FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Mladá Boleslav - FCSL 4:0
04.08.2013

Slovan podlehl Mladé Boleslavi 0:4, rozhodovaly chyby v defenzivě a mdlý útok

Luděk Stránský
Mladá Boleslav - Liberečtí fotbalisté poprvé v nové ligové sezoně padli. Mladá Boleslav na svém hřišti Slovan doslova převálcovala, napomohly ji k tomu i chyby libereckého týmu. Po brzkém gólu Chramosty se domácí ujali vedení, ve 37. minutě se poté trefil Fabián. Těsně před koncem první půle nastřelil Šural pouze břevno. Třetí boleslavský gól přidal ve druhém poločase Štajner a v závěru duelu skóroval ještě Kysela. Liberec tak prohrál s Mladou Boleslaví 0:4.
3.kolo, neděle 4.8.2013, 17:00, Městský stadion Mladá Boleslav
FK Mladá Boleslav FK Mladá Boleslav
4:0
(2:0)
FK Mladá Boleslav: Miller – Kysela, Kúdela, Johana, Fabián – Zahustel (77. Štípek), Jarolím, Štajner (84. Jeslínek), Ščuk – Nešpor (72. Mareš), Chramosta.
FC Slovan Liberec: Kovář – Coufal, Kováč, Hušek (46. Rabušic), Fleišman – Šural, Pavelka, Sackey, Rybalka, Kalitvincev (46. Frýdek) – Delarge (78. Hadaščok).
Branky: 4. Chramosta, 37. Fabián, 59. Štajner, 82.Kysela. ŽK: Kysela, Nešpor, Štípek - Rabušic, Kováč. Rozhodčí: Proske – Blažej, Kotík.
Diváci: 4324

Trenér Slovanu Jaroslav Šilhavý zřejmě chtěl šetřit před odvetou s Curychem své klíčové hráče, a tak se v základní sestavě proti Boleslavi neobjevili Kušnír, Kelič, Frýdek a Rabušic. Středočeši udělali oproti minulému ligovému utkání dvě změny, do základní jedenáctky se dostali Fabián a Nešpor.

Po prvních pár minutách oťukávání vytvořila liberecká obrana chybu, kterou Boleslavští potrestali gólem. Ve 4. minutě totiž obrana Slovanu podcenila nakopnutý balón do vápna a po zpětné přihrávce skóroval téměř do odkryté branky Jan Chramosta.

Středočeši byli i nadále aktivní a o další čtyři minuty znovu zahrozili. Nešpor unikal sám na Kováře, ale nakonec si nepříliš dobře zpracoval míč a Coufal ho dokázal rozhodit. Kovář poté Nešporovu střelu vyrazil.

Liberečtí poprvé ukázali náznak útoku ve 14. minutě, když Fleišman střílel několik metrů vedle boleslavské brány. Ve 25. minutě se opět nedomluvila liberecká defenziva, konkrétně Kovář s Kováčem, tentokráte však Středočeši jejich zaváhání nepotrestali.

Při následujícím rohovém kopu ovšem byla Boleslav blízko druhé brance. Chramosta vracel míč zpět před Kováře, kde se v gólové šanci ocitl Ščuk. Mužstvo z pod Ještědu ale zachránil skvělým zákrokem nohou Kovář.

Ve 37. minutě už ovšem kapituloval. Tomáš Fabián vypálil z dálky do středu bránu a míč skončil v síti. Kovář se musel červenat, na stavu 0:2 to však nic nezměnilo.

V závěru první půle pak mohl přidat třetí gól Zahustel, Kovář mu ale včasným vyběhnutím zabránil ve skórování. Na druhé straně pak břevno trefil Šural. Liberečtí tak o přestávce nakonec mohli litovat, že alespoň nesnížili.

Trenér Šilhavý do druhého poločasu poslal záložníka Frýdka a kanonýra Rabušice, aby zvedli hru hostujícího týmu. Nebezpečnější ale byli opět Středočeši. Zahustel si dobře vyskočil na rohový kop, jeho hlavičku ovšem Kovář vytáhl.

Další střelu hlavou však už liberecký brankář nechytil. Po volném kopu Jarolíma se k hlavičce dostal Jiří Štajner, který se tak v 58. minutě trefil proti svým bývalým spoluhráčům.

V 70. minutě se do útoku řítil Rabušic, který byl před hranicí velkého vápna sražen Johanou. Rozhodčí však tuto situaci neposoudil jako faul,a naopak udělil žlutou kartu libereckému útočníkovi za simulování.

Slovan se přes veškerou snahu nedostával do gólových příležitostí kvůli nepřesným přihrávkám i dobré defenzivě domácích. A naopak v 82. opět udeřilo na druhé straně. V rychlém protiútoku poslal Štípek míč do běhu Janu Kyselovi, a ten prostřelil Kováře, který tak byl překonán už počtvrté v zápase.

Liberec už nedokázal stav zápasu v posledních minutách zkorigovat, a ani Boleslav již další branku nepřidala. Slovan tak poprvé v sezóně poznal pocit ligové porážky, naopak Středočeši se radují z premiérové výhry v novém ročníku.

Ladislav Minář (Mladá Boleslav)
"Jsme rádi že se nám podařilo zvítězit, úvod sezóny se nám totiž vůbec nepovedl. Konečně jsme zúročili herní převahu, kterou jsme například dokázali prezentovat už proti Příbrami. Čtyřbrankové vítězství je zasloužené a stejně jako jsem hráče kritizoval po Baníku, po Liberci je musím pochválit. Ukázali jsme svoje možnosti, ale i v neděli bylo možno nalézt úseky, kdy naše hra nebyla ideální a na tom musíme zapracovat. V lize jsme do utkání s Libercem devětkrát v řadě nevyhráli a doufám, že jsme tímto odstartovali novou, pozitivnější sérii."

Jaroslav Šilhavý (Liberec)
"Výsledek je pro nás hodně krutý, asi jsme nestačili strávit čtvrteční utkání a dostali hodně tvrdou lekci. Pravda, soupeři jsme dost nahráli, první dvě branky jsme Boleslavi doslova věnovali na podnose. Jen těžce jsme hledali odpověď na agresivní a aktivní pojetí soupeře, přesto si myslím, že herně to nebylo tak špatné, jak napovídá výsledek. Utkání se zlomilo s třetí brankou, která doslova utnula náš zlepšený nástup do druhého poločasu. Musíme zvednout hlavy a dát se dohromady před odvetou Evropské ligy."