FC Slovan Liberec | Musíme zápas odjezdit po zadku, burcuje před nedělním derby kapitán Jiří Fleišman
Menu Další Zavřít Zavřít
31.10.2014

Musíme zápas odjezdit po zadku, burcuje před nedělním derby kapitán Jiří Fleišman

Dominik Jakubec
Liberec – Podještědské derby se blíží mílovými kroky a kabina se na něj již stoprocentně koncentruje. Jiří Fleišman již zažil mnohá derby, tentokrát do něj povede poprvé tým jako kapitán. „Tohle utkání nikdy nemá favorita,“ prozrazuje ponaučení z předchozích let.

Jirko, jak ty osobně vnímáš rivalitu mezi Slovanem a Jabloncem?
Ta rivalita je dlouhodobě veliká. Zápas je velmi prestižní. Trochu bych to srovnal s derby pražských S, každý ho chce vyhrát. Když to tak řeknu, tak už jen proto, aby mohl jít hrdě po ulici s tím, že derby zvládl. A my ho pro fanoušky budeme chtít zvládnout.

Jablonec na stadionu U Nisy ještě nikdy nevyhrál. Je možné, že nyní může vzhledem k nevydařenému vstupu do ligy vypadat Slovan zranitelnější, než jindy?
To si nemyslím. Ten zápas je od ostatních odlišný, jednoduše nemá favorita. Jablonečtí jsou možná v laufu a daří se jim, takže budou hlavami nahoře, ale i tak je to dost specifické. Každý na obou stranách se na derby připraví na sto procent a musí ho odjezdit po zadku. Doufám, že se budeme po zápase s fanoušky radovat my.

Kapitán Jiří Fleišman

S takovou ztrátou na soupeře jste ale do derby asi nikdy nešli, že?
V tomhle ohledu to bude premiéra. Jablonec má velmi kvalitní a široký kádr, daří se jim. My sice máme také dobrý tým, ale neproměňovali jsme své šance. To, že jsme už osmkrát remizovali, mluví tak nějak samo za sebe. Tím spíš ale chceme derby zvládnout.

Na jaké okamžiky z derby vzpomínáš?
Nejhorší vzpomínka, to bylo asi rok před titulem, když jsme hráli v Jablonci. Trenér Rada nás upozorňoval, abychom si dávali velký pozor na Davida Lafatu, že je obrovsky nebezpečný ve vápně. Rozhodčí písknul do píšťalky a po třiceti sekundách už nám dal gól. Ve 43. minutě přidal další, v 70. třetí a bylo hotovo. Celý týden jsme se na něj připravovali a on nám dal hattrick. A nejlepší vzpomínky jsou na výhru 2:0 v Jablonci, kdy jsme se hodně přiblížili titulu.

Jak moc mužstvo vzpružily výhry nad Bohemians a Znojmem?
Určitě to byl jistý psychický stimul. Ale i kdybychom je nezvládli, tak jak už jsem říkal, derby je vždy odlišné, favorit v něm není. Sice jsme trochu v útlumu, ale tady se začíná od nuly. Trenér i já budeme klukům vtloukat do hlavy, jak důležité utkání to je.

Tři body by navíc mohly znamenat značný postup tabulkou.
Ano, pokud by vše dopadlo, jak má, tak se v případě výhry můžeme posunout až tuším na osmé místo, čímž bychom rázem byli v horní polovině. Ale pokud prohrajeme, můžeme se zase propadnout k sestupu. Celá sezona je velmi vyrovnaná, odskočily sice Plzeň a Sparta, ale jinak ztrácíme třeba na čtvrtou příčku jen asi pět bodů. A troufám si říct, že do spodních pater Liberec nepatří.

Jak těžké bylo zvládat dosavadní průběh podzimu, kdy tým šel od remízy k remíze?
Bylo to velmi únavné. Lámali jsme si hlavu, čím to je. Hráli jsme dobrý fotbal, tvořili jsme si šance, ale nic jsme nevytěžili. Nevěděli jsme, jestli je to nezkušenost, nebo jestli jen chyběl klid v zakončení. Hrát jsme často začali až poté, co jsme dostali gól. Teď jsme vedli na Bohemce, kde soupeř do šatny vyrovnal a po návratu ze šatny otočit. Tím víc mě těší, že jsme i takový zápas zvládli a ukázali, že umíme vyhrát. Sílu máme, ale potřebujeme trochu více zkušeností a koneckonců i štěstí v zakončení.

V posledním ligovém utkání jste vy i Jablonec nastříleli čtyři góly. Je to podle tebe ideální pozvánkou na ofenzivní fotbal, nebo je to spíše náhoda?
Nevím, spíše je to množství branek shodou náhod. Jablonec své utkání rozehrál velmi dobře, i když si to zbytečně zkomplikoval. I oni ukázali sílu, když na konci přidali ještě dvě branky. Ale jak jejich, tak naše poslední výsledky ukázaly, že by lidé měli v neděli na stadion přijít.

Asi byste nechtěli být prvním týmem, který doma s Jabloncem prohraje?
Myslíme na to a budeme chtít udělat vše pro to, aby se série ještě více prodloužila. Před sezonou jsme si řekli, že u nás nedáme žádný bod zadarmo. Prostě je to naše pevnost a my budeme chtít každý zápas vyhrávat. Doufejme, že to v neděli dokážeme.


Generální partner
Preciosa AAA Auto
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Canis Pivovar Svijany
Další partneři
Železářství Letná AGRO CS a.s.
Mediální partneři
Beat radio eFotbal