FC Slovan Liberec | Zdeněk Schovánek: Košice měly našlapaný tým
Menu Další Zavřít Zavřít
14.07.2014

Zdeněk Schovánek: Košice měly našlapaný tým

Lukáš Váňa
Zdeněk Schovánek hrával za Slovan až do roku 1988, kdy kvůli zranění s fotbalem skončil. Liberecký odchovanec hrál fotbal i za pražskou Slavii. V sezóně 1974/1975 se svými spoluhráči změřil síly s Lokomotivou Košice. Slovan byl tehdy druholigový nováček, Lokomotiva Košice spadla z ligy a rychle se do ní zase vracela.
Na utkání s Lokomotivou Košice vzpomíná tvořivý záložník Slovanu, který v sezóně 1975/1976 v dresu pražské Slavie nakoukl i do tehdejší federální ligy. Dnes Zdeněk Schovánek pracuje v našem klubu jako sportovní sekretář Akademie mládeže. Lokomotiva Košice nebyla jediným Košickým týmem, se kterým se Slovan utkal. Naším soupeřem byl i tým VSŽ Košice. Hřiště Lokomotivy Košice ale "zdědil" MFK Košice, a Slovan se na něm tento čtvrtek představí.

Jak vzpomínáš na duely s Lokomotivou Košice?
Zdeněk Schovánek: Oba zápasy si pamatuju velmi dobře. My jsme postoupili do druhé ligy, což v té době byla velmi slušná soutěž. Troufám si tvrdit, a upozorňuju, že nejsem žádný staromilec, že někteří kluci v dnešní první lize, by tehdy ve druhé lize nehráli ani v základu. Lokomotiva Košice měla našlapaný mančaft. Byli tam reprezentanti Kozák a Móder. Košice měly vůbec skvělý tým a hned se do první ligy vrátily.

Co bys tedy řekl ke vzájemným zápasům?
Zdeněk Schovánek: Pokud se nepletu, tak jsme na podzim jeli do Košic. Byli jsme z toho trochu vyjukaní, jak už jsem řekl, Košice byly veliký favorit. My jsme tehdy jeli lůžkovým vlakem. Pamatuju si, že mi pod hlavou celou cestu tlouklo nějaké železo o železo. Moc jsem toho nenaspal (směje se). Ráno jsme vystoupili v Košicích a odpoledne jsme hráli. Pamatuju si, že to bylo pod umělým osvětlením, což tehdy vůbec nebylo běžné. Stadion byl na tu dobu velmi hezký, ale přišlo jen tři tisíce lidí. My jsme tam přijeli s velikým respektem, možná až trochu moc velikým. Košice po zásluze vyhrály 1:0. Pro nás to byl výsledek velmi dobrý, ale prohra je prohra. Pamatuju si, že za ně hrál Ladislav Józsa. To dneska asi lidem nic neřekne, ale několikrát byl nejlepším ligovým střelcem. Ten měl šílenou ránu, byla odvaha si stoupnout do zdi, to bylo o život. My jsme odehráli dobrý zápas, ale oni byli vážně vynikající.

Odvetu jste hráli tedy na jaře, už měla Lokomotiva jistý postup?
Zdeněk Schovánek: Kdepak, ještě museli nějaké body ukopat. Celou sezónu byli s náskokem první, ale postup jistý ještě neměli. My jsme hráli celkem slušně, pro záchranu jsme ale potřebovali každý bod.

Jak tedy dopadl domácí zápas?
Zdeněk Schovánek: Hrálo se na městském stadionu. Přišlo hodně lidí. Obecně v té době chodilo hodně fanoušků, ale na Košice jich přišlo ještě víc. Celkem brzy jsme prohrávali, ale čtvrt hodiny před koncem se nám podařilo vyrovnat. Byl to skvělý zápas hraný v hezké atmosféře. Za nás dával gól myslím Tonda Kroupa, ale úplně jistý si nejsem. Je to přeci jen už čtyřicet let. Každopádně si pamatuju, že remíza 1:1 pro nás byla velmi cenná.

Koho si z Košic pamatuješ nejvíc?
Zdeněk Schovánek: Tak už jsem zmínil střelce Józsu. Ten byl opravdu výbornej. Pak si ještě dobře pamatuju reprezentanta Jozefa Módera. Ten pak v roce 1976 patřil do té zlaté party, co vyhrála Euro.

Jak se těšíš na další setkání s Košicemi?
Zdeněk Schovánek: Jsem zvědavý, jak se s tím kluci popasují. Určitě je nečeká lehký soupeř. I když tehdejší Košice byly někde jinde. Lokomotiva byla vážně našlapanej tým.

Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia Nike Pivovar Svijany
Další partneři
Seco GROUP Avej Vending
Mediální partneři
RCL Beat radio