FC Slovan Liberec | Slovan chce znovu porazit mistra
30.05.2009

Slovan chce znovu porazit mistra

L I B E R E C - V srpnu loňského roku jsme začali ligový ročník výhrou nad Slavií. Nyní máme možnost stejným způsobem soutěž zakončit. Pokud se nám to podaří můžeme zjišťovat výsledek zápasu Mladá Boleslav vs. Sparta, pokud ne budeme třetí.
Dvakrát v historii samostatné ligy přebírala pražská Slavia pohár pro vítěze ligy. V sobotu jej bude přebírat potřetí, a i tentokrát u toho bude tým ze severu Čech. V roce 1996 přebírala parta kolem Poborského pohár pro mistra ligy v Liberci na Městském stadionu (Slavia na našem hřišti vyhrála 3:2). V loňském roce byl u korunovace mistra v Edenu jako soupeř Jablonec (domácí se museli spokojit jen s remízou 2:2), a letos je to opět náš tým kdo bude svědkem korunovace mistra. Slavia při své korunovaci zažila vítězství, remízu a teď by měla být na řadě porážka. Slovan na Slavii vyhrát umí.

V historii vzájemných duelů se to našemu týmu podařilo už šestkrát. Poprvé jsme se z vítězství radovali hned v prvním vzájemném duelu v Edenu. 13. dubna 1994 se o naše překvapivé vítězství 2:0 postarala dvojice Obajdin, Jinoch. Poslední výhru našeho týmu viděl stadion Evžena Rošického 13. srpna 2006. I tehdy jsme "domov" sešívaných vyloupili 2:0, o branky se podělil Pospěch a Holenda. V sobotu nás čeká duel v téměř neposkvrněném novém chrámu Slavie. Ta se po letech bez domova vrátila zpět do Edenu, kde vyrostl zřejmě nejkrásnější stadion v republice. A Slavia na něm ještě v lize nepoznala hořkost porážky. Každá série ale jednou končí, a kde je psáno, že tato neskončí tuto sobotu.

Bilance vzájemných zápasů na hřišti Slavie hovoří ve prospěch domácích. Není to ale žádná dech beroucí převaha. Pozoruhodné je, že z 15 zápasů skončil jen jeden remízou. Bilance je uvedena z našeho pohledu.

15 zápasů - 6 vítězství - 1 remíza - 8 porážek, skóre: 15:17

Asi nejlepších výsledků na hřišti soupeře Slovan dosáhl na stadionu již zmiňovaného Evžena Rošického. Celá řada zápasů Slavie a Slovanu nabídla zajímavou podívanou, jeden zápas se ale přeci jen zapsal do dějin kopané jaksi hlubším písmem než ty ostatní. Psal se 26. duben 2006. Slovan uháněl za druhým titulem, před 27. kolem vedl ligu o 9 bodů a čekal jej zápas na Slavii. Ta bojovala s Teplicemi a Mladou Boleslaví o druhé místo a v případě vítězství mohla ještě pošilhávat po titulu, který měl na dosah Slovan. Je dobré si připomenout, že tehdejší Slavia nebyla tak sebevědomý tým jako je tomu dnes. Když se v té době řeklo Slavia tak si každý kdo sledoval fotbal okamžitě doplnil přívlastek "ubrečená". Tehdejší Slavia hledala chyby všude možně, jen ne u sebe. A tento památný duel dal pod nálepku "ubrečená Slavia" jen pořádné razítko. Zpravodajský server Idnes o utkání referoval takto:

Slavia opustila hřiště, vrátila se a prohrála

Tři červené karty, penalta pro Liberec a předčasný odchod slávistů ze hřiště. Skandálně probíhal šlágr 27. kola mezi Slavií a Libercem. Domácí od 16. minuty vedli 1:0, ale soupeř ve druhém poločase během osmi minut skóre otočil. Sudí Jára vyloučil dva slávisty, odpískal proti nim penaltu a trenér Jarolím své mužstvo ze zápasu odvolal. Dohrávalo se po dvaceti minutách a Liberec ještě jeden gól přidal.

"Slavia chtěla vyjádřit protest proti vedení zápasu. Ale po zvážení možných následků se rozhodla utkání dohrát," oznámil hlasatel. Slávisté vyhráli poločas, ale pak nadějný stav dlouho neudrželi. Krátce po vyrovnání byl po druhé žluté kartě vyloučen Aračič, podle domácích funkcionářů přísně.

Když pak sudí Jára dal červenou kartu Krajčíkovi po střetu s Blažkem v pokutovém území a hosté z penalty získali vedení, sešli slávističtí funkcionáři z tribuny k lavičce a na jejich pokyn trenér Jarolím své mužstvo odvolal.Podle slávistů se penalta pískat neměla.Dvacet minut se nehrálo, pak se všichni aktéři vrátili na hřišti a v utkání se pokračovalo. "Chtěli jsme poukázat na to, co se děje," řekl slávistický kouč Karel Jarolím.Červenou kartu dostal také liberecký Bílek a v samém závěru jeho spoluhráč Abrahám dal na 3:1. Liberečtí tak už ve čtvrtek mohou slavit titul, pokud Mladá Boleslav v dohrávce neporazí Spartu. O utkání se mluvilo ještě dlouhé týdny. Vedení Slavie, její trenér i kapitán dostali od disciplinární komise mastné pokuty.

V sobotu nám Slavie ze hřiště bezesporu neodejde. Plánuje totiž velkolepé oslavy, titul jí už nikdo vzít nemůže. Sezónu sice obhájce titulu začal porážkou na našem hřišti, pak ale předvedl spanilou jízdu a body začal ztrácet až v době, kdy o obhajobě už téměř nikdo nepochyboval. Naši hráči půjdou do utkání odevzdat maximum. Stále totiž mají šanci zahrát si kvalifikaci o Ligu mistrů. V případě našeho vítězství nám ke druhému místu stačí neprohra Mladé Boleslavi se Spartou. A to není nereálný výsledek.