FC Slovan Liberec | V obou táborech vládne před finále odhodlání. Kdo se bude ve středu radovat?
Menu Další Zavřít Zavřít
26.05.2015

V obou táborech vládne před finále odhodlání. Kdo se bude ve středu radovat?

Dominik Jakubec
Liberec – Už ve středu od 18 hodin odstartuje utkání, které lze z pohledu Slovanu považovat za hlavní vrchol jara. Třetí Podještědské derby v této sezoně totiž bude mít zvláštní nádech – dochází k němu rovnou ve finále Poháru FAČR. V jaké náladě jsou momentálně oba týmy? Nejen to prozradili jejich představitelé na tiskové konferenci v Clarion Grandhotelu Zlatý Lev.

Slovan, na konferenci zastoupený Davidy Vavruškou a Pavelkou, jde do zápasu odhodlaný přidat přidat úspěšnou tečku za jinak nepříliš vydařenou sezonu. „Pro klub a naše fanoušky by to byla skvělá náplast. Všichni by po takovém úspěchu jistě měli hned větší chuť navázat na to, jak se v předchozích letech Slovan v pohárech prezentoval,“ vysvětloval David Pavelka.

Trenér David Vavruška

Úkol to ale bude těžký. Vždyť Jablonci se sezona vydařila, v lize si pojistil třetí místo a rád by přidal vytouženou trofej. „Jablonec bude před zápasem favoritem. Mají skvěle poskládaný tým, na který vynaložili nemalé finanční prostředky, budou to tedy chtít zužitkovat a získat na závěr sezony trofej,“ očekává trenér David Vavruška. A dodává, že výhodou našeho týmu by mohlo být, že jde do zápasu s chladnou hlavou.

Kapitán David Pavelka navíc připomněl, že odhadovat výsledek v poháru je velmi složité. „Je to úplně jiný zápas, než v lize. Není to dlouhodobá soutěž. Ale musíme se poučit ze zápasů, které jsme s Jabloncem odehráli, měli bychom na ně vlétnout už od začátku a hrát agresivně. Nic jiného k úspěchu nepovede," předestřel, s jakou taktikou chtějí na soupeře nastoupit.

Pro Davida Vavrušku je zase finále poháru zvláštním příběhem: „Vůbec jsem před nějakou dobou netušil, že by se moje kariéra mohla tímto směrem vůbec ubírat. Když jsem k mužstvu na začátku jara přišel, skoro jsem se těch vložených středečních pohárových zápasů děsil, byla to pro nás v záchranářské misi spíše komplikace. Ale teď, když jsme definitivně zachránění, se na finále velice těším a jsem rád, že jsme se do něj probojovali,“ usmíval se kouč.

Některá tajemství si zatím nechal pro sebe, jako například sestavu. „Tu vám ještě samozřejmě neprozradím,“ prohlásil hned s úsměvem. Při otázce na rekonvalescenty už byl ale vstřícnější: „Nemůžeme samozřejmě počítat s dlouhodobě zraněnými hráči, jako je třeba Michal Obročník, ale kromě toho by nás nyní žádné krátkodobé zdravotní trable trápit neměly a půjdeme tak do zápasu s tím nejlepším, co nám situace dovoluje,“ prozradil.

Podobně na tom ale bude také jablonecký soupeř. A trenér Jaroslav Šilhavý i Tomáš Hübschman se shodli, že jejich cílem je zakončit sezonu trofejí. „Pohár je samozřejmě něco hmatatelného, co vám na hřišti předají do ruky, je to trochu víc, než třetí místo. Rozhodně se tedy nechceme spokojit jen s úspěchem v lize,“ pravil trenér Baumitu.

Osobně se i díky značné době strávené na lavičce Slovanu velmi těší, zároveň ale ví, že jeho tým nečeká nic jednoduchého. „Je to derby, stejně jako třeba mezi Spartou a Slavií, takže v takových zápasech nemůžete nikdy určit favorita. Tým, který je třeba papírově slabší, se proti svému rivalovi chce vytáhnout, rozdíly se smazávají. I proto věřím, že nás ve středu čeká velmi zajímavý zápas,“ zakončil s úsměvem.

Teprve ve středu od 18:00 se v Mladé Boleslavi ukáže, který tým nakonec bude mít příležitost slavit v závěru sezony zisk cenné trofeje.

David Pavelka před finále:

O soupeřově nálepce favorita:
„Cítíme, že je Jablonec v dlouhodobém kontextu sezony favorit. My jsme se do této role letos mockrát nedostali, a možná i po těch dvou vzájemných zápasech musejí roli favorita přijmout. To by nám mohlo vyhovovat, protože v zápasech, kdy se od nás nic nečekalo, jsme často urvali dobré výsledky.“

David Pavelka

O předchozích letošních derby:
„Zatím rozhodovaly vždy detaily, ale největším faktorem bylo, že jsme jim ani v jednom zápase nedali gól. V Jablonci jsme teď dokonce málem ani nevystřelili na bránu. Určitě tak musíme ofenzivu zlepšit. Góly, které jsme dostali, byly často zbytečné, ale hlavně se musíme postarat, abychom nějaké branky dali. Teprve pak můžeme pomýšlet na úspěch.“

O jistotě záchrany:
„Záchrana nám pomohla, hlavně psychicky. Teď to ale bude trochu odlišné, jde o hodně a když už v tom finále jsme, budeme ho chtít vyhrát. Nějaké napětí tam tedy bude, ale když se oprostíme od ligové sezony, měli bychom do zápasu jít relativně v pohodě.“

O případných evropských pohárech:
„Už jsem i někde říkal, že bychom si za tuhle sezonu Evropu ani nezasloužili. Jenže když už jsme takhle blízko, v podstatě na dosah, a chybí nám jediný krůček, byla by škoda ho nezvládnout. Zase by pak byla nová chuť do práce. Měli jsme na jednu stranu štěstí, že jsme dostali takovou výchovnou facku a hráli jsme o sestup, ale dokázali se zachránit. Snad to pro nás bude poučné a odrazíme se z toho dál.“


Generální partner
Preciosa
Prémiový partner
Tipsport
Hlavní partneři
T-Mobile Renomia AUTO KP Plus Pregis Canis Pivovar Svijany
Další partneři
DB Schenker Ermeg
Mediální partneři
Liberecká drbna Beat radio