a myslíme si, že je náš úspěch zcela zasloužený. Hráči několik týdnů tvrdě makali a nyní se stal vytoužený postup skutečností.