FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Ostrava 0:2
03.10.2021

Slovan doma podlehl Baníku 0:2, většinu času jsme hráli v oslabení

Liberec – V rámci desátého kola FORTUNA:LIGY dorazil na stadion U Nisy Baník Ostrava. První půle byla poměrně vyrovnanou záležitostí, zvratem byla 38. minuta, kdy byl vyloučen Christ Tiéhi. Baník pak před koncem půle vstřelil první gól. V druhém poločase hrál Slovan aktivně, nicméně i tak to byl soupeř, kdo dal druhý gól. V závěru byl ještě vyloučen Almási, stav utkání se již ale nezměnil. Duel skončil naší prohrou 0:2.
10.kolo, neděle 3.10.2021, 16:00, U Nisy
0:2
(0:1)
FC Baník OstravaFC Baník Ostrava
FC Slovan Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula - Tiéhi, Havelka (74. Faško)- Matoušek (61. Koscelník), Tupta (74. Stoch) - Rondić (60. Júsuf), Rabušic (41. Purzitidis)

Náhradníci: Vliegen - Purzitidis, Fukala, Koscelník, Faško, Stoch, Júsuf

FC Baník Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman - Buchta (46. Buchta), Kaloč (84. Jánoš), Tetour, Potočný (80. Juroška) - Almási, Klíma (55. Budínský)

Náhradníci: Budinský, Azevedo, Budínský, Jánoš, Juroška, Pokorný, Sor

Branky: 43. Fleišman, 63. Almási

Žluté karty: 10. Tiéhi, 49. Matoušek, 90. Chaluš - 45. Svozil, 45+3. Klíma, 70. Potočný, 73. Almási

Červené karty: 38. Tiéhi - 86. Almási

Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Dohnálek; VAR: Kocourek, AVAR: Kubr

Diváci: 3200

V úvodu utkání byl o něco aktivnější Baník. První velkou příležitost jsme mohli vidět v osmé minutě. Po ostravském centru se dostal k zakončení Klíma. Míč naštěstí netrefil ideálně a branku vysoko přestřelil. Z naší strany byla k vidění střela z delší vzdálenosti, kterou vyslal Havelka po rohovém kopu. Nicméně ta mířila přímo na brankáře. Obdobnou, avšak výrazně prudší, ránu vystřelil Fleišman o pár minut později. Ani náš brankář s ní ale neměl potíže, pokus úspěšně vyrazil na rohový kop. Herní obraz se poté vyrovnal, jisté náznaky šancí měly oba týmy.

V pěknou akci vyústila spolupráce Matouška a Mikuly. Liberecký kapitán prostrčil míč Matouškovi na hranici šestnáctky, a ten poté pokračoval směrem k bráně. Nakonec z levé části vápna vystřelil, nadějnou střelu ovšem skvěle lapil brankář Laštůvka. Velkým zvratem pro náš tým byla 38. minuta, ve které obdržel Tiéhi červenou kartu. Stalo se tak po přezkoumání předchozí akce videem. Sudí nakonec usoudil, že Tiéhi šlápl na nohu skluzujícího Ndefeho. Po rohovém kopu se na hranici vápna dostal ke střele Jiří Fleišman, který výbornou střelou trefil dolní levý roh brány.

Na začátku druhého dějství se opakoval stejný scénář jako na začátku. Aktivnější byl spíše Baník, ale hra se později opět vyrovnala. Několik náznaků bylo k vidění ze strany soupeře, ale i od nás. Po průnikové přihrávce utíkal na pravé straně Tupta, v pokutovém území pak následně nahrál Chalušovi. Ten pálil na hranici vápna, avšak poměrně daleko od Laštůvkovy svatyně. Liberecké útoky pokračovaly, na konci dalšího z nich byl Purzitidis, jenž po skvělé přihrávce přestřelil z blízkosti bránu.

I přes aktivní hru se Slovanu vyrovnat nepodařilo, naopak Baník přidal další branku. Připravil ji Ndefe, jehož centr z pravé strany odhlavičkoval Ladislav Almási přímo pod břevno. Podobná situace byla k vidění o chvíli později, z fantastické pozice se Tetour naštěstí netrefil. Následně vypálil nebezpečnou střelu Kaloč, brankář Knobloch byl ale připraven a pokus zneškodnil. Baník poté spálil tutovou šanci, kdy se po výborné přihrávce ve vápně objevil Potočný. Namísto přihrávky na volného spoluhráče to vzal na sebe a pálil vedle vzdálenější tyče.

Slovan se nadále snažil o vstřelení branky, k tomu si vypracoval několik útoků. V 74. minutě také poprvé nastoupil Miroslav Stoch. Nicméně se nám nepodařilo vstřelit branku ani přes četné pokusy. Utkání tak skončilo naší porážkou 0:2.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Tak bohužel dneska nemůžu být spokojený, protože jsme prohráli, což jsme nechtěli. Rozdělil bych zápas do takových dvou částí. V té první, což bylo zhruba do červené karty, jsme hráli vyrovnané utkání. Baník měl jednu nebezpečnou situaci na zadní tyči po centru. My jsme tam měli asi dvě tři situace Matouškem. Červená karta ten průběh pak samozřejmě zkomplikovala. Bohužel jsme dohráli poločas bez branek, neuhlídali jsme jednu standardku, ve které se trefil Fleišman. Chyběl nám v ní i jeden hráč, právě kvůli té kartě. I přesto, že jsme hráli v deseti tak si myslím, že jsme ve druhé půlce nehráli úplně pod tlakem. Snažili jsme se být aktivní, a ten hráč tam ani nebyl tak znát. Bohužel jsme se do nějakého finále v té druhé půlce nedostali. Pak jsme neuhlídali ještě jeden centr, kdy nám Almási dal druhou branku, což bylo rozhodující. V závěru, kdy dostal soupeř také červenou kartu, jsme si vytvořili takový platonický tlak. Nicméně kromě střely Stocha jsme se nedostali do nějaké vyložené šance. Myslím si, že ten týmový výkon nebyl špatný v poli. Bohužel se ale rozhoduje v šestnáctkách, tam jsme byli horší. Ale ještě musím zmínit, že dle mého názoru byla červená karta velmi přísná. Tím spíš, že byla udělena po VARu, protože věděli, že žlutou dát nemohou. Takže si myslím, že to je dost výrazné ovlivnění zápasu.“

Ondřej Smetana (FC Baník Ostrava): „Do utkání jsme vstoupili podle plánu. Chtěli jsme eliminovat hru Liberce z posledních tří zápasů. Řekl bych, že se nám to dařilo. Chtěli jsme být i pohyblivý, efektivní a aktivní směrem dopředu, což si myslím, že se nám i dařilo. Škoda, že Klíma neproměnil v úvodu zápasu svou obrovskou šanci. Nicméně co jsme chtěli, to nám fungovalo. Soupeře jsme nepouštěli do nějakého většího tlaku a gólových příležitostí. Postupem času jsme chtěli utkání naši ofenzivou zlomit. Myslím si, že se nám to podařilo a za to jsme samozřejmě rádi.“