FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Olomouc - FCSL 1:0
24.04.2022

Slovan padl v aprílovém počasí na Hané 0:1

Olomouc/Liberec - Svěřenci trenéra Kozla vyrazili na další dalekou cestu, tentokrát na Hanou, kde v rámci Skupiny o umístění v nadstavbové části bojovali s domácí Sigmou Olomouc. Utkání provázelo velmi aprílové počasí. Druhý poločas byl dokonce na deset minut přerušen z důvodu průtrže mračen doprovázené kroupy. Slovan kromě závěrečného tlaku tahal za trochu kratší konec provazu a do Liberce se tak po gólu domácího Chytila ze 17. minuty vrací s nejtěsnější možnou porážkou 0:1.
S1, neděle 24.4.2022, 16:00, Andrův stadion
SK Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc
1:0
(1:0)
SK Sigma Olomouc: Macík – Beneš (46. Zifčák), Hubník (C), Jemelka – Chvátal, Breite, Daněk (16.Slaměna, 63. Hadaš), Sedlák, Zmrzlý – Růsek (90+12. Uriča), Chytil (63. Vepřek)

Náhradníci: Stejskal – Hadaš, Slaměna, Zifčák, Uriča, Vepřek

FC Slovan Liberec: Vliegen – Koscelník (75. Matoušek), Gebre Selassie, Mikula (C), Purzitidis, - Frýdek (46. Višinský), Tiéhi, Havelka (87. Michal), Tupta – Rabušic (75. Júsuf Hilál), Alijagić (90+1. Stoch)

Náhradníci: Knobloch – Plechatý, Michal, Stoch, Matoušek, Višinský, Júsuf Hilál

Branky: 17. Chytil

Žluté karty: 90+12. Růsek - 88. Júsuf Hilál, 90+9. Stoch

Rozhodčí: Petřík - Ratajová, Černoevič; VAR: Černý, AVAR: Paták

Diváci: 2237

Za vydatného deště, který se snášel na Andrův stadion, se na první zajímavou příležitost nečekalo příliš dlouho. Hned ve čtvrté minutě letěl do našeho vápna prudký centr, který odhlavičkoval těsně vedle tyče Tiéhi. Rozhodčí si toho napoprvé nevšimli a ukazovali odkop od brány. Až fair-play gesto záložníka z Pobřeží Slonoviny, kdy se přiznal, že právě on hrál poslední, znamenalo rohový kop pro domácí Sigmu. O pár okamžiků později hlavičkoval na druhé straně Koscelník v pádu mimo.

Poté se hrálo bez šancí až do 17.minuty, kdy mladý Slaměna, v tu dobu asi minutu na hřišti, zatlačil na rozehrávku Slovanu a donutil Gebre Selassieho k chybě. Následně předložil míč Mojmíru Chytilovi, který obstřelil Mikulu a tento pokus zapadl přesně k tyči za bezmocného Vliegena. Olomouc tak šla do vedení 1:0. Ve 22. minutě pak pálil ve vápně Antonín Růsek. Balon proletěl těsně nad břevnem liberecké svatyně. Následná desetiminutovka se hrála v pomalejším tempu bez výrazných šancí na jedné či druhé straně. Tuto pasáž ukončila pohledná rychlá kombinace domácích a následné zakončení nad bránu v podání střelce první branky Chytila.

Po delší době se o slovo přihlásil také Slovan. Ľubomír Tupta zavezl míč do vápna a předložil jej Frýdkovi. Mladý záložník bohužel herní artikl v tísni minul. Koscelník, zavírající prostor na zadní tyči, měl pak k balonu daleko. Ve 42. minutě dostal za vápnem míč proti noze Havelka. Míč měl však velkou rotaci a záložník v našich službách tak střílel nad. V nastaveném čase první půle se ještě nechal jednoduše odstavit od míče Gebre Selassie. Chytilova střela naštěstí neměla dostatečnou razanci a Vliegen ji lapil do rukavic. Do šaten se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí Olomouc.

I začátek druhé půle vyšel lépe domácí Olomouci. V 55. minutě se dostal po zasekávačce před Vliegena Zifčák. Náš brankář ale olomouckého hráče vychytal. Po hodině hry napřáhl za vápnem ke střele Zmrzlý. Také s tímto pokusem si belgický brankář poradil. O dvě minuty později dostal přihrávku na malé vápno Rabušic. Nejlepší střelec Slovanu bohužel v gólové pozici netrefil míč, který mu proskotačil mezi nohami. V 65. minutě pak přišla průtrž mračen doprovázená kroupy. Hlavní rozhodčí byl nucen utkání přerušit.

Po přibližně desetiminutové pauze se hráči vrátili na trávník plný krup a hra mohla pokračovat. Jelikož se čas nezastavil, další šance přišla v 79. minutě. Ondřej Umrzlý dostal přesnou přihrávku za obranu a z hranice vápna vystřelil k levé tyči. Skvělý Vliegen ale jeho pokus chytil. Poté se ukázal také nový muž na hřišti Júsuf Hilál, který prověřil střelou z dálky domácího brankáře Macíka. V 89. minutě se Slovanu konečně povedlo rozvlnit síť za Macíkem. Zakončující Tupta však stál v době přihrávky Matouška v ofsajdu a gólová dorážka Júsufa tak platit nemohla.

Z důvodu dlouhého přerušení se nastavovalo hned třináct minut. V 94. minutě přenechal pustil přihrávku za sebe Júsuf a Stoch mohl ve skvělé pozici vyrovnat. Trefil ale pouze domácího brankáře. Slovan se hnal v závěru za vyrovnáním, jenže Olomouc byla v defenzívě pevná a mnoho toho našim hráčům nedovolovala. Ve 13. minutě nastavení vytáhl brankář Macík zákrok zápasu, když vychytal Tuptu, který po zasekávačce mířil tvrdou ranou k levé tyči. Poté si domácí brankář stáhl míč ze vzduchu po rohovém kopu, a to bylo to poslední, co se v utkání stalo. Slovan tak padl na Hané 0:1 a v sobotu 30. 4. bude na stadionu U Nisy dohánět jednogólovou ztrátu.

Václav Jílek (SK Sigma Olomouc): Myslím, že jsme zvítězili zaslouženě, byť hra byla poměrně vyrovnaná. Byly pasáže, kdy jsme měli více ze hry, pak zase chvíle, kdy byl na balonu lepší soupeř. Z celkového pohledu jsme ale měli asi více příležitostí než Liberec. V závěru nás fantastickým zákrokem podržel Matúš Macík proti střele Tupty. Díky tomu máme jednobrankové vedení, ale jste teprve na půli cesty. Venku nás ještě čeká náročné utkání. Kaňkou je zdravotní stav, kádru, který už začíná být kritický. Před zápasem nám vypadli dva klíčoví hráči Lukáš Greššák a Honza Navrátil. Dnes se přidali Kryštof Daněk a Víťa Beneš. To mi radost kalí. Věřím, že za týden alespoň jeden z nich bude připravený a nebudou to zranění vážnějšího charakteru.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): "Do utkání jsme vstoupili celkem dobře. Nicméně jsme po naší individuální chybě stejně inkasovali gól. Po celé utkání jsme byli silnější na míči a měli větší držení. V první půli jsme se ale příliš nedostávali do koncovky a domácí měli vyloženější šance po našich chybách. Výkon ve druhém poločase se zvedl. I přes přerušení kvůli kroupám nám pomohla střídání a náš výkon se postupně zlepšoval. Stále jsme se však dopouštěli individuálních chyb, kdy se soupeř dostával lacino do koncovky. V závěru jsme se dostávali do zakončení, ale Rabušic, Stoch ani Tupta gól bohužel nedali. Prohráli jsme tedy 0:1. Nicméně je to teprve poločas. Doma bude naším cílem zvítězit a postoupit."