FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Lubin - FCSL 2:0
11.07.2015

Slovan v generálce před superpohárem podlehl polskému Lubinu 0:2

Lubin - K poslednímu přípravném zápasu před ostrým startem sezony vyrazil Slovan Liberec do polského Lubinu, kde změřil síly s místním týmem Zaglebie. V utkání si sice naši hráči počínali aktivně, produktivnější však byli domácí, kteří v obou poločasech dokázali jednou skórovat, zápas tak skončil výhrou Lubinu 2:0.
Lubin, sobota 11.7.2015, 16:30, Hlavní stadion
Zagłębie Lubin Zagłębie Lubin
2:0
(1:0)
Zagłębie Lubin: Forenc - Dabrowski, Guldan, Todorovski, Čotra, Dorde, Tosik, Bonecki, Janus, Woźniak, Piatek, Papadopulos.
FC Slovan Liberec: Hladký (46. Koubek) - Mudra (61. Coufal), Hovorka (72. Pimpara), Švejdík, Bartošák (76. Mudra) - Pavelka (C) (61. Sus), Bong (41. Bakoš) - Hadaščok (46. Bakoš), Folprecht, Sýkora - Šural (61. Call).
Branky: 34. Janus, 75. Sobków. ŽK: 67. Rakowski - 33. Bong, 72. Folprecht.

Slovan byl v úvodních minutách aktivnější a soupeře dokázal vysunutým presinkem zatlačit na vlastní polovinu. V páté minutě se nabízela zajímavá příležitost pro Zdeňka Folprechta, jeho střela však byla zblokována a brankář Forenc tak s ní neměl sebemenší potíže. V deváté minutě zahrozili také hosté, kdy se na hranici velkého vápna prodral Michal Papadopulos, ale mířil těsně vedle levé tyče.

Hned o několik okamžiků později následoval rychlý protiútok, když naši hráči vybojovali na polovině hřiště balon a po krátké akci pálil Pavelka, ve skórování mu však zabránila pravá tyč. Po této úvodní smršti však tempo hry poněkud opadlo a na další vyloženou šanci si tak diváci museli počkat. Vzrušení přišlo na stadionu v Lubinu znovu až v 21. minutě, kdy už se zdálo, že bude Piatek moci postupovat sám na brankáře, kterého dokonce obešel, ale jeho snažení zastavil mávaný ofsajd.

Domácí v té době měli trochu více ze hry a vytvořili si díky tomu také zatím největší šanci zápasu. Woźniak si dobře naběhl na pravé křídlo a poslal před branku nebezpečný centr, ten ale Papadopulos usměrnil hlavou pouze těsně vedle pravé tyče Hladkého branky. O chvíli později zahrozil také Slovan, když si Bartošák dobře naběhl na roh rozehraný po zemi a uvnitř vápna pálil, ale levou nohou mířil pouze vysoko nad.

Po půlhodině hry už se ale skóre měnilo. Po přímočaré akci se míč ve vápně dostal ke Krzysztofu Janusovi a ten střelou po zemi ke vzdálenější tyči otevřel gólový účet dnešního utkání. O nějakých sedm minut později se Hladký musel pořádně natahovat, aby vyrazil dalekonosnou ránu Jakuba Tosika, vytáhl však povedený zákrok a dostal tak míč do bezpečí. Další ohrožení jedné či druhé branky už první půle nepřinesla, do kabin tak odcházeli spokojenější domácí.

Po změně stran přidali naši hráči na aktivitě a dostali za to odměnu v podobě standardní situace z nebezpečné pozice, Šuralovu střelu ale srazil jeden z bránících hráčů na roh a ani po něm Slovan nedokázal vyrovnat. O tři minuty později to zase prudkou střelou z dálky zkusil Zdeněk Folprecht, ale jeho pokusu chyběla přesnost a balon skončil nad brankou.

Další příležitost se rodila pro Dzona Delarge, který v 60. minutě sice vybojoval roh, který se ale nakonec nekopal, neboť pomezní viděl konžského záložníka v ofsajdu. Na druhé straně zase zkoušel pálit Tosik, ale jeho rána zapadla do náruče brankáře Koubka, pro kterého to byl pouze snadný zákrok.

Čas se pomalu krátil a přestože Slovan měl herní převahu, dlouho se nedostával k zakončení. Až v 70. minutě to zpoza vápna zkusil dobrou střelou Martin Sus, ale jeho pokus mířil pouze do míst, kde stál gólman Forenc, a ten nadvakrát střelu ztlumil. Přestože šlo o přípravný duel, přibývalo také na nervozitě, což dokonce vyústilo ve strkanici na polovině soupeře, rozhodčí ale po chvíli sjednal na hřišti pořádek a mohlo se hrát dál.

O chvíli později přidal polský tým další branku. Dorde Čotra poslal do vápna dobrý centr, který se nakonec po odrazu dostal až k Eryku Sobkówovi a ten zblízka hlavou nedal Koubkovi šanci zareagovat. V 83. minutě to mohlo být dokonce 3:0, když Lubin předvedl rychlý přechod do útoku a na konci celé akce zakončoval v dobré pozici Adrian Blad, ale jeho střela měla přílišnou razanci a skončila vysoko nad brankou.

Slovan mohl krátce nato snížit, když Mudra se Sýkorou vybojovali míč a druhý jmenovaný poslal nadýchaný centr před branku, ale obrana ho srazila pouze k brankáři Forencovi. Už v nastavení to sice ještě zkoušel Mudra, jeho střelu ale opět zastavil obranný blok domácích a skóre se již neměnilo. Naši hráči si tak z Polska odvezli porážku 0:2.