FC Slovan Liberec | Slovan má na kontě 300 ligových výher! Připomeňme si některé historické milníky
04.03.2016

Slovan má na kontě 300 ligových výher! Připomeňme si některé historické milníky

Liberec - V sobotu proti Teplicím se našemu týmu podařil skvělý počin, na který dosud v nejvyšší české fotbalové soutěži dosáhly pouze Sparta a Slavia. Výhra 3:0 byla totiž zároveň naším historicky třístým ligovým vítězstvím! Pojďme si nyní společně připomenout některé další zásadní milníky na cestě za třístým úspěchem.

První ligové vítězství

Při vzpomínání na nejvýznamnější ligové výhry Slovanu nesmí ve výčtu chybět hned ta první ligová. Do sezony 1993/94 samostatné české fotbalové ligy nevstoupil náš tým nejlépe, když v úvodních sedmi kolech třikrát prohrát a čtyřikrát remizoval. Teprve v osmém kole se Slovan dočkal své historicky první výhry v 1. lize.

V zápase s Drnovicemi tomu přitom v úvodních minutách nic nenasvědčovalo. Hosté se nejprve brankou Harazima ve 13. minutě dostali do vedení a o čtyři minuty přidal druhou drnovickou branku Hamsa. Slovan se však nenechal zlomit a po poločase předvedl parádní obrat. V 57. a 59. minutě se trefili Obajdin s Novákem a rázem bylo vyrovnáno. V závěrečné čtvrthodině navíc přidali branky ještě Hodúl a znovu Jiří Novák a první ligovou výhru už si Slovan vzít nenechal.

3.10.1993: FC Slovan WSK Liberec – FC Petra Drnovice 4:2 (0:2)

Branky: 57. J. Obajdin, 59. J. Novák, 77. S. Hodúl, 84. J. Novák - 13. P. Harazim, 17. B. Hamsa.
Slovan: L. Maier - S. Marek, J. Jinoch, L. Koller, S. Hodúl - L. Janáček, M. Hašek, R. Culek (26. J. Obajdin), B. Kočí (46. P. Janeček) - J. Novák, M. Hřídel.

Nejvyšší venkovní výhra

Po první výhře v sezoně 1993/94 se Slovan rozjel ke skvělým výkonům a následovala šňůra devíti duelů bez porážky. Nakonec si ve zmíněném ročníku naši hráči dokráčeli v premiérové sezoně mezi elitou pro solidní devátou příčku, kterou chtěli o rok později ještě vylepšit. Tomu už od prvních kol odpovídaly také výkony našeho týmu.

Nejvíce to v dané sezoně pocítil Benešov. Na jeho hřišti totiž Slovan odstartoval koncert, který se zapsal do dějin klubu jako nejvyšší výhra našeho klubu na hřišti soupeře. Už v 18. minutě otevřel skóre Josef Obajdin, domácí navíc Slovanu situaci ulehčili, když po necelé půlhodině viděl červenou kartu exliberecký Hodúl. Po poločase sice svítilo na světelné tabuli stále skóre 1:0 pro Slovan, ve druhé pětačtyřicetiminutovce se však náš tým rozstřílel.

Hned ve 46. minutě přidal svou druhou branku Obajdin a o osm minut později zkompletoval hattrick. Slovan nezastavila ani červená karta pro Martina Hřídela a v 66. minutě vedl zásluhou Jinocha už 4:0. Závěrečnou tečku za výsledkem udělal opět muž, který skóre otevřel – Obajdin přidal ještě svou čtvrtou branku a uzavřel na konečných 5:0.

16.10.1994: FK Švarc Benešov – FC Slovan WSK Liberec 0:5 (0:1)

Branky: 18. J. Obajdin, 46. J. Obajdin, 54. J. Obajdin, 66. J. Jinoch, 84. J. Obajdin.
ČK: 28. Hodúl – 64. Hřídel.
Slovan: L. Maier - J. Lexa, J. Nesvačil, R. Klimeš (40. J. Ješeta) - L. Janáček (86. M. Čupr), M. Hyský, J. Jinoch, M. Hašek, B. Kočí - M. Hřídel, J. Obajdin.

První vyhrané derby

Sezony 1993/94 se náš odvěký rival Jablonec neúčastnil, neboť tehdy sváděl boje o postup do nejvyšší české fotbalové soutěže ve 2. lize. Tu však dokázal ovládnout, z první příčky si zajistil postup do 1. české fotbalové ligy a o pikantní souboje mezi Slovanem a Jabloncem bylo postaráno.

Vůbec první Podještědské derby se odehrálo 23. září 1994 v Jablonci a oba celky se rozešly smírně 1:1. První domácí derby už však mělo vítěze. Před zraky 8 300 diváků vstoupili naši hráči do utkání skvěle a v 25. minutě zařídil Martin Hřídel vedoucí branku. Stejný hráč navíc tři minuty po startu druhé půle přidal také druhý zásah.

V 51. minutě sice snížil exliberecký Jiří Novák na 2:1, to už však bylo ze strany jabloneckého celku vše. Slovan se tak stal vůbec prvním vítězem tohoto tradičního derby. V povedené sezoně si navíc dokráčel pro celkově čtvrté místo a jen tři body chyběly našemu týmu na třetí příčku zajišťující start v evropských pohárech. Na ty si tak musel Slovan ještě počkat.

28.4.1995: FC Slovan WSK Liberec – FK Jablonec nad Nisou 2:1 (1:0)

Branky: 25. M. Hřídel, 48. M. Hřídel - 51. J. Novák.
Slovan: L. Maier - R. Klimeš, J. Jinoch, M. Hyský - J. Ješeta, L. Janáček, P. Janeček (74. K. Dobš), M. Hašek, B. Kočí - M. Hřídel, L. Zákostelský (65. P. Bulíř).

První výhra na půdě Sparty

Slovan pokračoval ve své ligové pouti dál a střídal úspěšnější sezony s těmi průměrnými. V sezoně 2000/01 dokonce po zisku domácího poháru poprvé nakoukl do pohárové Evropy, kde v památných bitvách vyzval slavný anglický Liverpool. Jedno se však do té doby našim hráčům nepodařilo – obrat o body pražskou Spartu na jejím vlastním trávníku.

Čekání trvalo až do sezony 2001/02, která je rovněž svázána s prvním mistrovským titulem. Slovan tehdy zavítal na Letnou už ve třetím kole a v týmu soupeře naskočila také celá řada našim fanouškům velmi známých jmen. V základní sestavě nastoupili například Petr Papoušek a Josef Obajdin, v průběhu duelu pak přišli na trávník také Liuni Lazzaro nebo Rastislav Michalík.

Ani ti však nezabránili výhře Slovanu. Tu nastartoval ve 40. minutě Václav Koloušek a stejný hráč přidal po necelé hodině hry také druhý gól. Branka Lazzara minutu před koncem už byla pouze kosmetickou úpravou skóre. Náš tým se tak ve své deváté ligové sezoně konečně dočkal a přivezl si ze hřiště Sparty tři body. Na tento výkon navíc navázal také na jaře výhrou 1:0 na stadionu U Nisy a udělal podstatný krok k pozdějšímu titulu.

10.8.2001: AC Sparta Praha – FC Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 89. Liuni Leandro Lazzaro – 40. a 57. Koloušek.
Slovan: Kinský - Holeňák, Janů, Johana, Lukáš, Nezmar (86. Jůn), Pilný, Hodúr (66. Štajner), Koloušek (80. Čapek), Langer, Neumann.

Stá ligová výhra

Mistrovská sezona přinesla ve svém také další podstatný milník. Ve 13. kole si totiž naši hráči na stadionu U Nisy připsali jubilejní stou ligovou výhru. A také ta je, stejně jako třístá, svázána s týmem Teplic. První stovku výher v nejvyšší české fotbalové soutěži navíc Slovan ozdobil skvělým výkonem a čtyřmi brankami v síti soupeře.

Skóre otevřel po půlhodině hry Jiří Štajner. Také po poločase svítil na světelné tabuli výsledek 1:0, po přestávce však příliš dlouho nevydržel. Už po třech minutách hry přidal Štajner svůj druhý zásah a v 65. minutě dokonce zkompletoval hattrick. Čtvrtý gól Slovanu obstaral v 77. minutě Petr Lukáš a dlouho se zdálo, že gólman Antonín Kinský přidá do svých statistik další čisté konto, o něj však v poslední minutě po brance Diveckého přišel.

Inkasovaný gól však náš tým mrzet nemusel, nezměnil už totiž nic na tom, že Slovan mohl v dalším kole v Brně načít druhou stovku ligových výher.

4.11.2001: FC Slovan Liberec – FK Teplice 4:1 (1:0)

Branky: 33. Štajner, 48. Štajner, 65. Štajner, 77. Lukáš - 90. Divecký.
Slovan: Kinský - Holeňák, Janů, Johana, Lukáš, Čapek (74. Kožuch), Hodúr (66. Jůn), Koloušek, Langer, Baffour (78. Nezmar), Štajner.

Dvoustá ligová výhra

Posbírání druhé stovky vítězných utkání v české lize tentokrát netrvalo tak dlouho. Zatímco mezi první a stou výhrou uplynulo více než osm let, mezi stou a dvoustou uběhlo necelých sedm. Během nich si náš tým připsal spoustu zajímavých úspěchů, přidal na své konto také druhý mistrovský titul a dvakrát se pokusil proklouznout do milionářské Ligy mistrů.

Do seznamu nejvýznamnějších výher by jistě patřilo vítězství, kterým si Slovan zajistil zisk titulu, to se však ani v jedné mistrovské sezoně nestalo – v ročníku 2001/02 pomohla našemu týmu k titulu výhra Slavie, v sezoně 2005/06 si první místo pojistil remízou s Mostem a k zatím poslednímu titulu dokráčel Slovan po remíze v závěrečné přímé bitvě s Plzní.

Dalším významným mezníkem se tak stala až dvoustá výhra, které se náš tým dočkal v sezoně 2008/09. Do utkání v Příbrami přitom nevstupoval v nejlepším rozpoložení, jen tři dny předtím vypadl z předkola Poháru UEFA se Žilinou. Ovlivnit tímto neúspěchem se však nenechal.

Už v 19. minutě prodloužil Jan Nezmar míč k Tomáši Frejlachovi a ten rozvlnil síť příbramské branky. Domácí sice po poločase vyrovnali, pět minut nato však Jan Nezmar vrátil Slovanu vedení a to už naši hráči udrželi až do závěrečného hvizdu. Cenným vítězstvím tak náš tým dosáhl dalšího historického milníku.

31.8.2008: 1. FK Příbram – FC Slovan Liberec 1:2 (0:1)

Branky: 64. Mišun - 19. Frejlach, 69. Nezmar.
Slovan: Hauzr - Polák (61.Radzinevičius), Holeňák, Košťál, Vulin (84.Janů) - Dočkal, Bílek, Dort (64.Dittrich), Frejlach - Nezmar, Kerič.

Památný obrat proti Boleslavi

Další z nejpodstatnějších ligových vítězství našeho týmu nás zavede až do mistrovské sezony 2011/12. Nikdo z těch, kteří tehdy na stadion U Nisy na utkání proti Mladé Boleslavi ve 20. kole dorazili, na tento duel jistě nezapomenou. Mužstvo pod vedením trenéra Šilhavého totiž ukázalo velký charakter a předvedlo fanouškům neuvěřitelný obrat v posledních minutách.

Zápas se přitom nevyvíjel z pohledu našeho týmu vůbec dobře. Po půlhodině hry se hosté dostali do vedení, když se z dorážky prosadil Kúdela, a Mladoboleslavští tento těsný náskok drželi až do samotného závěru. Přes organizovaný defenzivní blok Středočechů se našemu týmu nedařilo prosadit a někteří diváci již pomalu začali opouštět stadion.

Kdo tak učinil, musel jistě litovat. Přestože už v televizním utkání odepisovali Slovan také komentátoři, ve druhé minutě nastavení se míč odrazil k Theu Gebre Selassiemu a ten křižnou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě. A to nebylo vše! Hned po rozehrávce se náš tým zmocnil míče, ke skákavému balonu se dostal Miloš Bosančič a přesnou ranou nedal Millerovi šanci.

Nadšení na stadionu nebralo konce. Není se čemu divit, podobný obrat se hned tak nevidí. A také toto vítězství nakonec naše hráče nakoplo k jízdě za třetím titulem.

18.3.2012: FC Slovan Liberec – FK Mladá Boleslav 2:1 (0:1)

Branky: 90. Gebre Selassie, 90. Bosančić – 30. Kúdela.
Slovan: D. Bičík - T. Gebre Selassie, R. Kelić (79. M. Bosančić), J. Polák, J. Fleišman - J. Šural, L. Vácha, T. Janů (64. V. Hadaščok), M. Breznaník - J. Štajner, M. Rabušic (79. Z. Musiol).

Nejvyšší výhra

Po třetím ligovém titulu se náš tým stal pravidelným účastníkem evropských pohárů, v nichž od té doby ještě nechyběl. V sezoně 2014/15 však vypadl z pohárů už ve třetím předkole a ani v lize se Slovanu vůbec nedařilo. Na své první vítězství, a jak se později ukázalo, jedno z pouhých dvou za celou podzimní část sezony, čekal až do pátého kola, kdy pod Ještěd dorazil Baník Ostrava.

Slovan se už ve 12. minutě zásluhou Josefa Šurala dostal do vedení, těsné vedení držel náš tým ještě na konci prvního poločasu. Tehdy se však rozjel neuvěřitelný brankostroj. Nejprve ve 42. minutě přidal druhý zásah Josef Šural, v nastavení se trefil také Martin Frýdek a ani po přestávce naši hráči nepolevili. Ve 47. minutě se trefil Tomáš Ďubek, o čtyři minuty dokonal hattrick Šural a o další čtyři minuty později přidal šestý hřebík do ostravské rakve Jiří Fleišman z pokutového kopu.

Zápas se již pouze dohrával, odevzdaní Ostravané se už nezmohli na odpor. Žádné další branky už ve zbývajících 35 minutách nepadly, i tak však výhra 6:0 znamenala dosud nejvyšší triumf Slovanu Liberec v české lize. Také tato nepříliš vydařená sezona navíc měla pozitivní tečku – tým si s předstihem zajistil záchranu v lize a krom toho podruhé ovládl český pohár, čímž si zajistil účast v evropských pohárech také pro další sezonu.

30.8.2014: FC Slovan Liberec – FC Baník Ostrava 6:0 (3:0)

Branky: 13., 42. a 51. Šural, 45.+1 Frýdek, 47. Ďubek, 55. Fleišman z pen..
Slovan: Kolář – Mudra, Pimpara, Pokorný (64. Karišik), Fleišman (C) – Hadaščok (58. Kolár), Pavelka (75. Dydowicz), Obročník, Frýdek – Ďubek, Šural.

Třístá ligová výhra

Utkání s Teplicemi ještě asi není třeba příliš připomínat. V den 40. narozenin trenéra Jindřicha Trpišovského se našemu týmu podařilo vybojovat cenné tři body na hřišti neoblíbeného soupeře, na Stínadlech se totiž Slovanu dosud příliš nedařilo. Výsledkem byla vysoká výhra 3:0, která se přitom nerodila nijak snadno.

Asi největší šanci první půle měl na kopačce Marek Bakoš, který však trefil pouze tyč. Veškeré góly tak přišly až po poločase. Nejprve se po rohovém kopu odrazil míč k Herolindu Shalovi, který pohotovou střelou uklidil míč do sítě, následující minuty už pak patřily Egonu Vůchovi. Ten využil dvou chyb teplické defenzivy a svými premiérovými ligovými trefami v dresu Slovanu upravil na konečných 3:0.

Náš tým se tak dočkal už třísté ligové výhry, což se do té doby podařilo pouze pražským „S“, tedy Spartě a Slavii. V tabulce si navíc Slovan upevnil čtvrtou příčku, která by na konci sezony znamenala opět kvalifikaci do evropských pohárů.

27.2.2016: FK Teplice – FC Slovan Liberec 0:3 (0:0)

Branky: 51. Shala, 73. a 78. Vůch.
ČK: 76. Soungole.
Slovan: Koubek - Coufal, Pokorný "C", Hovorka, Sýkora - Karafiát, Breite - Vůch, Shala (67. Folprecht, 77. Bartl), Jefremov (80. Machuča) - Bakoš.

Už v neděli čeká Slovan další utkání Synot ligy. Na stadionu U Nisy přivítají svěřenci trenéra Trpišovského nevyzpytatelné Slovácko. Dokáží otevřít čtvrtou stovku ligových výher? Buďte u toho a přijďte náš tým podpořit!

Kupte si před nedělním utkáním se Slováckem bulletin a můžete vyhrát jeden ze speciálních dresů, v nichž naši hráči nastoupí!