FC Slovan Liberec | Jindřich Trpišovský: Ve Slovanu zůstávám!
Menu Další Zavřít Zavřít
06.12.2016

Jindřich Trpišovský: Ve Slovanu zůstávám!

Dominik Jakubec
Praha - Už v úterý odpoledne zamíří Slovan do Řecka, kde bude bojovat o postup do jarní fáze Evropské ligy. Již během dne se však objevila skvělá zpráva: Jindřich Trpišovský v Liberci zůstává. "Cítím odpovědnost nejen za úspěchy, ale i za neúspěchy, a to mě určitým způsobem zavazuje," vysvětluje mladý kouč.

V médiích dnes proběhla zpráva, že zůstáváte ve Slovanu. Je to tak?
Platí to, co jsem řekl někdy v říjnu. V Liberci jsem rád. Tým navíc není v lehké situaci a shodli jsme se na tom, že je teď hlavně potřeba mít klid a pokračovat ve složení, jaké tu je. Ve čtvrtek nás čeká možná pro některé hráče životní zápas, pro mě to tak bude určitě. Bojujeme o postup do vyřazovací části Evropské ligy, což je důležitostí opravdu obrovské utkání. Na to jediné se teď soustředím. Situace je taková, že ve Slovanu zůstávám.

Co rozhodlo o tom, že jste zvolil setrvání pod Ještědem?
V kontaktu se Spartou jsem byl, ale v současné chvíli jsme v takové rozporuplné situaci. V Evropské lize bojujeme do poslední chvíle o postup, ale v lize na tom vůbec nejsme dobře. To musíme do jara napravit. Cítím velkou zodpovědnost nejen za úspěch, ale také za neúspěch, a to mě určitým způsobem zavazuje. Udělám vše pro to, aby byl Slovan co nejdříve co nejvýš v tabulce.

S jakým kádrem nyní vyrážíte bojovat o postup do jarní fáze Evropské ligy?
Nemůžeme počítat s dvěma nejzkušenějšími hráči, Martinem Latkou a Milanem Barošem. Dál nemůžeme zařadit hráče, kteří nejsou na soupisce pro Evropskou ligu, přestože jsou třeba zdraví a v Jihlavě s námi byli. Jsem však rád, že už s námi cestuje Jan Sýkora, který by měl být pro nějakou část zápasu použitelný. Je to pro nás velké posílení. Z velkých absencí bych kromě těch dvou zmíněných řekl ještě Davida Hovorku, ale to je jasné. Zbytek kádru by měl být zdravotně v pořádku.

Jak velkou ztrátou je pro vás absence Milana Baroše, který s týmem necestuje?
Když se na to budeme dívat optikou našich vstřelených branek, tak velká. Jde o velmi důležitý zápas a Milan jako jeden z mála už podobné duely zažil. Navíc umí také vstoupit na hřiště jako střídající žolík. Svou sílu ukázal v Karabachu, kde gól dal a na další přihrál. Bylo vidět, jak je pro nás důležitý. Má snad bilanci jeden zápas ve skupině a hned gól a asistenci.

Poznamenána je také obrana, z níž dlouhodobě vypadl David Hovorka. V defenzivě tedy musíte rovněž improvizovat.
Je pravda, že nás také trápí. Ale nejde jen o zranění Davida Hovorky. Z postu levého obránce nám v posledních dnech vypadl také Honza Sýkora, Lukáš Pokorný hraje po zranění... Na každé utkání musíme obranu měnit. Vláďa Coufal v poslední době alternuje na dvou místech, protože nemáme stopery. I to je jeden z důvodů, proč dostáváme góly. Při naší aktuální střelecké potenci je nám jasné, že potřebujeme v Řecku ideálně neinkasovat. Na obranné fázi bude velmi záležet. Celý úterní trénink byl věnován obranné fázi, studovali jsme videa z minulých zápasů. Víme, že na PAOKu nesmíme inkasovat.

Co je podle vás příčinou špatné střelecké potence týmu?
Myslím si, že jsme za prvních třicet minut v Jihlavě měli hned několik vyložených šancí. Nejdřív byl Dan Bartl sám před brankářem, potom z malého vápna netrefil hlavou branku, pak měl Komličenko velkou šanci a znovu Bartl střelu z úhlu. Ke konci zápasu už jsme se do toho nedostali. Ale právě v tom je klíč k úspěchu, proměnit jednu ze svých prvních příležitostí a jít do vedení. Na to se musíme zaměřit.

V Evropské lize se vám však daří. Jsou pro vás tyto duely od české ligy odlišné?
Vnímám mezi nimi velký rozdíl. V Evropě do nich nikdy nejdeme v pozici favorita, což nám to paradoxně ulehčuje. Soupeř cítí roli favorita, žene se dopředu a nechává vzadu okénka, která se nám daří trestat. Naopak v lize hraje každý hlavně na nulu. Ve velkých uvozovkách je pro nás snazší dát gól v Evropské lize, kde se soupeři tolik nesoustředí na defenzivu. Vím, že jsme v Evropě dali víc gólů, než za podzim v lize. Třikrát jsme skórovali proti Karabachu, třikrát proti Larnace, která dnes suverénně vede kyperskou ligu... Gól jsme dali každému soupeři, se kterým jsme hráli.

Nejspíš vás v Soluni čeká bouřlivá atmosféra. Jste na ni připraveni?
Budeme se o tom bavit hlavně ve středu, kdy už budeme mít předzápasový trénink přímo na stadionu. Atmosféra je tam výborná, ale přirovnal bych to trochu k Hajduku. Tribuny jsou dál od hřiště, komunikace je v tom lehčí. Jsem trochu v očekávání, jaká návštěva vlastně přijde. Na posledním ligovém utkání moc lidí nebylo, proti Karabachu byly tribuny poloprázdné a na Fiorentinu přišel plný stadion. Myslím si, že tím, že jde o všechno, bude návštěva vyšší.


Generální partner
Preciosa AAA Auto
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Lékárna Svět Elektroservis
Mediální partneři
eFotbal Český rozhlas Liberec
×
Odehráno v 19:00
SK Slavia Praha
FC Slovan Liberec