ŽENSKÝ FOTBAL NA LIBERECKU
První zmínky o ženském fotbalu na Liberecku se datují před více jak padesáti lety. Tehdy se paní a dívky organizovaly v Rapidu, Spartaku a Skloexportu. Většinou se však hrála přátelská utkání.
V roce 1987 byla v Mníšku založena fotbalová jedenáctka žen pod vedením Břetislava Frydrycha. A fotbaluchtivých děvčat bylo postupně až dvacet. Nejprve poměřily Mníšecké síly s místními požárníky a s ženami Rapidu Liberec. Zúčastnily se kvalifikace poháru O srdce Mladého světa, kde nakonec skončily v patnáctičlenném semifinále na třetím místě. V těch letech nastupovaly Kubišová, Holubcová, Z. Prokopová st., Vítková, Červinková, Zubrová, Petráčková, Z. Prokopová ml., M. Prokopová, Bervidová, Žembová, Dubská, Floumová, Ježková, Strnadová, Hanzlová, Bernátová, Švárová a Herodesová.
POČÁTEK MISTROVSKÝCH SOUTĚŽÍ
Začátek mistrovských soutěží byl v sezóně 1990/91, kdy ve III. lize obsadily 3. místo, a to znamenalo postup do druhé ligy. Na začátku roku 1992 se stal trenérem Vladimír Housa a Frydrych asistentem. V sezóně 1992/93 skončil Mníšek třetí. V sezóně 1995/96 přešly mníšecké fotbalistky do Krásné Studánky a od roku 1996 se definitivně přejmenovaly na FK Krásná Studánka.
V ročníku 2002/03 skončila Studánka v české skupině II. ligy první, ale v kvalifikaci o ligu neuspěla s Hlučínem. V následující sezóně 2003/04 opět vyhrála II. ligu s 39 body a skóre 40:15 z 20 zápasů, v baráži porazila v Praze na Strahově Blatnou (vítěze západní skupiny) 2:1 a postup korunovala v baráži s vítězem moravské II. ligy Ivančicemi ve Stěžerech u Hradce Králové výsledkem 2:0. A vybojovala historický postup do nejvyšší soutěže. "Vystřídalo se zde více než čtyřicet hráček. Současný kádr tvoří dvacet hráček ve věku od 16 do 45 let," říkal tehdy trenér Housa. "Vyrostla tu řada talentů a Kateřina Hejlová se po přestupu do Slavie Praha dostala i do reprezentace." Oddíl se Slavií dlouhodobě spolupracoval. Nikola Kotková a Ivana Pižková se staly kmenovými hráčkami pražského elitního klubu, ale působily nadále na hostování ve Studánce. Tým, který završil patnáctileté úsilí, tvořily v závěru ročníku 2003/04 brankářka Kačalová-Proboštová a hráčky M. Prokopová, Nováková, Petráčková, Hušková, Stýblová, Tomášková, Boušková, Šilhavíková, Kotková, Vítková, Z. Prokopová, Ježková, Pižlová, Jírová, Šnajdrová, Suchánková a Z. Prokopová ml. Vedoucím mužstva byl Jan Vrba a masérem Miloš Veselý.
V červenci 2007 došlo k dalšímu posunu ženského fotbalu, kdy jméno Krásná Studánka, které se po tři sezony vyskytovalo v nejvyšší soutěži, zmizelo. Fotbalový tým žen byl totiž převeden pod FC Slovan Liberec. Ve svém posledním zápase pod názvem FK Krásná Studánka potrápila mistrovskou Spartu, která si odvezla s odřenýma ušima výhru 1:0. „Důvodů přejít do Slovanu bylo několik," sdělil manažer ženského týmu Antonín Lukáč, který u týmu působí od roku 2002. "Jednak jde o zaštítění největším klubem v regionu, s kterým jsme už teď dobře spolupracovali. V nepříznivých měsících, pokud jde o počasí, jsme mohli hrát ligová utkání na umělce U Nisy. Na zápasy ven nám Slovan platil autobus, což pro nás byla obrovská pomoc. Druhým důvodem bylo chystané opatření ČMFS, podle něhož budou muset mít všechny prvoligové kluby mužů ženský fotbalový tým," doplnil manažer. "Navíc licenční podmínky byly pro Studánku nesplnitelné. Například kabiny o minimálně 50 metrech čtverečních," uzavřel Lukáč. Spojení se Slovanem, kam manažer ze Studánky přeregistroval všechny hráčky, se podle něj příznivě projevilo i v případě posílení kádru a přicházejí nové hráčky. Trenéry byli Miroslav Pižl a Vladimír Housa.
Smutný byl rok 2008, kdy zemřel letitý trenér Housa a od té doby se na jeho počest se hraje zimní memoriál. A také opuštění nejvyšší soutěže. Kvůli šílené reorganizaci I. ligy byl Slovan přeložen do druhé ligy, a to z 8. místa ze dvanácti účastníků!
FC Slovan poté roky hrával špici druhé ligy, několikrát soutěž vyhrál, ale s postupem se otálelo. Teprve po úspěšné baráži v roce 2014 (Ostrava 1:0 a 1:1) nakonec Slovan akceptoval postup a od té doby se v Liberci opět hraje, a dobře, nejvyšší soutěž.
Sezóna 2018/19 byla zatím tou nejúspěšnější. Svěřenkyně Josefa Lexy obsadily bronzovou příčku!
Slovan spolupracuje s oběma giganty, jak se Spartou, tak i Slavií, odkud přicházejí hráčky. Do Slavie naopak před lety přešla útočnice Andrea Jarchovská.
Trenéři od roku 1989:
Břetislav Frydrych, Vladimír Housa, Miroslav Pižl, Petr Hrdlička, Jaroslav Gajdoš, Luboš Rubáš, Antonín Kudláček, Jiří Dvořák, Josef Lexa
Generální partner
Prémiový partner