FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Slavia 1:0
13.03.2022

Slovan doma porazil Slavii 1:0, a to i přes hru v oslabení většinu zápasu

Liberec - V rámci 25. kola FORTUNA:LIGY jsme se utkali s úřadujícím mistrem ligy, Slavií Praha. Pro Slovan začalo utkání výborně, již ve 14. minutě se dostal po vlastní brance Olayinky do vedení. Od 20. minuty jsme ovšem hráli v oslabení, po vyloučení Štětiny. Slavia se celou dobu hnala za vyrovnáním, nicméně přes naší obranu neprošla. Vyhráli jsme 1:0!
25.kolo, neděle 13.3.2022, 15:00, U Nisy
1:0
(1:0)
SK Slavia PrahaSK Slavia Praha
FC Slovan Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Štětina, Plechatý (24. Fukala), Mikula - Tiéhi, Purzitidis - Koscelník, Frýdek (67. Višinský), Tupta (67. Havelka) - Rondić (87. Rabušic)

Náhradníci: Vliegen - Fukala, Havelka, Mészáros, Rabušic, Stoch, Višinský

SK Slavia Praha: Kolář - Bah, Ousou, Holeš, Plavšić - Hromada (61. Sor), Talovierov - Masopust, Schranz (74. Madsen), Olayinka (61. Fila) - Tecl

Náhradníci: Fila, Kúdela, Lingr, Madsen, Mandous, Samek, Sor

Branky: 14. Olayinka (vlastní gól)

Žluté karty: 45. Mikula, 52. Frýdek, 76. Višinský- 59. Olayinka, 75. Plvašić

Červené karty: 18. Štětina

Diváci: 6123

Rozhodčí: P. Hocek - K. Hájek, J. Hrabovský

První zajímavější příležitost byla k vidění v šesté minutě, kdy se po naší ztrátě míče dostal ke střele Bah. Dánský obránce však mířil příliš daleko od brankové konstrukce. Po dobré přihrávce se ve vápně ocitl osamocený Gebre Selassie, který míč lehce tečoval. Následně si jej Peter Olayinka nešťastně srazil o břevno mezi tři tyče. Zprvu nebylo jisté, zda míč přešel brankovou čáru celým objemem. To však bylo následně potvrzeno po přezkoumání videa a gól tedy platil.

Důležitým momentem byl také faul Štětiny, který za svůj skluz obdržel žlutou kartu. Po zásahu videorozhodčího se z ní stala ale až karta červená. Slovan tak hrál od 20. minuty v oslabení. Slavia se následně aktivně snažila o vyrovnání. To mohlo přijít už o pár minut později, kdy se ke střele dostal Talovierov. Jeho pokus letěl jen těsně nad břevnem. Ve 30. minutě byl k vidění velký zmatek před naší brankou. Po nedorozumění si Knoblocha s obranou mohl zakončit Olaynika, čehož naštěstí nevyužil. To se po mnoha soubojích nepovedlo ani dalším slávistům.

I nadále hrála především Slavia na naší polovině, kde jsme se především bránili. Velkou šanci měl náš soupeř po ráně Olayinky z pravé strany, kterou mohl dorážet Masopust. To se mu však nepodařilo a míč tak pouze proletěl kousek od levé tyče. Do konce prvního poločasu se pražskému celku výsledek zvrátit nepodařilo, skončil tak výsledkem 1:0 pro nás.

Druhé dějství začalo v podobném duchu, jako skončilo to první. Tedy útočila především Slavia. Byly zde ovšem i výjimky. Zajímavý náznak šance předvedl Tiéhi, když pěkně obešel bránícího hráče a následně odcentroval. Na jeho přihrávku však nikdo ze spoluhráčů nedosáhl. V utkání nebylo následně mnoho vyložených šancí. Soupeř se i nadále hnal za vyrovnáním, nicméně bez většího výsledku. Do pár protiútoků se dostalo i naše mužstvo, ale nebylo z nich nic nebezpečného.

Za to velmi nebezpečný byl pražský Sor, a to hned pár minut po té, co nastoupil do hry. Po výtečném centru Baha do malého vápna se totiž dostal k hlavičce, kterou orazítkoval levou tyč. Po faulu, kterého se dopustil Ousou, kopal náš tým přímý kop ze skvělé pozice - těsně za hranicí šestnáctky. Ujal se jej Rondić a míč trefil dobře, jen o malý kus minul horní tyč Kolářovy svatyně.

Zápas vypadal od té doby stále stejně, Slavia útočila, nicméně výraznější šanci si nevypracovala. Naše obrana odrazila všechny útoky, i ty nejnebezpečnější z úplného závěru zápasu. Tím pádem jsme pražský celek porazili 1:0!

Luboš Kozel (trenér FC Slovan Liberec): „Samozřejmě se mi utkání hodnotí dobře. Myslím, že jsme dneska viděli bláznivý zápas. Dostali jsme se do vedení vlastním gólem, pak jsme udělali faul ze situace, kdy jsme měli míč. Myslel jsem si, že to byl faul na žlutou, nakonec z toho byla červená. To samo o sobě průběh utkání vždy ovlivní. Navíc se nám i bohužel zranil Plechatý, takže během dvou tří minut jsme ztratili oba stopery. Museli jsme se na to nějakým způsobem reagovat a hrát 70 minut v deseti. Myslím si, že od té chvíle to bylo jenom o pracovitosti, organizaci, defenzivě a taktické vyzrálosti, což si myslím, že mužstvo zvládlo. Postupem času, se navíc pralo čím dál více, protože cítilo, že vítězství je blíž a blíž. V některých situacích jsme samozřejmě měli i štěstí, ať už ta tyčka či břevno. To je ovšem vždy potřeba proti silným týmům. Kdyby mi někdo řekl, že to zvládneme vítězně, i přes to, že budeme hrát 70 minut v deseti, tak bych tomu nevěřil. Dneska se to ale stalo, takže musím celé mužstvo obrovsky pochválit za pracovitost a kvalitu v defenzivní fázi. Nicméně to platí i třeba pro Rondiće, který v druhé půlce odvedl spoustu práce a to mužstvu vždy ulevilo. Takže jsem samozřejmě spokojený.“

Jindřich Trpišovský (trenér SK Slavia Praha): „Budu stručný. Gratuluji domácím k zaslouženému vítězství. Dali branku, my jsme ji nedali. Chci také poděkovat našim fanouškům, kteří nás celý zápas povzbuzovali. Celé utkání ovlivnila ta situace u prvního gólu. Byli jsme tam pozdě, nechali soupeře odcentrovat a pak z toho byl gól. Zbytek už asi nemá smysl moc komentovat, protože jsme si asi všichni přáli vidět jiný sport, než byl dnes na hřišti k vidění.“