FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Slovácko 0:1
11.02.2023

Slovan podlehl Slovácku 0:1, rozhodl Mihálik v samotném závěru duelu

Liberec – Dobrý výkon na body nestačil. Slovan si v souboji se Slováckem (0:1) vytvořil během první půle řadu šancí, žádnou z nich ale nedokázal proměnit. Trest přišel v samotném závěru duelu 19. kola FORTUNA:LIGY, když se hlavičkou prosadil útočník Ondřej Mihálik.
19.kolo, sobota 11.2.2023, 15:00
0:1
(0:0)
1.FC Slovácko1.FC Slovácko
FC Slovan Liberec: Vliegen – Prebsl, Plechatý, Purzitidis – Fukala (80. Mészáros), Červ, Valenta, Preisler – Višinský (27. Tupta), Frýdek (72. Doumbia) – Olatunji (72. Rondič)
1.FC Slovácko: Nguyen – Kalabiška, Hofmann, M. Kadlec, Reinberk – Holzer (62. Doski), Havlík, Daníček, Kohút (62. Mihálik), Petržela (73. Sung-pin (95. Břečka)) – Vecheta (73. Šašinka O.)
Branka: 90+3. Mihálik. Rozhodčí: Radina – Leška, Hádek; VAR: Kocourek. ŽK: 71. Vecheta, 83. Kalabiška (SLO). ČK: (87. Svědík). Diváci: 1589.

Utkání začalo zostra. Už v úvodních minutách museli zasahovat oba gólmani, Vliegen nejprve vytěsnil Reinberkovu utaženou ránu z halfvoleje na tyč, na druhé straně zase Nguyen chytil do náruče hlavičku Višinského. Ve 12. minutě zahrozil Slovan znovu, po standardní situaci se dostal do zakončení Červ, který pěkným pokusem placírkou napálil břevno.

O chvíli později se do šancí drali Reinberk a Petržela, obě akce Slovácka ale neskončily střeleckým pokusem. Liberecká lavička musela nečekaně sáhnout k brzkému střídání, ještě před uplynutím půlhodiny hry nahradil Tupta zraněného Višinského. Nová akvizice se velmi rychle na hřišti uvedla, Valenta po pěkné kombinaci s Fukalou nabil Preislerovi, jenž zavíral zadní tyč. Nguyen výborným zásahem míč vyrazil. Pak už se ozval právě slovenský univerzál, když vyslal nepříjemnou dělovku zpoza vápna, brankář Slovácka si s ní však poradil.

Naše mužstvo pokračovalo v tlaku. Frýdek se chytře obtočil kolem dvou stoperů ve vápnu a mířil na bližší tyč, Nguyen se opět činil. O chvíli později vychytal zkušený gólman také Tuptu, který obelhal Hofmanna a mířil zleva sám na bránu. Střelecké štěstí se ovšem ne a ne dostavit.

Po přestávce mohl otevřít skóre Vecheta po zaváhání defenzivy Slovanu, Vliegen si však poradil a střelu nadvakrát ukryl v rukavicích. Ve druhém poločase výrazně ubylo šancí na obou stranách, odehrávala se spíš válka o střed hřiště. Tu přišli v 72. minutě rozdmýchat Doumbia s Rondičem, kteří nahradili Frýdka a Olatunjiho. Zanedlouho se začal potýkat se zdravotními komplikacemi další náš hráč – Michal Fukala, jenž musel nakonec rovněž opustit hrací plochu.

V 82. minutě zahrávalo Slovácko rohový kop, Kalabiška si seběhl do dobré střelecké pozice, ale trefil pouze spoluhráče Šašinku, od něhož se míč odrazil mimo tři tyče. V nastavení přišel trest za neproměněné šance i nepřesnosti v závěru duelu, Kim Sung-pin naservíroval balon na přední tyč, kde dostal prostor Ondřej Mihálik a hlavičkou překonal Vliegena. V nastavení již na vyrovnání nezbyl čas, Slovácko vyhrálo U Nisy 1:0.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Samozřejmě jsem zklamaný. Vždy, když prohrajete zápas v nastavení, je to kruté. Myslím, že klíč k utkání ležel v první půli, kdy v úvodu bylo Slovácko lepší, ale po vystřídání Luba Tupty jsme měli tři čtyři gólové šance, z nichž minimálně jedna prostě musí skončit brankou. Bohužel jsme ji nevstřelili, druhý poločas bylo Slovácko herně lepší, ale do vyložených šancí kromě standardek se také nedostávalo. Remíza by byla asi zasloužená, i když jsme šli střídáním spíš výkonem dolu a Slovácko dostřídalo hráče, kteří pak rozhodli. Bohužel nám závěr ukázal odvrácenou tvář a v závěru jsme si to vyjedli.“

Martin Svědík (1. FC Slovácko): „Myslím, že vstup do zápasu jsme měli aktivní, i když jsme drželi balon, ale nebylo to s kýženým efektem. Liberec kontroval z protiútoků a pak trefil dokonce břevno. Zhruba po 25 minutách Slovan převzal otěže, a to zejména ve středu pole, kdy začal získávat odražené balony a měl výbornou přechodovou fázi. Musíme poděkovat Filipu Nguyenovi, že jsme toto období přežili. Dvě tutové šance zneškodnil a bez něj by se utkání mohlo vyvíjet jinak. To byl klíč a základ k tomu, že jsme v Liberci uspěli. Ve druhém poločase jsme se herně vyrovnali, myslím, že naše prostřídání bylo o trochu lepší než soupeře. Liberec po odchodu Višinského s Frýdkem už neměl takový tlak. Bylo to o tom, kdo dá gól a kdo dopraví míč do branky. Povedlo se nám to a za tři body jsme samozřejmě rádi, i když výkon musíme zlepšit.“