FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 1:1
28.10.2013

Slovan měl na dosah vítězství nad Spartou, ta srovnala v samotném závěru

Michal Vít
Slovan v rámci 12. kola Gambrinus ligy remizoval se Spartou 1:1, když stejně jako proti Seville přišli liberečtí o vítězství těsně před koncem utkání. Slovanu se tak po ztrátě dvou bodů znovu vzdálilo čelo tabulky.
12.kolo, pondělí 28.10.2013, 18:00, U Nisy
1:1
(0:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Šural (74. Kolár), Rybalka, Hušek, Pavelka, Delarge (78. Kalitvincev) - Rabušic (90. Pimpara)
AC Sparta Praha: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Švejdík, Costa - Vácha - Dočkal, Hušbauer (65. Bednář), Matějovský (78. Konate), Krejčí - Lafata
Branky: 59. Fleišman - 87. Lafata, ŽK: 35. Šural, 81. Kušnír, 90. Hušek - 89. Vácha, ČK: bez ČK, Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Blažej
Diváci: 9000

Trenéři poslali na hřiště totožnou základní sestavu jako v předchozím utkání proti Seville. Stejně jako v tomto pohárovém zápase pykal za karetní tresty Sackey, kterého tak na defenzivním záložníkovi znovu zastoupil Hušek.

Do souboje se Spartou vstoupil Slovan velice aktivně a hosty na úvodních 18 minut uzavřel na jejich vlastní polovině. Ze svého tlaku si naši hráči vypracovali několik střeleckých příležitostí. Mezi ty nejpodařenější lze zařadit přímý kop Fleišmana z 13. minuty, který Vaclík na poslední chvíli vyrazil do bezpečí, a další pokus Fleišmana z 20 metrů, který hostující gólman opět vyboxoval. Pražané se osmělili ve 20. minutě, kdy se Krejčí na levé straně prosmýkl mezi dvěma obránci a střelou šajtlí trefil tyč. Hra se poté vyrovnala a ani jeden z týmů se již na dostřel soupeřovi branky nedostával. Těsně před přestávkou nakonec přeci jen mohl jít do vedení Slovan. Fleišmanův přímý kop prodloužil na zadní tyč Kováč a Šuralovi chybělo k doklepnutí míče do prázdné branky zhruba 20 centimetrů. Do šaten tak šly obě mužstva za bezbrankového stavu.

Do druhé půle vstoupili lépe hosté. V 51. minutě totiž v pozici posledního hráče podklouzl Kováč a nabídl tak samostatný nájezd Hušbauerovi, toho však v klíčové situaci skvěle vychytal Kovář. Slovan zahrozil o dvě minuty později, když Huškovu ránu vyrazil Vaclík k nabíhajícímu Rybalkovi, kterému se však obstřelení gólmana nepodařilo. Na druhé straně hrozila i Sparta, když Krejčí po kličce nezvládl v dobré pozici důrazně zakončit. Gól visel na vlásku a v 59. minutě nakonec padl do sítě Pražanů. Fleišman potáhl míč středem hřiště a vypálil z 30 metrů tvrdou přízemní ránu, která zapadla k pravé tyči hostující svatyně - 1:0. Slovan se při svém vedení stáhl do obranné ulity a nechal hosty tvořit hru. Sparta zahrozila v 75. minutě, kdy se Dočkal opřel do míče a Kovář balón s obtížemi vyrazil. Na druhé straně se poté zaskvěl Delarge, když se uvolnil přes Kadeřábka a střelou k bližší tyči prověřil Vaclíkovu pozornost. Když už to vypadalo, že Slovan nebude mít s udržením vítězství problém, vzal na sebe zodpovědnost hostující kapitán Lafata, uvolnil se ve středu hřiště a nekompromisní ranou z 25 metrů nedal Kovářovi šanci - 1:1. Po utkání se Sevillou jsme tak na stadionu U Nisy přišli v závěru zápasu o další vítězství, tentokrát nad pražskou Spartou. Po ztrátě dvou bodů se nám tak znovu vzdálilo čelo tabulky.

Jaroslav Šilhavý (FC Slovan Liberec):„Jsem smutný, že jsme podruhé po stejném průběhu ztratili výhru v samotném závěru. Tentokrát jsme měli i několik šancí, v čemž byl rozdíl oproti zápasu se Sevillou. Myslím si, že jsme předvedli dobrý vstup do utkání. Ve druhém poločase jsme Spartě nabídli šance svými chybami, ale Kovář nás naštěstí podržel. Pak jsme dali krásný gól, kdy se parádně trefil sváteční střelec Fleišman. Musím přiznat, že v závěru už jsem věřil ve výhru, ale bohužel přišla hloupá chyba ve středu hřiště a poté už to Lafata výborně trefil. Jinak si ale myslím, že šlo o pohledný zápas před skvělou kulisou a myslím si, že se diváci bavili, což je také důležité.”

Vítězslav Lavička (Sparta Praha): „Předpokládali jsme, že nás v Liberci bude čekat hodně náročný zápas. Prvních, řekněme, dvacet minut nebylo podle našeho plánu. Slovan nás dostal pod tlak a vypracoval si několik standardních situací. Nás probudila až šance Krejčího, ale jinou příležitost jsme si v prvním poločase nevypracovali. Ve druhé půli jsme dvě velké šance měli, ale bohužel jsme neuspěli v koncovce. Slovan se pak dostal po dalekonosné střele do vedení a nám bylo jasné, že jim to bude hrát do karet, protože budou moci zalézt a hrát na brejky. My museli začít hrát s větším rizikem a já jsem rád, že jsme se nenechali zlomit a v závěru vyrovnali. Řekl bych, že výsledek je spravedlivý, chtěli jsme více, ale vzhledem k průběhu bod bereme.”