FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 2:0
10.05.2015

Slovan prohrál i druhé Podještědské derby. Rozhodl úvod druhého poločasu

Jablonec/ Liberec - Ani druhý pokus libereckým fotbalistům nevyšel. Podještědské derby ovládl znovu Jablonec, který po podzimním vítězství 0:1 zvítězil i doma na Střelnici. O výsledku utkání rozhodl úvod druhého poločasu, kdy se v dresu Baumitu prosadit Kopic a Pospíšil. Náš tým ani jednou neskóroval a zaslouženě tak prohrál 0:2.
27.kolo, neděle 10.5.2015, 13:15, Střelnice
FK Jablonec FK Jablonec
2:0
(0:0)
FK Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman "C", Greguš (70. Rossi) - Kopic (88. Masopust), Pospíšil, Mingazov (74. Crnkič) - Doležal.
FC Slovan Liberec: Hroššo - Coufal, Karišik, Pokorný, Fleišman - Sackey (87. Hadaščok) - Šural, Pavelka "C", Frýdek - Delarge (64. Sus), Bakoš (76. Djika).
Branky: 48. Kopic, 51. Pospíšil. ŽK: 1:2 (77. Doležal - 37. Karišik, 56. Šural). Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Hájek. Synot hráči utkání: Jan Kopic - Lukáš Hroššo.
Diváci: 5840

Trenér David Vavruška sáhl pro utkání proti Jablonci k osvědčené sestavě s jen minimem změn. Jednou takovou byla změna na pravém postu obránce, kde od úvodních minut nastoupil Coufal. Mezi vybranou jedenáctkou se také po delší době objevil Sackey, který nahradil na postu defenzivního záložníka Soungoleho.

Úvod utkání byl hodně opatrný a nervózní, což potvrdil i první střelecký pokus v podání domácího Pospíšila, který poslal svoji střelu zpoza vápna jen vysoko nad libereckou branku. O pár minut později už se povedenější zakončení povedlo Gregušovi. Ten ale trefil jen prostředek branky, kde stál připravený gólman Hroššo.

Slovan na svoji první střeleckou příležitost čekal do dvacáté minuty. Sackey se opřel do odraženého balonu, ale trefil pouze před sebou stojícího obránce, který tečoval balon mimo tři tyče. Při následném rohu si na Pavelkův ideální centr naskočil Pokorný, který ale z těžké pozice branku soupeře jen přestřelil. Domácí Baumit odpovědět ve devětadvacáté minutě, kdy se do balonu opřel Mingazov a z dobrých pětadvaceti metrů pořádně protáhl našeho gólmana.

Ve třicáté páté minutě se do velmi zajímavého zakončení dostal Frýdek, který si počkal na zadní tyči, kam propadl centr Coufala. Z ostrého úhlu ale nedokázal brankáře Hrubého prostřelit. A protože gólem neskončil ani únik Delarge, který se řítil osm minut před koncem prvního poločasu z levé strany sám na domácího strážce svatyně, platil po prvních pětačtyřicetiminutovce zasloužený výsledek 0:0.

Hned v úvodu druhého poločasu se domácí Jablonec dostal do stoprocentní šance. Minutu po změně stran se k hlavičce na malém vápně protlačil Pernica a jen díky skvělému Hroššovi se skóre neměnilo. To už ovšem neplatilo v čtyřicáté osmé minutě. Liberecký brankář vyrazil balon pouze před sebe, kde úřadoval pohotový Jan Kopic, který se postaral o úvodní branku.

Jablonec na nic nečekal a o dvě minuty udeřil znovu. Nedůrazná obrana Slovanu nedokázala pokrýt hbitého Martina Pospíšila, který střelou z malého vápna poslal domácí již do dvoubrankového vedení. Náš tým poté přidal na aktivitě a snažil se tlačit do útoku. Nepřesná kombinace a neprostupná jablonecká defenziva ale byla pro hráče v modrém tvrdým oříškem.

Alespoň snížit mohl ve sedmdesáté deváté minutě Fleišman, který se chopil exekuce volného přímého kopu těsně za hranicí pokutového území. Z dobré střelecké pozice ale levonohý obránce Slovanu jabloneckou branku jen vysoko minul. Vzápětí mohli na druhé straně hřiště přidat domácí třetí zásah. Hroššo ale dokázal zneškodnit dorážku z bezprostřední blízkosti. Jablonec už si závěr utkání pohlídal a žádné komplikace nedopustil. Slovan tak odjel z jablonecké Střelnice bez bodu.

Jaroslav Šilhavý (FK Baumit Jablonec): První poločas byl takový boj, nesl všechny znaky derby. Nikdo nechtěl udělat chybu, spousta ztrát, souboje. Musím říct, že Liberec byl v první půli chvílemi lepší v přechodové fázi. Ve druhém poločase jsme měli víc ze hry. Zkvalitnili jsme naši hru na míči, dopředu jsme byli nebezpeční a vyústilo to ve dva góly. Za druhý poločas jsme si zasloužili zvítězit. To vítězství je takové cennější, že je to derby. Ale nejsem nijak zapšklý proti bývalému klubu. Zažil jsem tam tři nádherné roky, teď jsem zase dál a chceme vyhrávat. Chceme zbylá tři kola vyhrát. Můžeme ve skrytu duše doufat, ale výsledky Sparty neovlivníme.

David Vavruška (FC Slovan Liberec): Myslím, že to bylo velmi dobré utkání, že jsme hráli víceméně se soupeřem vyrovnaně. V některých aspektech se mi ta hra v první půli líbila. Ale Liberec provází celou sezonu to, že byla spousta utkání, která vypadala velmi dobře a zlomila to nějaká situace v pokutovém území. Hra Liberce v pokutovém území je problém. My nedohrajeme jeden jediný souboj a pak samozřejmě, když soupeř rychle vedl 2:0, dominoval. Ale za stavu 2:0 bychom byli výborní i my. Nezajímá mě, jestli Hradec nebo Budějovice vyhrály. Máme to ve vlastních rukou na rozdíl od situace před šesti týdny, kdy jsme byli poslední, koukali kolem sebe a nebyli schopní si ani zavázat boty. Máme to ve vlastní režii, nemusíme se ohlížet, jak kdo hraje. Jdeme na hřiště a buď si to uhrajeme, nebo ne. A my si to uhrajeme.