FC Slovan Liberec | Konečně se nám daří prokazovat svou kvalitu, hodnotí poslední týdny Dzon Delarge
Menu Další Zavřít Zavřít
22.04.2015

Konečně se nám daří prokazovat svou kvalitu, hodnotí poslední týdny Dzon Delarge

Dominik Jakubec
Liberec – Po zimní kauze a přeřazení k juniorce se Dzon Delarge před několika týdny vrátil zpět do A-týmu. Na krušný úvod jara se nyní snaží dát zapomenout a proti Spartě se trenérovi Vavruškovi za důvěru odvděčil skvělým výkonem, který korunoval gólem a triumfem v anketě Synot hráč utkání.

Dzone, co podle tebe bylo původem krize, která v této sezoně Slovan potkala?
Rozhodně to není tím, že bychom neměli silný tým, ale zaspali jsme začátek sezony a také start jara. Teď musíme ty ztracené body nahánět, abychom se zachránili v nejvyšší soutěži, což není vůbec jednoduché. Způsobili jsme si to ale pouze my sami a jen my se z toho můžeme dostat. Nesmíme se teď, když se nám začalo dařit, zase zastavit.

Proti Spartě vás přišlo podpořit velké množství diváků. Zaznamenali jste jejich povzbuzování?
Samozřejmě. Fanoušci vědí, že nejsme zrovna v ideální pozici, o to víc nám jejich podpora i v takovéto situaci velmi pomůže. Je to pro nás určitý závazek a zároveň motivace navíc. Proti Spartě to nebylo rozhodně nebylo poprvé, co nás hnali kupředu. Tentokrát jsme se jim snad i odvděčili pěknou hrou, snad to pro ně byl dobrý zážitek. Musíme jim za jejich podporu poděkovat.

Dzon Delarge s cenou pro hráče utkání
Dzon Delarge s cenou pro hráče utkání

Hráli jste proti soupeři, který řeší úplně jiné starosti. Bylo to na herním projevu znát?
Sparta sice hraje o titul a my o záchranu, ale ta situace vlastně není zase tolik odlišná. V obou případech jde o hodně, takže to bylo trochu jako pohárové utkání. Oba týmy měly co získat a ztratit. Proto je pro nás vítězství opravdu cenné. Konečně se nám daří prokazovat svou kvalitu.

Jak vás na takového protivníka připravoval kouč Vavruška?
Trenér neříkal vyloženě něco speciálního jednotlivým hráčům, ale hlavně že musíme bojovat za své spoluhráče, jako tým. Že to sice bude silný soupeř, ale my je můžeme porazit, nesmíme se jich bát. Celkově se práce trenéra neodehrává jenom o víkendu, kdy se buď vyhraje nebo prohraje, ale to důležité se děje v průběhu celého týdne, během přípravy.

Jaké panuje po výhře uvnitř týmu rozpoložení?
Nálada v kabině je samozřejmě dobrá. Tak to je pokaždé, když se vyhraje. Musíme teď hlavně ve vítězstvích pokračovat, abychom mohli do důležitých zápasů vždy chodit se zvednutou hlavou a určitým klidem.

Proti Spartě se ti podařilo skórovat, mohl bys svou gólovou situaci popsat?
Martin Frýdek se pustil do souboje s Váchou a podařilo se mu ho obrat o míč, který mi pak přihrál. Na mé straně Costa, jinak můj kamarád, trochu zaspal, takže jsem měl před sebou už dost prostoru a běžel jsem téměř sám.

Divákům možná trochu zatrnulo, když sis následně místo přímočarého postupu balon posouval přes stopera...
To je asi pravda, míč jsem si totiž nejprve zpracoval docela špatně, takže jsem zkusil zariskovat a posunout míč kolem obránce. Kdybych nemohl vystřelit, tak se mi ještě nabízel Kevin Luckassen nalevo, ale brankář byl povyběhnutý a já to vyhodnotil tak, že bude lepší ho zkusit obstřelit. Nakonec jsem měl štěstí a vyšlo to.

Byl jsi zvolen i hráčem utkání. Je to pro tebe po startu jara, kdy jsi byl vyřazen z kádru, jistým zadostiučiněním?
Je asi zbytečné o tom nějak dlouze mluvit, napsalo a řeklo se kolem toho hodně. Co je teď důležité, jsem zpět v A-týmu. Tam je také nový trenér, David Vavruška, který mě dobře zná a dal mi znovu šanci se prosadit. Teď to není o jednotlivcích, ale o týmu, a naše situace rozhodně není jednoduchá. Musíme udělat vše pro to, abychom se udrželi v nejvyšší soutěži. Nakročeno však máme po posledních týdnech dobře.

Jak jsi vyřazení ze sestavy vnímal?
Přes zimu jsem trénoval s juniorkou, což pro mě bylo něco nového. Ale nezbylo mi nic jiného, než se snažit zůstat profesionálem, fotbal je přece moje práce. V juniorce jsem musel naplno makat, abych se zase mohl vrátit do A-týmu. Motivovala mě samozřejmě také možnost dokázat těm, co si mysleli, že na to nemám, opak. Jsem velmi rád, že se mi nakonec podařilo posunout se zpět do kádru.

Navíc se daří celému týmu. Předpokládám, že v kabině poslední tři týdny hodnotíte jako úspěšné?
Postoupili jsme do semifinále poháru, to pro nás vzhledem k výsledku prvního zápasu hodně znamená. Dál jsme z devíti možných bodů získali sedm, což je skvělý výsledek. Bojujeme jako jeden tým, včetně trenéra, který je pro nás v kabině skoro jako otec. Atmosféra je v současnosti mnohem lepší, teď nezbývá nic jiného, než toho využít a uhrát záchranu.


Generální partner
Tipsport
Prémiový partner
Preciosa
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Ferona Realmont
Mediální partneři
Rengl Radio Blaník Liberec