FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Apollon FC 3:2
22.07.2022

Generálka před ligou: Slovan zvítězil nad Apollonem Limassol 3:2

Perg - Poslední přípravné utkání tohoto léta odehráli svěřenci trenéra Luboše Kozla od 16 hodin proti kyperskému mistrovi Apollonu Limassol při cestě z rakouského herního kempu. Zápas hraný na celkem 120 minut přinesl pět branek, z toho tři v brance kyperského mistra.
Rakousko, pátek 22.7.2022, 16:00
3:2
(1:1)
Apollon LimassolApollon Limassol
FC Slovan Liberec: Vliegen (90. Pešl) - Gebre Selassie (90. Michal), Talovjerov (90. Purzitidis), Prebsl (70. Preisler), Mikula (90. Kozák), Červ (80. Varfolomejev), Doumbia (46. Mara), Matoušek (70. Mészáros), Frýdek (60. Višinský), Ghali (60. Rabušic), van Buren (60. Rondić)
Apollon Limassol: A. Jovanovic - V. Jovanovic, Roberge, Aleesami, Cabral, Coll, Spoljaric, Khammas, Ongenda, Pittas, Diguiny

Náhradníci: Demetriou, Peixoto, Loizou, Filiotis, Artymatas, Mavrias, Ghambos, Psichas, Noyok, Avgousti, Sharar, Va, Pontikos, Janga, Injgia, Dabo

Branky: 18. Ghali, 77. Rondić, 118. Rondić - 15. Ongenda, 80. Janga

Náš tým nastoupil v modrých dresech, kyperští hráči v černých, což jim při teplotě 34 stupňů ve stínu asi nikdo nemohl závidět. První náznak šance přišel po deseti minutách hry při úniku Ghaliho, který před brankou hledal nabíhajícího van Burena, ale obránci jeho náběh zachytili a stihli míč odkopnout na roh. Apollon pak skóroval hned ze své první příležitosti v 15. minutě, kdy se po zaváhání Prebsla dostal do samostatného úniku Ongenda a prostřelil Vliegena.

Už o tři minuty později bylo vyrovnáno, když se sám před gólmanem objevil Frýdek, který ještě přihrál Ghalimu a ten už měl zblízka snadnou úlohu dopravit míč do sítě. Následovala pasáž, kdy se hrálo převážně mezi vápny a brankáři příliš práce neměli. Vzhledem k extrémnímu počasí se občerstvovací přestávky dělaly častěji než obvykle, druhá přišla na řadu po půlhodině hry. První poločas už žádné další příležitosti nepřinesl a skóre tak zůstalo 1:1. V samotném závěru se ale zranil Doumbia, musel odstoupit ze hry a nahradil ho Mara.

Šest minut po přestávce zahrozil limassolský tým, když se jeden z jeho hráčů dostal do zajímavé střelecké pozice a jeho tečovaná přízemní střela skončila jen těsně vedle Vliegenovy levé tyče. V 54. minutě jsme se dostali do pokutového území po rychlé akci po ose Ghali - van Buren, ale obrana Apollonu byla pozorná a náš kontr k zakončení nevedl. Po hodině hry přišla další občerstvovací pauza a oba týmy ji využily k několika střídáním.

V 70. minutě se na levé straně prosadil Rondić, po zemi přihrál nabíhajícímu Rabušicovi, jeho střelu ale hráči v černém zblokovali a ani k dorážce se nakonec nikdo z našich fotbalistů nedostal. Až o sedm minut později se podruhé gólově urodilo, kdy z pravé strany dostal míč Rabušic a jeho průnikovou přihrávku využil ke skórování pohotový Rondić, na jehož přízemní střelu k tyči byl brankář krátký.

Naše vedení ale netrvalo dlouho, Apollonu deset minut před koncem druhého poločasu vyšel aktivní presink, Vliegen přišel o míč a ani Mikula svým akrobatickým zákrokem na brankové čáře už vyrovnání nezabránil. Tři minuty po Jangově brance vyzkoušel štěstí vydařeným lobem od středové čáry Preisler, ale gólman se stihl vrátit. Po devadesáti minutách tak na světelné tabuli svítil stav 2:2.

Na základě dohody obou mužstev byl zápas doplněn o třicetiminutové prodloužení, v němž dostali příležitost i další hráči. Po třech minutách se pěknou střelu ze střední vzdálenosti předvedl Varfolomejev a nový strážce limassolské branky s ní měl plné ruce práce. Ve 103. minutě se musel ke své pravé tyči natáhnout Pešl a vytáhnout přízemní střelu na roh. Čtyři minuty před koncem prodloužení dostali hráči Apollonu příležitost zahrávat zpoza vápna přímý volný kop, ale míč letěl nad branku. Potvrdilo se pravidlo "nedáš - dostaneš", když se v 118. minutě hlavou prosadil Rondić, který využil přesný centr Mészárose.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Myslím si, že to byla výborná prověrka. Odehráli jsme dnes těžké utkání, ať už díky podmínkám či kvalitě soupeře. Soupeř chtěl navíc hrát 120 minut, aby kvůli blížící se kvalifikaci Ligy mistrů vytížil i další hráče. My jsme na to přistoupili, protože to byla šance i pro naše další hráče kádru, aby se dneska dostali na hřiště. Tyto zkušenosti jsou totiž neocenitelné, a to především pro mladé hráče. Jsem samozřejmě rád i za ten celkový výsledek, protože jsme porazili kyperského mistra. Takže si myslím, že to byla odměna za tu práci, kterou dnes všichni hráči odvedli.“