V osmnáctém dílu Studia U Nisy jsme se seznámili s fyzioterapeuty A-týmu, Matějem Šerým a Tomášem Hybnerem. Jak sami říkají, nestarají se jen o těla hráčů, ale také o jejich duševní pohodu. Úzce spolupracují s ostatními členy realizačního týmu a práce mají víc než dost. „I kdyby nás tu bylo pět, každý bychom si práci našli,“ říkají mladí fyzioterapeuti.
Oba se od malička věnovali sportu, vybrali si ale dráhu studia. Nyní pečují o zdraví našich hráčů, a to jak na hřišti, tak mimo něj. Co patří k jejich každodenní práci?
„Každý den se liší. Hlavním úkolem je starat se o dlouhodobě zraněné hráče. Pracujeme s nimi během tréninku. S klukama hlavně cvičíme v tělocvičně. Ostatní hráči k nám chodí před i po tréninku a řešíme s nimi jakýkoliv bolístky, který umíme pofoukat (smích)."
Podle Tomáše se dnes role fyzioterapeutů a kondičních trenérů často překrývá, což si většina fanoušků tolik nevnímá. Kdy ale nastává ten moment, kdy si zraněného hráče předávají?
„Spolupráce s kondičními trenéry je pro nás stěžejní. Je těžké přesně určit, kdy si hráče předáme a v jaké to bude formě – naštěstí máme nastavené jasné protokoly pro různé typy zranění a míru zatížení, které nám v tom pomáhají.“
Během zápasů se nestarají jen o zdravotní stav hráčů – aktivně komunikují a vše prožívají s týmem. „Stoprocentně jsme oba pod vlivem emocí. Záleží nám jak na výsledku, tak na samotných hráčích,“ říká Tomáš. „Fungujeme jako taková spojka mezi trenéry a hráči. S klukama jsme na takové kamarádské úrovni. Co se týče emocí, já to prožívám uvnitř. Matěj mívá spíše emotivnější výlevy, “ směje se.
Který den bývá pro ně nejnáročnější? Jak probíhá komunikace s hráči v den zápasu? A co dělat, když se hráč zraní těsně před ním? Na tyto a mnohé další dotazy naleznete odpověď ve videu níže. Stačí se registrovat na nové digitální platformě SLOVAN+.