FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Plzeň - FCSL 4:1
10.11.2019

Hubník nevyloučen, Baluta ano. Nejen to rozhodlo o liberecké prohře v Plzni 1:4

PLZEŇ/LIBEREC - Svěřenci Pavla Hoftycha jeli po třech výhrách v řadě do Plzně nabuzeni s vírou, že na západě Čech dokáží uspět. Plzeňská Viktoria a hlavní sudí Zbyněk Proske byli ale proti. Po půlhodině hry nevyloučil Romana Hubníka, i když tak učinit měl. Za protesty, že tak neprovedl, viděl žlutou kartu Baluta. Rumunský záložník pak ani ne o minutu později fauloval unikajícího Kayambu a byl to právě on, kdo byl nakonec vyloučen. Západočeši si pak zkušeně poradili s přesilovkou trvající přes hodinu a vyhráli 4:1.
16.kolo, neděle 10.11.2019, 14:30, Doosan Aréna
FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň
4:1
(2:1)
FC Viktoria Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník (C), Limberský - Kayamba, Kalvach, Hořava (79. Janošek), Procházka, Hloušek (90. Kovařík) - Krmenčík (89. Chorý)

Náhradníci: Sváček - Beauguel, Chorý, Kovařík, Mihálik, Janošek, Pernica

FC Slovan Liberec: Nguyen - Mikula (C), Kačaraba, Chaluš, Hybš - Oscar (58. Breite), Mara - Malinský (71. Pešek), Baluta, Potočný - Musa (84. Alibekov)

Náhradníci: Knobloch - Breite, Kuchta, Pešek, Alibekov, Koscelník, Fukala

Branky: 22. Procházka, 44. Hořava, 52. Krmenčík, 90 Hloušek - 10. Baluta

Žluté karty: 24. Hubník, 87. Hejda - 7. Oscar, 29. Baluta

Červené karty: 30. Baluta

Rozhodčí: Proske - Hock, Melichar

Diváci: 7463

Slovan nezachytil úvod utkání a hned na začátku druhé minuty se řítil Krmenčík sám na Nguyena. Liberecký brankář ale v prvním souboji uspěl a plzeňského snajpra vychytal. Po úvodním tlaku Plzně se liberečtí oklepali a po faulu Řezníka měli možnost přímého volného kopu z úhlu. K míči se postavil Alexandru Baluta, který mířil přímo na bránu. Míč tečoval Kayamba a Hruška už nestihl zareagovat na změnu směru míče, a ten skončil v síti 0:1. Plzeň byla opařená, ve 20. minutě se dostal k zakončení hlavou Řezník. Mířil ale nad.

O minutu později fauloval těsně za vápnem Kačaraba Hořavu a Plzeň měla možnost vyrovnat ze standardní situace. To se jí bohužel povedlo, když Roman Procházka vystřelil, míč se odrazil od Kačaraby a skončil v šibenici Nguyenovy brány 1:1. Po půlhodině hry dostal jediný úspěšný střelec Slovanu Baluta během dvou minut dvě žluté karty, což znamenalo předčasný odchod do sprch pro rumunského záložníka.

Liberci nezbývalo nic jiného než začít bránit. Plzeň se do výrazných šancí příliš nedostávala. Chvíli před přestávkou se to ale změnilo. Na centr z pravé strany si naběhl Tomáš Hořava a hlavičkou k tyči poslal domácí do vedení 2:1. Během následujících minut už se nic závažného nestalo a do šaten se tak šlo s jednogólovým vedením západočechů.

Pět minut po začátku druhé půle se dostal do vápna Tomáš Malinský, přihrál na z druhé vlny nabíhajícímu Kačarabovi, který ale ukázal, že střílení gólů není jeho práce a bránu vysoko přestřelil. O dvě minuty později bylo opět veselo na domácí straně. Hloušek přihrál do běhu Krmenčíkovi, a ten z první na bližší tyč prostřelil Nguyena 3:1. Po necelé hodině hry mohlo být ještě hůře. Mikula přihrával hlavou Nguyenovi malou domů, která nebyl moc razantní a dobíhající Hloušek málem využil tohoto zaváhání. Míč se od něj odrazil těsně vedle prázdné brány.

Po třetím gólu Plzně tempo hry opadlo. Potočný se na konci 70. minuty pokusil z dálky překvapit Hrušku. Neúspěšně. O pár okamžiků později mířil na druhé straně mimo Řezník. Deset minut před koncem se z ničeho nic zjevil Kamso Mara sám před Hruškou a mohl Slovanu vykřesat naději. Ve vyložené šanci ale neuspěl. Marně se dožadoval přihrávky vedle stojící Musa, který mohl zakončovat do prázdné brány.

To Plzeň přeci jen probralo a po následném obléhání liberecké brány pálil z dálky Procházka mimo. Slovan se sice snažil, ale plzeňskou svatyni již nijak výrazně neohrozil. Naopak v 90. minutě zatloukl poslední hřebík do modrobílé rakve Adam Hloušek, který dal střelou do prázdné brány konečnou podobu skóre 4:1.

Pavel Vrba (FC Viktoria Plzeň): „Jsem rád, že jsme dokázali otočit nepříznivý vývoj utkání z 0:1 na 4:1. Zápas se výsledkově nevyvíjel dobře, i když nám začátek vyšel. Měli jsme asi tři situace, kdy jsme mohli jít do vedení my, bohužel se nám to nepovedlo. Pak dal soupeř z tečované standardní situace gól z první střely na bránu. Naštěstí se nám podařilo do poločasu výsledek otočit. Asi rozhodující byla třetí branka, kdy jsme o výhře rozhodli. Ale byla tam i situace, kdy jsme ztratili balon, soupeř šel sám na gólmana a mohl dát na 3:2. To by mohlo být ještě hodně dramatické. Naštěstí se to nestalo a Hruška nás podržel. V závěru jsme výsledek pojistili čtvrtým gólem."

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): „Zápas začal šancemi Plzně, kdy nám hlavně Krmenčík dělal problémy s tím, na co jsme se připravovali. Jednu situaci tam krásně vychytal Nguyen. Po tom, co jsme ty šance nebo pološance přežili, jsme dali branku po trestném kopu. Vyrovnání přišlo stejně po standardní situaci. Pak tam byl ten zákrok Hubníka na Malinského. Roman tam byl pozdě. Jednoznačně si myslím, že měl jít ven. Za minutu jde ven náš Baluta. Hrát proti Plzni v jedenácti je složité, v deseti je to o dost těžší. Snažili jsme se s tím zápasem něco dělat, škoda branky do kabiny. Chtěli jsme hrát tak, abychom 2:1 zvládali co nejdéle a měli šance třeba na brejky. Nakonec i za stavu 3:1 jsme měli několik příležitostí vstřelit branku. Nedali jsme je a prohráli tak 4:1."