FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Plzeň - FCSL 2:1
25.02.2023

Slovan favorita zaskočit nedokázal, s Plzní prohrál 1:2

Šimon Knopp
Liberec/Plzeň - Ve 21. kole české nejvyšší soutěže čekal na liberecké fotbalisty nelehký úkol, představili se totiž na hřišti favorizované Plzně. Trenér Kozel postrádal dlouhodobé marody Višinského i Fukalu, kvůli zranění navíc chyběl i Mikula. I přes sympatický výkon Slovan prohrál 1:2. Za domácí střílel Kopic a exliberecký Mosquera, jedinou branku Liberce vstřelil Tupta.
21.kolo, sobota 25.2.2023, 18:00
FC Viktoria Plzeň FC Viktoria Plzeň
2:1
(1:0)
FC Viktoria Plzeň: Staněk – Holík, Hejda (C), Jemelka, M. Havel – Bucha, Květ – Kopic (90+5. Jirka), Vlkanova (61. Mosquera), Sýkora (77. Pernica) – Chorý

Náhradníci: Zadražil, Tvrdoň – Pernica, Pilař, M. Vydra, Durosinmi, Mosquera, Kaša, Jirka, Ndiaye

FC Slovan Liberec:

Bačkovský - Plechatý (C), Prebsl, Purzitidis - Ndefe (78. Mészáros), Červ, Valenta, Doumbia (69. Frýdek), Preisler (78. Kozák) - Rondić (69. Olatunji), Tupta (84. Rabušic)

Náhradníci: Vliegen - Lehoczki, Gebre Selassie, Varfolomejev, Polyák, Frýdek, Mészáros, Ghali, Olatunji, Rabušic, Kozák

Branky: 21. Kopic, 68. Mosquera - 52. Tupta

Žluté karty: 47. Hejda, 66. Mosquera

Rozhodčí: O. Berka - M. Vlček, L. Machač; VAR: J. Petřík, AVAR: J. Váňa
Diváci: 8263

Zápas začal podle očekávání. Plzeňští drželi míč na svých kopačkách a snažili se vyzrát na libereckou obranu. Ovšem v úvodních minutách ukázal i Slovan, že nebude pouze bránit a pohrozil několika rychlými útoky. První střela na bránu přišla až ve 20. minutě. Rondić si sběhl za obranu a z úhlu se snažil překvapit Staňka. Plzeňský brankář byl dobře postaven a jeho pokus kryl. Na druhé straně vyslal dobrý centr Sýkora, na který si naskakoval Chorý. Útočník domácích na hraně pravidel atakoval Bačkovského a jeho hlavička se odrazila od břevna k volnému Janu Kopicovi, který měl před sebou prázdnou branku a otevřel skóre utkání, 1:0.

Slovan po inkasované brance zvýšil aktivitu a snažil se rychle srovnat. Avšak byli to domácí, kteří se dostali do další nebezpečné šance. Po dalším z centrů zasáhl na poslední chvíli Prebsl, který odvrátil balón od dotírajícího Chorého, jenž by byl ve stoprocentní šanci. Ve 44. minutě předvedl velmi povedený zákrok Bačkovský, který vyrazil střelu Buchy zpoza vápna směřující k tyči. V tříminutovém nastavení první půle jsme další šanci neviděli, a tak Slovan odcházel do kabin s jednobrankovým mankem.

Plzeň mohla vést rozdílem dvou branek již záhy po změně stran. Centr z volného přímého kopu tečoval těsně před brankářem Hejda. Bačkovský předvedl reflexivní zákrok a rukou balón vyrazil před sebe, následně mu pomohla obrana a celou akci dokázala zažehnat. O pár vteřin později střílel těsně nad břevno Vlkanova a přišlo potrestání za neproměněné šance. Ľubomír Tupta se nezalekl trojice plzeňských fotbalistů, prokličkoval s balónem na okraj vápna a přízemní střelou srovnal na 1:1. Plzeň téměř okamžitě znovu dělala liberecké obraně problémy. Centr z levé strany nejprve Bačkovský podskočil a následně musel pohotově celou situaci řešit volejbalovým způsobem, aby zamezil Chorému ve skórování. Míč mu vydloubl těsně před tím, než se mu snesl na hlavu před odkrytou bránou.

Po rohovém kopu v 68. minutě propadl míč k Jhonovi Mosquerovi. Střídající plzeňský fotbalista nezaváhal a z dobré pozice ve vápně prostřelil vše, co mu stálo v cestě, 2:1. V 79. minutě se ke střele ve vápně dostal Kozák, ale jeho pokus srazil na roh Chorý. Slovan v konečné patnáctiminutovce ještě dokázal svého soupeře zatlačit a vytvořil si i několik pološancí. Ale Plzeň nepřipustila další změnu skóre a Slovan s ní prohrál 1:2.

Michal Bílek (FC Viktoria Plzeň): „Jsme rádi, že jsme to utkání vyhráli. Od kluků jsem viděl velké nasazení. Sehráli jsme poměrně dobré utkání. Jsem rád, že jsem ho zvládli, protože to poslední venkovní utkání jsme prohráli. Škoda, že jsme dostali branku, protože to bylo v době, kdy jsme hráli dobře. V utkání jsme si vytvořili 4-5 tutových šancí, které jsme neproměnili. A pak samozřejmě to jsou u nás nervy až do konce.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání. V poli jsme se domácím vyrovnali, možná jsme byli o trošku kvalitnější v některých situacích. Ale bohužel se rozhoduje v šestnáctkách. My jsme dnes za prvé udělali nějaké zbytečné chyby, které domácí potrestali, a za druhé oni byli, bych řekl, svým způsobem důraznější. Díky tomu utkání vyhráli. Myslím si, že z naší strany to nebyl špatný výkon. Ale limituje nás taková ta finální fáze, kvalita centrů, kvalita zahrávání standardních situací... V tom byli domácí lepší, takže vyhráli.“