Liberec - Ženský tým má za sebou více než polovinu základní části sezony a nyní se připravuje během reprezentační přestávky na následující důležité duely. Připravili jsme pro vás obsáhlý rozhovor s hlavním trenérem Jiřím Kaiserem, který mluvil nejen o plnění trenérských cílů, ale i o atraktivitě ženského fotbalu či nadcházejícím utkání proti Slovácku.
Máme za sebou osm ligových kol, tedy více než polovinu základní části, jaká panuje spokojenost s umístěním, výsledky a herním projevem?
Co se týká umístění, myslím si, že odpovídá výsledkům i výkonům dosavadního průběhu soutěže. Pokud budeme hovořit o práci na herním projevu, tak jsme stále ve fázi vývoje. Celý proces bude ještě nějakou chvíli trvat. V utkáních dokážeme předvést již velmi dobré pasáže, ale bohužel, střídají se s horšími. Kvalita hry se často odvíjí od soupeře. S bodovým ziskem nejsme zcela spokojeni, myslím si, že jsme měli mít alespoň o tři body více...
Jak se vám pracuje s týmem? Daří se vám plnit trenérské cíle, které jste měli před sezonou?
Práce s týmem nás baví. Blíží se nám konec podzimní části a atmosféra v týmu je úměrná současné době, tedy nastupující únavě, a možnostem tréninkových procesů. Oproti létu je situace náročnější. Snažíme se udržet náročnost tréninkového procesu. Ale není to jednoduché, protože začala školní docházka, některá děvčata se věnují práci a navíc velká část týmu dojíždí z Prahy. Na druhou stranu, musíme se zkoncentrovat. V tomto ohledu nám pomáhají i reprezentační bloky. Sice odjede část týmu plnit reprezentační povinnosti, ale druhá část může upravit tréninkový proces a třeba si i odpočinout. Reprezentantky zase změní prostředí a tak dále. Věřím, že holky načerpají energii pro zbytek soutěže.

Vnímáte nějaké rozdíly v přístupu k ženskému týmu? Na rozdíl třeba od práce s chlapeckými kategoriemi, kde jste dříve působil?
Rozdíly oproti chlapeckému fotbalu jsou určitě. Musím konstatovat, že jsou to rozdíly pozitivní. Ženy jsou pracovitější. V tréninkovém procesu nic neošidí a nemusíme je v ničem pobízet. Nestalo se nám, že by nebyl trénink odpracován na 100 %, v tomto ohledu od nás mají až obdiv dá se říci. Z hlediska skladby cvičení dáváme děvčatům podobné tréninky a drtivou většinu zvládnou technicky velmi dobře. Rozdíl je ve fyziologii pohybu, v soubojích, akceleraci a deakceleraci...
V poslední době se daří zprostředkovávat z většiny zápasů žen streamy, nechybí nové webové stránky, rozhovory s hráčkami i trenéry... Jak na vás působí 1. liga žen? Jaká to je pro vás zkušenost?
Určitě, obecně je medializace přínosná. Ženský fotbal se neustále zviditelňuje, což je dobře. Pro mě osobně je to nová zkušenost. Řekl bych, že kvalita první ligy je rozdělena. Je to dáno možnostmi jednotlivých klubů. Co si budeme povídat, Sparta a Slavia jsou od zbytku odskočení... V tomto ohledu je rozdíl i v herním projevu celků. Týmy z přední části tabulky se výrazně více snaží o nějakou konstruktivitu a aktivnější herní projev. Jak říkám, je to určitě dáno možnostmi a každý se snaží pracovat tak, aby byl co nejvíce efektivní.
Přinesla vám práce u ženského týmu nějaká překvapení? Jaký okamžik z probíhající sezony byste vypíchl, ať už pozitivní či negativní?
Řekl bych, že atmosféra mezi děvčaty a jejich spolupráce je skvělá. Mohu uvést i příklad. Když s námi v úvodu přípravy trénovala i některá děvčata z dorosteneckého úseku a do přípravy se zapojila i Anežka Malinská z B-týmu, tak pro mě bylo úžasné, jak je kolektiv vzal mezi sebe. Děvčata se snažila jim ulehčit co nejvíce přechod a to je pro mě nejpozitivnější věc. Další pozitivum je asi náš nejlepší týmový výkon v posledním utkání se Slavií. I přes výsledek si dovolím říci, že se jednalo o otevřené utkání. Vyrovnali jsme se kondičně a s naším náročným herním pojetím jsme s nimi vydrželi hrát až do konce. To jsou asi dvě nejpozitivnější věci. Negativa? Možná jen to, že děvčata někdy rozebírají věci, které třeba kluci neřeší. Ženy mají tendenci mít vše nastavené přesně, podle pravidel...
Jedním z vašich úkolů před začátkem nové sezony byl rozvoj mladých fotbalistek. Daří se vám tento cíl plnit?
Představovali bychom si větší propojení na úrovni A-týmu, B-týmu i dorosteneckého. Bohužel se nám to zatím nedaří tak, jak bychom potřebovali. Inspirovali jsme se vytvořením development programu, který funguje i v mužských kategoriích. Jeho cílem je provázat jednotlivé věkové kategorie a pracovat s nejtalentovanějšími dorostenkami. Doufám, že se nám postupem času podaří zlepšit propojenost i prostupnost, a tím zvýšit motivaci pro mladá děvčata. Zatím nejvíce spolupracujeme s trenéry B-týmu, což si myslím, že funguje velmi dobře.

Během pozápasových rozhovorů jste několikrát zmiňoval, že vás trápí proměňování šancí. Je to hlavní bod, na kterém v trénincích pracujete?
Zmiňuji to ve většině těch utkáních. Je to naše Achillova pata. Potřebujeme velké množství šancí na vstřelení branek. Efektivitu bychom si představovali výrazně vyšší. Budeme na tom neustále pracovat. Je to někdy o zkušenostech, někdy o výběru místa... Tak to je. V tréninkovém procesu se snažíme zaměřovat na všechny aspekty hry, zejména herní principy, jako je výstavba hry a aktivní útok s míčem i bez.
Nyní probíhá reprezentační přestávka. Kolik libereckých fotbalistek vyrazilo k národním týmům?
Při tomto rozhovoru jsme se dostali do jednoho z reprezentačních bloků. Budeme značně omezeni v tréninkovém procesu, což už jsem zmiňoval... Odjela nám Aneta Surová, která reprezentuje Slovensko. Poté je dalších sedm našich hráček, Tereza Černá, Anna Šubrtová, Anet Buryánová, Denisa Tenkrátová, Albína Goretkiová, Kim Dinh Thanhová, brankářka Tereza Fuchsová, které se účastní srazu do 23 let ve Skotsku. Tyto hráčky nám nebudou k dispozici. Přeji jim, aby se jim dařilo, byly úspěšné a především se nám vrátily zdravé.
Vraťme se zpátky k lize. Po reprezentační přestávce na vás čeká Slovácko, tedy přímý konkurent o třetí místo. Jak se budete na důležitý zápas sezony připravovat? Co očekáváte?
Po reprezentační pauze se budeme samozřejmě ihned připravovat na dalšího soupeře, tím bude náš konkurent v tabulce, Slovácko. Já očekávám jednoznačně velkou bitvu, skoro bych řekl až válku, důrazné a bojovné utkání. Bohužel, spíše než krásný fotbal, očekávám vzhledem k pojetí soupeře extrémně důrazné utkání. Soupeř nás porazil v prvním vzájemném utkání 1:0, podle hlasů některých takticky... Doufám, že se z toho poučíme a zareagujeme na to. Náš cíl je předvést lepší výkon i výsledek.

Při pohledu na vzájemné zápasy se Slováckem je naše bilance nepříznivá, naposledy se Slovanu podařilo zvítězit dubnu roku 2023. V letošní sezoně Slovácko zvítězilo 1:0. V čem bude třeba změnit taktiku od posledního duelu, aby se stejný výsledek neopakoval i v neděli 3. listopadu?
Změnit musíme téměř vše. Určitě, téměř pravděpodobně, nebudeme moci hrát náš styl fotbalu a budeme se muset přizpůsobit. Budeme chtít hlavně dobře bránit. Bohužel i hodně hluboko, to bude jeden z našich hlavních taktických záměrů. Budeme muset zjednodušit i rozehrávku a výstavbu hry. Zkrátka pokud budeme chtít být úspěšní v tomto utkání, bude to potřeba. Jednoznačně budeme chtít být i důrazní v osobních soubojích, protože to si myslím, že je to velká zbraň soupeře.
Chtěl byste něco na závěr rozhovoru vzkázat, třeba libereckým fanouškům?
Samozřejmě bychom byli rádi, aby nás fanoušci podporovali v co největším počtu. Abychom je naší hrou bavili a přesvědčili je, že ženský fotbal stojí za to ho sledovat. Já mohu být příkladem, protože od té doby, co pracuji s ženským týmem, tak se moje pozornost zaměřila právě tímto směrem. A mohu říci, že to určitě stojí za to.