FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 4:1
26.04.2014

Liberec ve druhé půli odpadl a podlehl Spartě 1:4

Praha/Liberec - V pražské Generali Areně nastoupili k duelu 26. kola Gambrinus ligy hráči Slovanu. Nečekalo je nic snadného, Sparta měla na svém kontě dlouhou sérii neporazitelnosti a tu nakonec dokázala protáhnout o další zápas, když Liberec porazila 4:1.
26.kolo, sobota 26.4.2014, 20:15, Generali Arena
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
4:1
(1:0)
AC Sparta Praha: Vaclík – Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš – Dočkal, Hušbauer (80. Vacek), Vácha, Matějovský (63. Mareček), Krejčí – Lafata (C) (75. Bednář).
FC Slovan Liberec: Kovář – Rajnoch, Pimpara, Coufal, Pokorný – Obročník, Rybalka (69. Kolár), Pavelka (80. Novotný), M. Jarolím (C), Frýdek – Luckassen (38. Sackey).
Branky: 20. Holek, 49. Krejčí, 59. Švejdík, 72. Lafata - 55. Sackey, ŽK: 26. Matějovský - 9. Obročník, 27. Frýdek, 43. Sackey, 45. Pavelka, 84. Rajnoch, Rozhodčí: Paták – Nádvorník, Štěrba.
Diváci: 12332

Do utkání vstoupil Slovan aktivně a vápna vysílal nebezpečné centry, s těmi si ovšem dokázal gólman Vaclík poradit. V šesté minutě již po rohovém kopu dokázali dokonce skórovat, Rajnochův gól ovšem pro ofsajd, který byl velmi diskutabilní, neplatil. V jedenácté minutě se poprvé musel předvést Přemysl Kovář, hlavička Kadeřábka však mířila přímo do jeho náruče. Liberecký brankář musel zasahovat ještě o dvě minuty později, ani střela Dočkala mu však příliš vrásek na čele nevyčarovala.

Po dvaceti minutách šli domácí do vedení. Po rohovém kopu se míč odrazil k Mariu Holkovi, jehož střelu Kovář neudržel a pouze tečoval na cestě do sítě. Po několik následujících minut se hra poněkud uklidnila a ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit převahu nebo větší šanci. Až na konci úvodní půlhodiny doletěl přesný aut na hlavu Kevina Luckassena a Vaclík se musel pořádně předvést, aby zabránil brance. Hlavním aktérem utkání se v následujících minutách hry stal rozhodčí Paták, který kvůli skandování diváků zápas přerušil, po chvíli se však již mohlo pokračovat.

Několik minut před koncem prvního poločasu pronikl po křídle efektní kličkou až do vápna David Pavelka, jeho přízemní pokus z úhlu však Vaclík vystihl. Gólman Sparty se o chvíli později vyznamenal také proti centru Marka Jarolíma. Před samotným závěrečným hvizdem a krvavém zranění Rajnocha ještě Kováře vystrašil Pimpara, který tečoval standardní situaci, liberecký brankář však tentokrát míč dokázal vyrazit. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí.

V úvodu druhého poločasu začali lépe domácí, také Hušbauer si ale vylámal zuby na Kovářovi. O minutu později však Sparta skórovala podruhé. Hušbauer poslal míč napříč vápnem, několik hráčů v rudých dresech na něj sice nedosáhlo, to se ovšem povedlo Ladislavu Krejčímu, který ho doklepl do odkryté branky. Liberec se ovšem nevzdal a rychle zareagoval. Dopomohla mu k tomu lajdácká chyba Švejdíka, který promáchl míč a Isaac Sackey mohl postupovat sám na bránu, což chladnokrevně zakončil střelou mezi Vaclíkovy nohy.

Své zaváhání Ondřej Švejdík napravil záhy, když po rohovém kopu zcela osamocen bez sebemenší potíže skóroval z hranice malého vápna. A liberecká obrana chybovala znovu, když Rajnoch namazal Krejčímu, ten však ztroskotal na Kovářovi, který míč vyrazil. Šance byla k vidění také na druhé straně, kde si Pavelka dobře zpracoval dlouhý nákop a mohl postupovat na brankáře, zakončení se mu ovšem dvakrát nepovedlo a vysoko přestřelil. A tak udeřila znovu Sparta. Krejčího přesný pas našel ve vápně Davida Lafatu a jeho střelu zastavila až branková síť za Přemyslem Kovářem. A Slovan mohl vzápětí inkasovat popáté, Krejčí však napálil pouze levou tyč.

Pražané v těchto minutách Liberec jasně přehrávali, branku mohl přidat i Hušbauer, ale minul, což následně zopakoval také Bednář. Po dlouhé době zahrozil před Vaclíkem mladík Novotný, ale napálil balon pouze do boční sítě. To nic neměnilo na faktu, že míč na svých kopačkách stále držela převážně Sparta, zvýšit skóre mohl znovu Bednář, po rohu ovšem orazítkoval tyč. Zápas, který zůstane poznamenán neuznaným pravděpodobně regulérním gólem Liberce z úvodních minut, tak nakonec ovládli domácí a jejich cesta za titulem plynule pokračuje.

Vítězslav Lavička (trenér Sparty): Vítězství nás hodně přiblížilo titulu, ale definitivní to ještě není. Sice jsme vyhráli, ale soupeř nám svým stylem hry dělal první poločas velké problémy, když přerušoval naše ofenzivní pokusy už ve středu hřiště. Vedli jsme, ale obraz hry vyzníval spíš pro Liberec. Jsem moc rád, že druhou půli jsme zvýšili úsilí, byli aktivnější a přidali další góly.

David Vavruška (trenér Liberce): Nemám z toho špatný pocit, hráli jsme to, co jsme hrát chtěli. V posledních dvaceti minutách nám už došly síly, protože jsme si aktivním způsobem hry sami na sebe tak trochu upletli bič. Některé věci samozřejmě budu hráčům vytýkat, přece se nemůžeme chválit po prohře 1:4. Byla tam nedisciplinovanost při bránění standardních situací a tuhle nezodpovědnost trpět nebudu.