FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 1:2pen
27.05.2015

Slovan zvládl nejdůležitější Podještědské derby a po penaltách bere pohár!

Mladá Boleslav - V infarktovém utkání náš tým sice dlouho dotahoval, těsně před koncem však přišlo vyrovnání Marka Bakoše a finále rozhodovaly pokutové kopy. V nich se ve skvělé formě předvedl Lukáš Hroššo, který lapil hned dva pokusy, a Slovan si tak dokráčel pro vytoužený zisk Poháru FAČR!
Finále, středa 27.5.2015, 18:00, Mladá Boleslav
FK Jablonec FK Jablonec
1:2pen
(1:0)
FK Jablonec: Špit – Masopust, Pernica, Beneš, Novák – Hübschman (C), Greguš – Kopic, Pospíšil, Mingazov (60. Crnkič) – Doležal (81. Rossi).
FC Slovan Liberec: Hroššo - Sus, Karišik (85. Pimpara), Pokorný, Mudra - Pavelka (C), Soungole (78. Bakoš) - Delarge (62. Breznaník), Šural, Frýdek - Luckassen.
Branky: 38. Doležal - 86. Bakoš. ŽK: 64. Beneš - 65. Luckassen, 84. Šural, 90.+2. Pavelka. Rozhodčí: Proske - Wilczek, Kotík. Penalty proměnili: Greguš - Pavelka, Breznaník, Šural. Penalty neproměnili: Novák, Doležal, Rossi - Frýdek.
Diváci: 4382

Zápas začal z obou stran spíše opatrně. K prvnímu náznaku ohrožení soupeřovy branky se v páté minutě dostal Dzon Delarge, jeho střela slabší nohou ale Špitovi problémy nedělala. O chvíli později to zkoušel také David Pavelka, jeho projektil ale zblokoval defenzivní val Jabloneckých. Vlnu vášní zvedla u publika situace z desáté minuty, když Lukáš Pokorný vypíchl ve vápně míč jabloneckému Doležalovi a následně zasáhl také protihráče, rozhodčí ale souboj dobře viděl a penaltu nepískal.

Na druhé straně přišel velký závar po rohovém kopu. Míč se odrazil k Luckassenovi a ten hlavičkoval do břevna, akce byla ale stejně přerušena pro ofsajd. Další dobrou šanci zařídil Mudra, který pronikl po křídle a nasměroval střílený centr do vápna, ten ale nakonec pouze prosvištěl na druhou stranu hřiště.

Baumit mohl otevřít skóre ve 22. minutě. Karišikovi prchnul Doležal a mohl postupovat sám na brankáře, ovšem zpomalil a následně tížen dobíhajícím Karišikem střílel pouze vysoko nad. O chvíli později mohl soupeř znovu využít rychlý brejk, také tentokrát se ale stihla defenziva našeho týmu vrátit. Na druhé straně zase po rohovém kopu hlavičkoval Pokorný, ale mířil nad.

Hra se v následujících minutách opět poněkud zklidnila a šancí ubylo. Až po půlhodině zahrozil Hübschman, ale jeho rána z první mířila až do nejvyšších pater tribuny za brankou. Ve 38. minutě už se ale skóre měnilo. Po rohovém kopu se míč odrazil na hlavu Martina Doležala a ten měl před sebou už vyloženě lehký úkol. Náš tým mohl srovnat krok o pár minut později, když Delarge hledal centrem ve vápně Šurala, tomu ale k míči pár centimetrů chybělo.

Jablonec mohl dokonce před poločasem přidat ještě druhý gól, po rohovém kopu hlavičkoval osamocený Beneš, ale Šural tygřím skokem vyrazil míč do bezpečí. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro hráče Baumitu.

Krátce po přestávce přišla obrovská příležitost ke srovnání. Luckassen vybojoval ve vápně míč pro Dzona Delarge a ten mohl zblízka pálit, Michal Špit ho ale vychytal. Další šanci měl stejný hráč jen o pár momentů později, tentokrát však mířil vedle a nezbylo mu než nešťastně skrýt tvář v dlaních.

Následovala poněkud klidnější pasáž hry, kdy se ani jeden z týmů dlouho nedostal k ohrožení soupeřovy branky. Když už se Slovan dostal k šanci v podobě rohového kopu, Susův centr skončil pouze v rukavicích Michala Špita. Jablonec se uchýlil k taktické hře a nepouštěl naše hráče do nebezpečných pozic.

Další příležitost vyrovnat přišla poněkud nenápadně, když se Slovan dostal do rychlého přečíslení. Šural vyslal Breznaníka samotného proti brankáři, slovenský záložník ale selhal v zakončení a minul. Slovan sice tlačil, další šance ale nepřicházela a čas se rychle krátil.

O to větší radost vypukla, když v 86. minutě doběhl k Susovu centru do vápna jako první Marek Bakoš a prokázal pověst skvělého střelce, když pohotově obstřelil gólmana Špita a vyrovnal. A mohlo být ještě lépe, když si na rohový kop vyskočil Lukáš Pokorný, hlavičkoval ale pouze mimo. Po vyrovnané základní části tak následovalo jediné - pokutové kopy.

V infarktovém rozstřelu se nakonec zaskvěl Lukáš Hroššo, který chytil dvě penalty, Jablonec navíc jednou napálil břevno a přestože Frýdek neproměnil, mohl se náš tým radovat z vítězství!

Jaroslav Šilhavý (trenér Jablonce): "Musím pogratulovat soupeři. Viděli jsme důstojné finále se skvělou kulisou z obou stran. Pravé derby. V této sezoně jsme s Libercem hráli třikrát, ani jednou neprohráli. Bohužel nám to ale na pohár nestačilo. Jsme smutní, byly tam i slzy, protože jsme byli hodně blízko. Ale v závěru jsme byli pasivní, k čemuž nás donutil svým tlakem Liberec. Pět minut před koncem bychom si to ale už měli pohlídat. Při penaltách se potvrdilo, že mužstvo, které v závěru vyrovná, si pak více věří. Se sezonou jsem i tak spokojený, na třetím místě v lize máme velký náskok a dnes jsme to mohli jen podtrhnout. Mrzí mě, že se to nepovedlo, ale nemůže to pokazit dojem z celé sezony."

David Vavruška (trenér Liberce): "Druhá půle z naší strany byla velmi dobrá. Věděl jsem, že inkasovaný gól je pro nás velká komplikace, protože Jablonec má skvělé brejky, ale dnes jim protiútok odešel, což nám pomohlo. Měli jsme tři velké šance od Delarge a Breznaníka, nakonec se povedlo vyrovnat a z toho pohledu beru vítězství jako zasloužené. Při penaltách jsem věřil, že psychická výhoda je na naší straně a byl jsem stoprocentně přesvědčený, že to kluci zvládnou."