FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Skonto Riga - FCSL 2:1
18.07.2013

EL, 2.předkolo: Skonto FC vs. FC Slovan Liberec 2:1 (1:1) + video

Naši hráči vstoupili do utkání výborně. Byli lepší, fotbalovější i přesnější. Jen nedostatek štěstí je dělil od dvoubrankového vedení. Dvě fatální chyby náš tým ale připravily o dobrou výchozí pozici pro odvetu.
2. předkolo EL, čtvrtek 18.7.2013, 18:30
Skonto Riga FC Skonto Riga FC
2:1
(1:1)
Skonto Riga FC: Grybauskas - Gabovs, Rode, Bulvitis, Rugins (84. Osipovs) - Mingazov, Fertovs, Laizans, Sinelnikovs (88. Isajevs) - Šabala, Karašausks (68. Klimiašvili)
FC Slovan Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelić, Fleišman - Hušek, Rybalka (82. Szabó) - Kalitvincev (65. Delarge), Pavelka, Frýdek - Rabušic
Branky: 39. Šabala, 47. Karašausks - 7. Frýdek ŽK 59. Mingazov, 70. Laizans - 79. Delarge, 88. Kušnír Rozhodčí: Stefanski - Rostkowski, Mysmus (všichni Polsko)

Tři a půl hodiny před utkáním se nad Rigou prohnala bouřka, která za sebou zanechala na hřišti řádné množství vody. V době výkopu byla na hřišti ještě místa, která byla podmáčená. Jinak ale hřiště vypadalo relativně dobře.

Krátce před půl sedmou přivedl rozhodčí oba týmy na hřiště. Slovan poprvé představil své nové pohárové dresy. Jsou bílé s modrým pruhem. Domácí nastoupili v červených dresech. Úvodní výkop patřil Slovanu.

Hned ve 3. minutě řádně zabrnkal na nervy přítomným libereckým fanouškům Kovář, když udělal napadajícímu útočníkovi domácích drzou kličku. Situaci ale zvládl a stačil míč rozehrát. V 6. minutě zakončil sérii narážeček tvrdou střelou ze dvaceti metrů Fleišman, mířil ale mimo. CHvíli na to se opřel do míče další levák, i Kalitvincevova rána šla mimo. A do třetice znamenala střela levou nohou gól! V 7. minutě napřáhl Frýdek z hranice vápna, jeho pokus zastavila tyč, míč ale trefil padajícího brankáře a i přes jeho velkou snahu se odrazil do sítě - 0:1

Aktivita domácích po naší brance vzrostla, nejvíce rozruchu před naší brankou ale udělal domácí hráč, který po kontaktu s naším brankářem mimo vápno teatrálně upadl. V 18. minutě střílel z dobré pozice Rybalka, míč letící do šibenice ale brankář vytěsnil na roh. Naši ho rozehráli na krátko a do vápna centroval Kušnír, Kelić byl ve vápně v nejlepší pozici a hlavou opřel míč do břevna.

Zápas se hrál celkem v tempu, naši hráči byli nebezpečnější, ale domácí se také snažili o aktivní hru. Jejich akce ale končily na pozorné obraně našeho týmu. K první střele se Riga dostala až ve 28. minutě, a šla vysoko nad. Těsně před tím předvedl hezkou akci náš tým, rychlou akci zakončoval po přesné přihrávce Rabušice střelou z první Pavelka. Mířil ale těsně vedle.

Ve 31. minutě domácí poprvé opravdu zahrozili. Přímý kop z úhlu rozehrál levou nohou Sinelnikovs. Míč se stáčel do branky, Kovář se ale dokázal k míči dostat jako první a vyboxoval ho. Ve 39. minutě bylo vyrovnáno. Domácí po sérii nebezpečných závarů před naší brankou využili chyby Rybalky. Ten ztratil při rozehrávce míč na půlící čáře a na naše tři bránící hráče se valila lavina pěti hráčů v červených dresech. Karašausks se dostal ve vápně až k brankové čáře a přes bránícího Keliće a vyběhnuvšího Kováře dloubnul míč před branku, kde byl osamocený Šabala a hlavou vyrovnal - 1:1.

Ve 45. minutě kopal přímý kop Kalitvincev. Jeho zdařilý pokus mířil do šibenice, střele ale chyběla razance a brankář míč tygřím skokem zkrotil ve svém náručí. Poločas skončil 1:1.

Úvod druhé půle našemu týmu hrubě nevyšel. Domácí z ničeho přišli ke druhému gólu. Kušnír rozehrával na Kováře, míči dal ale malou zazanci a Kovář byl u míče stejě jako napadající Mingazov. Míč se odrazil k brankové čáře, náš golman zacouval do branky a Mingazov odcentroval na druhou stranu vápna, kam si naběhl Karašausks a technickou střelou poslal svůj tým do vedení - 2:1

V 55. minutě rozjeli domácí po naší útočné akci bleskový brejk. Frýdek se ale stihl skvěle vrátit a domácího hráče nepustil do nebezpečné situace. Domácím ale darovaným gólem narostlo sebevědomí a bylo jich plné hřiště.

Postupně se ale naši hráči dokázali z útlumu zvednout a zase začali hrozit domácí defenzivě. V 66. minutě byl důrazný při napadání Frýdek, ve vápně si míč zasekl a pravačkou přes obránce vystřelil, brankář byl ale připraven. V 70. minutě se ve vápně dostával k zakončení Rabušic, po souboji ale upadl. Rozhodčí zůstal v klidu.

V 75. minutě vedl naší akci Delarge. Jeho centr ve vápně Pavelku nenašel, Rabušic ale zabojoval a míč vypíchl pro Kušníra. Domácí brankář byl ale připraven. Slovan se nadechl k náporu. Domácí ale byli v deseti lidech na vápně pozorní. V 80. minutě unikal po pravé straně Delarge, obhodil si i posledního bránícího hráče a z úhlu mířil do vápna, byl ale žlutě faulován. Následnou standardku naši nevyužili. Domácí jsme přišpendlili do vápna, v 82. minutě ale hned dva naši hráči v dobré pozici ve vápně míč jen promáchli.

V 86. minutě zakončoval akci Szabóa a Rabušice Hušek, mířil ale mimo tyče. Poslední půlhodinu utkání se hrálo jen před brankou domácích. Vyrovnání se ale naši hráči nedočkali. Slovan zbytečně prohrál 2:1.
video ze zápasu:

Tamaz Pertia (Skonto Riga FC)
Začali jsme hrozně, byli hodně nervózní. Postupně jsme ale začali poctivě bojovat a dokázali vydržet až do konce. Liberec hrál technický a dobrý fotbal, my jsme mu dokázali vstřelit dva góly a náskok udržet, i když to bylo v závěru pro nás hodně složité.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec)
Vstoupili jsme do utkání dobře. Kombinovali jsme kvalitně, zatlačili domácí a z tohoto tlaku vstřelili i gól. Druhá naše gólová šance po hlavičce Keliče do břevna, byla rozhodující pro celý zápas. Tam se lámal chleba. Po této šanci jsme nepochopitelně přestali být aktivní a oba góly jsme soupeři nabídli po chybách, které byly až dorostenecké. Domácí bojovali, dřeli, hráli srdcem a byli také efektivnější, i když my proti nim víc drželi míč. Jenže v koncovce jsme byli nepřesní a ve druhém poločase výraznější šance ani neměli. Ale byl to náš první zápas, tým hrál v pozměněné sestavě a věřím, že si postupně sedne a každým zápasem bude zlepšovat.