FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Slavia 2:2
18.03.2023

Slovan předvedl v dramatickém zápasu proti Slavii srdnatý výkon a vybojoval cenný bod

Adam Žatečka
Liberec - Ve 24. kole nejvyšší české soutěže zavítala na stadion U Nisy Slavia Praha. Slovan se v prvním poločasu dostal díky brance Červa do vedení. Ovšem Slavii se podařilo ve druhé půli průběh zápasu otočit, když se trefili Olayinka a van Buren. Slovan se nevzdal a v dlouhém nastavení vyrovnal na konečných 2:2 Olatunji.
24.kolo, sobota 18.3.2023, 18:00
2:2
(1:1)
SK Slavia PrahaSK Slavia Praha
FC Slovan Liberec: Vliegen - Ndefe, Plechatý (C), Pourzitidis, Preisler (70. Ghali) - Doumbia, Červ (80. Varfolomejev) - Mészáros (77. Rabušic), Tupta, Rondić (77. Kozák) - Olatunji

Náhradníci: Bačkovský - Lehoczki, Polyák, Varfolomejev, Lexa, Michal, Ghali, Kozák, Rabušic

SK Slavia Praha: Mandous - Masopust (56. Zafeiris), Ogbu, Holeš (C), Jurásek D. - Ševčík, Oscar, Douděra - Lingr (76. Jurásek M.), Tecl (56. van Buren - 90. Hromada), Olayinka

Náhradníci: Mandous - Ousou, Zafeiris, van Buren, Jurečka, Bořil, Hronek, Hromada, Traoré, Kačaraba, Jurásek M.

Branky: 26. Červ, 90+5. Olatunji - 30. Olayinka, 65. van Buren (penalta)

Žluté karty: 39. Doumbia, 63. Preisler, 89. Ndefe - 44. Vlček (vedoucí mužstva), 45. Ogbu, 67. Oscar, 85. Zafeiris

Červené karty: 64. Čech (trenér brankářů) - 88. Olayinka

Rozhodčí: M. Zelinka - J. Paták, P. Antoníček; VAR: J. Petřík, AVAR: J. Váňa

Diváci: 4758

O úvodní výkop zápasu se postarali domácí. První střelu měli hosté v 6. minutě. Po autovém vhazování se ke střele zpoza vápna dostal Lukáš Masopust, zakončoval však nepřesně. O šest minut později hlavičkoval po rohu opět Masopust. Tentokrát už střela mířila mezi tři tyče, ale jen doprostřed, kde byl připraven Olivier Vliegen. Slovan bránil zodpovědně, hosté byli více na balónu, ale do vyložených šancí se nedostávali. Hráči v modrých dresech se snažili i útočit, většinou to ale skončilo buď ofsajdem nebo si slávističtí obránci poradili.

Po téměř půl hodině hry se poprvé měnilo skóre. Slovan měl roh, k odraženému míči se dostal Doumbia, pohotově vystřelil, avšak trefil pouze tyč. Naštěstí pro Slovan byl připravený Lukáš Červ a i s přispěním hostujícího obránce skončila jeho střela v síti. Svou branku následně neslavil, protože dříve ve Slavii působil. Domácí se z vedení neradovali dlouho. Po centru z pravé strany se dostal ke střele David Douděra, tu ještě liberecký brankář vyrazil. Ale k jeho smůle pouze k dobře postavenému Peterovi Olayinkovi, který už měl snadnou práci. Ve vápně ještě zůstal po souboji ležet Doumbia, rozhodčí se k tomu nevracel a branka platila.

Nic zásadního se potom už nestalo a první poločas skončil 1:1.

Na začátku druhé půle se Slavii podařilo dostat míč za Vliegenova záda. Nicméně před střelou Olayinky opustil míč hrací plochu a branka tak nemohla platit. Další šanci měl v 58. minutě Douděra, jeho pokus směřující do brány byl zablokován. Následně přestřelil branku van Buren. V 62. minutě po souboji ve vápně s Ndefem spadl Olayinka a pískala se penalta. Tu si vzal na starost Mick van Buren, bezpečně proměnil do levého horního rohu. Skóre bylo 1:2. Opět se ke střele dostal Peter Olayinka a to v 72. minutě, Vliegena ovšem neohrozila.

Po dlouhé době se do šance dostali i Slovan. V 75. minutě střílel Victor Olatunji, jeho rána však skončila vysoko nad. Poté se po nepovedeném odkopu Červa sám před domácím brankářem ocitl van Buren. Vliegen si s jeho střelou poradil. K další střele se dostal Zafeiris. Na vápně si zasekl míč, ale na zadní tyč domácí neohrozil. Po neodpískaném pádu Olayinky ve vápně se strhla potyčka, která vyústila v červenou kartu pro nigerijského útočníka. Po zbytek zápasu byla v dlouhém osmiminutovém nastavení vypjatá atmosféra. Slavia se snažila držet těsný náskok, ale Liberec se v závěru hnal za vyrovnáním.

A to nakonec přišlo! Doumbia dlouhým centrem za obranu našel Victora Olatunjiho. Liberecký útočník si skvěle zpracoval balón, střelou na zadní překonal Koláře a rozjásal domácí fanoušky. Další branku jsme již neviděli a Slovan se mohl radovat z cenné remízy proti silné Slavii.

Jindřich Trpišovský (SK Slavia Praha): Myslím si, že to byl zajímavý zápas na to, na jak těžkém terénu se hrálo. Vyvíjel se hůř pro nás, protože jsme dostali první gól. Ze složité situace jsme se dokázali vypořádat, náš výkon se pořád zlepšoval. Byli jsme ve druhém poločasu velmi aktivní. Z penalty jsme se dostali do vedení, měli jsme další dvě stoprocentní šance, které jsme bohužel neproměnili, abychom měli komfortnější stav. Celkově hodně zajímavý zápas. Potom v nastavení místo toho, abychom to v pohodě dohráli, tak jsme šli do deseti. A po takovém nákopu za obranu jsme dostali z druhé nebezpečné šance gól na 2:2. Což nás mrzí, protože si myslím, že od nás byl celkový výkon, přes těžký terén, celkově slušný, velice dobrý.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Musím být dneska spokojený, protože jsme nebyli v lehké situaci. Nedělali jsme body a navíc jsme v Boleslavi naposledy dostali výprask. Bylo to o tom, jestli dokážeme mužstvo trochu postavit na nohy. Nejsme v lehké situaci ani z hlediska absencí. Chybělo nám sedm hráčů a šest, pět z nich by bylo v základní sestavě. S tímhle nějak bojujeme, ale cením si toho, že mužstvo i v tomhle složení ukázalo charakter. Asi jsme na míči byli horší než Slavia, možná měla i více šancí, ale hráli jsme tak, jak jsme chtěli. Dobře jsme bránili a čekali na svoji šanci. Ta v první půli přišla docela brzo a dostali jsme se do vedení. Bohužel jsme poměrně brzo inkasovali, i když si nemůžu zbavit dojmu, že to možná bylo i po faulu na Doumbiu. Poté samozřejmě nejvíce emocí na hřiště vnesla odpískaná penalta, která poslala Slavii do vedení. Od té chvíle to už byl více boj, ne fotbal. Ale cením si toho, že když se Olayinka neudržel a šel ven, dokázali jsme se zmobilizovat a v závěru doma vydolovat zlatý bod. Toho si cením a musím tým pochválit.