FC Slovan Liberec | Zemřel Vladimír Vacátko, Slovan se s ním rozloučí zítra
Menu Další Zavřít Zavřít
04.04.2014

Zemřel Vladimír Vacátko, Slovan se s ním rozloučí zítra

Lukáš Váňa
V sobotu 29. března zemřel bývalý vynikající fotbalista Vladimír Vacátko. 3. dubna 1955 vstřelil historicky první ligový gól Jiskry Liberec. Bylo to v utkání s Ostravou. Vladimír Vacátko se narodil 13. prosince 1925 v Bítouchově u Semil. Fotbal hrál za zmíněný tým TJ Jiskra Liberec a po sloučení s konkurenčním Slavojem i za Slovan Liberec.

Úryvek z rozhovoru s Vladimírem Vacátkem z roku 2010, kdy mu i FC Slovan Liberec gratuloval k 85. narozeninám.

Jak vzpomínáte na svou fotbalovou kariéru, na své spoluhráče?
Vladimír Vacátko: My jsme měli bezvadnou partu. Po zápase jsme si šli sednout všichni dohromady na večeři, tedy hráči i jejich manželky. Každej věděl o každým všechno, neměli jsme žádné tajnosti. Prostě jsme byli výborný tým.

Máte ve svých vzpomínkách nějaký zápas, který si vybavíte jako ten opravdu nejlepší?
Vladimír Vacátko: Úplně nejradši vzpomínám, když k nám přijela Dukla. Tehdy za ní hrály všechny ty její hvězdy. Jako Láďa Novák, Sváťa Pluskal nebo Pepa Masopust. To byl tým jako hrom, zrovna jsme postoupili do ligy a porazili jsme je 3:2. Tu našlapanou Duklu jsme na našem hřišti v krásném zápase porazili. Už si nepamatuju, jakej to byl rok, tehdy jsme ale ještě nebyli Slovan, to jsme byli myslím Jiskra. Na ten zápas ale vzpomínám moc rád. Ten byl můj nejlepší.

A co Vaše nejlepší sezóna, nebo něco co se vám osobně povedlo?
Vladimír Vacátko: Když mi bylo 37 let tak jsem ve druhé lize vyhrál krále střelců. A to jsem hrál pravou spojku. Já kopal hodně přímých kopů. Když jsem kopal přes zeď tak se fanoušci těšili na gól. Nechci se chlubit, ale já dal z pěti kopů přes zeď tři góly. Tohle mi šlo. Dneska když vidím ty kluky, vždyť to ani někteří přes tu zeď neuměj kopnout.

Kolik na zápasy tehdy chodilo fanoušků?
Vladimír Vacátko: Na pěkný zápasy nám chodilo 10 tisíc lidí, na tréninky se přišlo podívat třeba 1000 lidí! A to jsme tehdy hráli nahoře na kopci. Tam nic nejezdilo, tam museli lidi přijít pěšky. Dneska mají všechno u nosu a nepřijdou. Je ale fakt, že tehdy nebylo nic jiného. Tehdy fungoval klubismus.

Jak se Vám líbí současný stadion U Nisy?
Vladimír Vacátko: Ten stadion tady, to je fakt nádhera. To si nikdo dneska z těch kluků neumí představit, jaké to tehdy bylo. Když jsme hráli zápas tak nám pan Macek vozil vodu do žlabu. Tam jsme si všichni nejdřív umyli obličej a pak nohy. Tak to chodilo, to by člověk brečel, když dneska vidí ty podmínky. Ty krásný šatny, zázemí. Fakt nádhera.

FC Slovan Liberec vyjádřil rodině Vladimíra Vacátka upřímnou soustrast. Děkujeme, že se připojíte minutou ticha před utkáním. Čest jeho památce.


Generální partner
Preciosa
Hlavní partneři
Pražská plynárenská T-Mobile Renomia Nike Pivovar Svijany
Další partneři
AGRO CS a.s. Vinotéka U Kryšota
Mediální partneři
Rádio Černá Hora RCL