FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Dukla - FCSL 0:1
25.05.2014

Slovan na Julisce vybojoval tři body a zajistil si tak pro příští sezonu evropské poháry!

Praha/Liberec - Na půdě Dukly Praha nastoupil Liberec v neděli večer k veledůležitému utkání, v němž si mohl pojistit čtvrtou pozici a tedy i evropské poháry pro příští sezonu. Slovan nakonec zvítězil a protože Teplice s Ostravou pouze remizovaly, máme již nyní jistotu startu v předkole Evropské ligy!
29.kolo, neděle 25.5.2014, 18:00, Juliska
FK Dukla Praha FK Dukla Praha
0:1
(0:1)
FK Dukla Praha: Rada – Romera, Štětina, Jeřábek, Mat. Hanousek – Juroška (67. Hlinka), Gedeon (C), Ouedraogo (67. Hanzel) – Mar. Hanousek (77. Marek), Pospěch, Černý.
FC Slovan Liberec: Hroššo – Coufal, Kováč (C), Rajnoch, Fleišman – Frýdek (82. Novotný), Pavelka, Sackey, M. Jarolím, Kolár (46. Delarge) – Budnik (90+1. Pimpara).
Branky: 37. Pavelka, ŽK: 51. Štětina - 22. Sackey, 39. Kolár, 79. Budnik, ČK: 56. Sackey, Rozhodčí: Královec – Wilczek, Vlasjuk.
Diváci: 1624

První větší šanci v utkání si vypracovali domácí. Zbyněk Pospěch mohl z levé strany postupovat zcela osamocen na Lukáše Hrošša, ten však dobře zasáhl a šanci zneškodnil. Jinak v úvodu Liberec často držel míč na kopačkách, ale nepřesnost v koncové fázi ho připravovala o možnost k zakončení. Ve dvanácté minutě mohl po Jarolímově centru hlavičkovat Fleišman, tomu se ale pokus nevyvedl a Radu nijak nevyděsil.

Zajímavěji se jevila akce Davida Pavelky, který po více než čtvrthodině hry proběhl středem hřiště až k pokutovému území, odsud ale vypálil pouze vedle. Poprvé se tak Rada musel pořádně zaskvět až o dvě minuty později, když se Rajnoch dostal k hlavičce, brankář Dukly však situaci zvládl a vyrazil míč na roh. Z něj už Liberečtí nedokázali nic vytěžit. Zahrozila tak opět Dukla. Matěj Hanousek vhodil aut až do pokutového území, míč se dostal až k Černému a gólman Hroššo si jistě oddechl, že Černého nebezpečná střela pouze minula vzdálenější tyč hostující branky.

Na šance i nadále vedli Pražané, nedařilo se jim ovšem překonat libereckého brankáře. Byl to znovu Černý, kdo po půlhodině zakončoval v těsné blízkosti Hrošša ve skluzu, ale ani tentokrát ho nedokázal prostřelit a následný pokus Jurošky skončil vysoko nad bránou. Liberečtí spíše vyčkávali na chybu soupeře a nikam se nehnali, což se jim následně i vyplatilo. Z nenápadné akce přihrál Frýdek na hranici velkého vápna Davidu Pavelkovi, který se levou nohou bez rozmýšlení opřel do míče a ten zapadl k tyči Radovy branky. Ještě před koncem poločasu mohla Dukla vyrovnat, když po chytré přihrávce Jurošky pálil z hranice pokutového území Ouedraogo, ten ovšem Hroššovu bránu přestřelil. Do kabin se tak šlo za těsného náskoku Liberce.

V úvodu druhé půle hrozily oba celky spíše ze standardních situací, ani na jedné straně však dlouho nedocházelo k ohrožení branky. Zajímavě se rodila například šance Zbyňka Pospěcha, ten ale nedokázal zamířit mezi tři tyče a pouze minul. O minutu později se v gólové příležitosti ocitl Budnik, jeho střelu uvnitř velkého vápna však dokázal Rada zneškodnit. Komplikace pro Liberec přinesl v 56. minutě mladík Isaac Sackey, který před pokutovým územím soupeře zbytečně fauloval, viděl druhou žlutou kartu a zápas pro něj skončil předčasně.

Dukla dokázala početní převahu využít k zatlačení soupeře, Liberec ovšem svědomitě bránil a Pražané tak měli problém se přes obranný val dostat. Šance si vytvářeli z rohových kopů, také ty ale defenziva Slovanu zvládala odvracet do bezpečí. A když už propadl míč obráncům, předvedl se skvělý Hroššo, který v 70. minutě vychytal Milana Černého. U míče byli i nadále spíše hráči Dukly, její tlak ovšem postupně trochu slábl vlivem častých přerušení hry.

Kromě bránění se Liberec vydával také do protiútoků a šetřil tak čas. Po jednom z nich dostal příležitost rozehrávat rohový kop a míč se odrazil k Rajnochovi, ten ale Radovu branku přestřelil. Ani závěrečný tlak Pražanů už vyrovnání nepřinesl a Slovan si tak odváží vítězství 1:0. A protože Teplice doma pouze remizovali s Ostravou 0:0, mají tak hráči Liberce jistotu startu v příštím ročníku Evropské ligy!

Luboš Kozel (FK Dukla Praha): "Myslím, že dnešní utkání charakterizovalo celé naše jaro. Nemůžu říct, že bychom nechtěli, nesnažili se nebo neměli víc ze hry. V první půli jsme měli tři možná čtyři gólové šance a místo toho, abychom vedli, tak dal soupeř z jedné nebezpečné střely za šestnáctkou gól. Nám se v druhé půli naskytla šance po vyloučení Sackeyho. Pak byla fáze zápasu, kdy jsme soupeře přehrávali. Pokud bychom u té hry vydrželi, tak bychom dokázali vyrovnat a možná pak i otočit výsledek. Největší šanci jsme měli v úplném závěru, ale bohužel vstřelit gól je pro nás problém a proto ten výsledek."

David Vavruška (FC Slovan Liberec): "Nelíbilo se mi prvních deset, dvanáct minut. Chtěli jsme být mnohem aktivnější a nenavázat na venkovní zápasy, které se s námi táhnou celou jarní sezonu. Po brance Davida Pavelky jsme měli zbytek půle pod kontrolou. Další klíčový okamžik bylo vyloučení Sackeyho. Každá hra v deseti je složitá a jsem rád, že jsme to víceméně udřeli. Tam už jsme šli na morálku a kluci si po celé těžké sezoně hrábli na dno a vybojovali to. Dukla měla obrovité šance a prakticky jasné góly, kdy nás podržel brankář Hroššo. Byl to takový remízový zápas, ale my jsme byli šťastnější."