FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - FC Curych 2:1
01.08.2013

Slovan otočil utkání proti Curychu a do Švýcarska si tak poveze vedení 2:1 + video

Michal Vít
V úvodním zápase 3. předkola Evropské ligy jsme U Nisy porazili FC Curych 2:1. Švýcaři ovládali hru až do 60. minuty. Během této doby si díky penaltě stačili vypracovat jednobrankový náskok. Poté však Slovan nastartovala vyrovnávací branka, kterou si hosté vstřelili sami. V závěru jsme pak otočili skóre gólem Rabušice a do odvety si tak povezeme nadějné vedení 2:1.
3. předkolo EL, čtvrtek 1.8.2013, 20:15, U Nisy
2:1
(0:1)
FC ZürichFC Zürich
FC Slovan Liberec: Kovář – Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek (58. Kalitvincev), Rybalka - Delarge (58. Šural), Pavelka, Frýdek (90. Kolár) - Rabušic
FC Zürich: Da Costa - Koch, Djimsiti, Nef, Benito - Schönbächler (86. Koch), Chiumiento, Gavranovič (80. Etoundi), Rikan, Konzen - Chermiti (86. Buff)
Branky: 67. vlastní Nef, 81. Rabušic - 5. z pen. Chiumiento, ŽK: 3:3 (Hušek, Kelič, Fleišman - Schönbächler, Rikan, Konzen), ČK: 0:1 (84. Nef), Rozhodčí: Liany - Bomshtein, Mahagna (všichni Izrael)
Diváci: 7780

Trenéři oproti očekávané základní sestavě udělali jednu změnu, když se pouze na lavičku usadil Kalitvincev. Na hřiště tak od začátku nastoupil na levé straně obrany Fleišman, Frýdek se pak posunul na levou zálohu na místo Kalitvinceva.

Samotné utkání začalo živě z obou stran. V první šanci se objevil Hušek, když odražený balón po rohovém kopu pálil do branky z hranice šestnáctky. Míči se však postavil do cesty jeden z hostujících obránců, který tak nevědomky založil akci vlatního týmu, když Chermiti utekl všem našim obráncům. Kovář však jeho pokus včasným výběhem zneškodnil. V páté minutě přišla studená sprcha pro celý Slovan. Hušek fauloval v pokutovém území Rikana a izraelský sudí Liany odpískal penaltu, se kterou si bez potíží poradil Chiumiento - 0:1. Naši hráči se z této rány dlouze a těžko probírali, a to mohlo být i hůře, kdyby Kovář nevytáhl přímý kop Benita. Hosté si v poklidu hlídali náskok a Liberec se nemohl dostat přes střed hřiště. Až v závěru prvního poločasu jsme si vytvořili závar v pokutovém území hostů, když nejprve Frýdkovu tvrdou střelu Švýcaři zblokovali, aby z dorážky netrefil poloprázdnou branku Rabušic. Do šaten tak odcházeli naši hráči s jednobrankovým mankem.

I ve druhé půli hosté kontrolovali hru a nepouštěli Slovan ke svému vápnu. Situaci změnilo až naše dvojité střídání, kdy se na hřiště dostal Kalitvincev se Šuralem a v 67. minutě pak šťastný vyrovnávací gól, který si po centru Kušníra srazil do branky hostující stoper Nef - 1:1. Výtečnou produktivitu potvrdili naši hráči v 81. minutě, kdy Frýdkův přízemní centr pustil Šural na osamoceného Rabušice, který si míč zpracoval a s poklidem otočil vývoj utkání - 2:1. Slovan byl v tu chvíli na koni a Frýdek posílal do sóla Pavelku, toho těsně před zakončením podsekl před velkým vápnem Nef a po zásluze tak byl vyloučen. Početní výhodu jsme již bohužel zužitkovat nestihli, i když Rybalkově střele v poslední minutě mnoho nechybělo. Slovan tak podobně jako proti pražské Slavii otočil nepříznivý vývoj utkání a do odvety si tak poveze nadějnou výhru z prvního zápasu.

video z utkání:

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec): "Otočili jsme výsledek a jsme stále ve hře o postup. Jedeme do Curychu s větší nadějí, byť nás tam čeká těžký boj. Znovu nás podržel Rabušic. Co víc si přát, než aby mu to tam padalo i dál. Byl to podobný zápas jako se Slavií; první poločas rozpačitý a po první brance to s námi nevypadalo dobře. Naštěstí jsme už znovu neinkasovali, zvykli si na tempo hry, a když jsme si o přestávce něco vyříkali, druhá půle už k něčemu vypadala. Prali jsme se o vítězství a také na něj dosáhli. Velký dík zaslouží i lidi, kteří pomohli připravit stadion po pondělní povodni. A radost jsme snad udělali i divákům. Ti nás hnali i za nepříznivého stavu."

Urs Meier (FC Curych): "Je to zbytečná prohra, obě inkasované branky jsme soupeři darovali. Ve druhém poločase jsme propásli šanci zvýšit vedení a soupeř pak vrhl všechny síly do útoku, čímž si vytvořil tlak. Inkasovali jsme dva nešťastné góly. Ale důležitá pro nás je branka vstřelená na hřišti soupeře, která nás nechává ve hře o postup. Prohráli jsme s dobrým soupeřem, ale i tak musím svému týmu složit poklonu, protože prohru si nezasloužil. Situace před odvetou je stejně těžká jako před prvním zápasem, my uděláme všechno, abychom prošli do další fáze."