FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Slovácko - FCSL 2:0
20.04.2022

Slovan prohrál v Uherském Hradišti 0:2. Obě branky Slovácka padly z pokutových kopů

Uherské Hradiště/Liberec - Ve třicátém kole, tedy tom posledním základní části FORTUNA:LIGY, vyrazili svěřenci trenéra Kozla na dalekou cestu do Uherského Hradiště, kde změřili síly se čtvrtým celkem ligové tabulky - domácím Slováckem. O osudu utkání rozhodly nařízené penalty ve 40. a 62. minutě. Obě dvě proměnil Václav Jurečka. Slovanu se ani přes závěrečný tlak skórovat nepodařilo a do Liberce se tak vrátil s porážkou 0:2.
30.kolo, středa 20.4.2022, 18:00, Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty
1.FC Slovácko 1.FC Slovácko
2:0
(1:0)
1.FC Slovácko: Borek – Reinberk (82. Vecheta), Kadlec (C), Hofmann, Kalabiška – Daníček, Havlík – Petržela (66. Tomič), Jurečka (82. Ljovin), Holzer (66. Šimko) – Cicilia (90+3. Juroška)

Náhradníci: Drobisz – Divíšek, Ljovin, Vecheta, Šimko, Juroška, Tomič

FC Slovan Liberec: Vliegen - Koscelník, Gebre Selassie, Purzitidis, Mikula (C) - Havelka (80. Stoch), Michal - Matoušek (76. Tupta), Frýdek (59. Rondić), Višinský (59. Ghali) - Júsuf (59. Rabušic)

Náhradníci: Knobloch - Prebsl, Stoch, Ghali, Tupta, Rondić, Rabušic

Branky: 40. a 62. Jurečka (obě z pen.)

Žluté karty: 54. Kalabiška, 86. Ljovin - 36. Michal, 39. Višinský, 57. Purzitidis

Rozhodčí: Křepský - Bureš, Mikeska

Diváci: 3068

Do první šance se hned ve druhé minutě dostalo domácí Slovácko. Rigino Cicilia, tísněn Gebre Selassiem, pálil z hranice malého vápna nad Vliegenovu bránu. Útočník z ostrovního státu Curacao dělal hned v úvodu naší obraně velké problémy. Neuběhly ani další dvě minuty a Cicilia vyprášil tvrdou ranou rukavice belgického brankáře. O pár vteřin později pak ještě hlavičkoval z těsné blízkosti a Vliegen se vyznamenal reflexivním zákrokem rukou, kdy míč vyrazil mimo dosah hráčů Slovácka. Poté se Slovanu povedlo hru naštěstí uklidnit.

Po necelé čtvrt hodině hry se o slovo přihlásili také naši hráči. Júsuf Hilál pálil z otočky do náruče domácího brankáře. Na začátku 16. minuty to byl ale opět Rigino Cicilia, který svou hlavičkou otřel míč o břevno brány Slovanu. Na druhé straně obstřelil stínícího obránce Višinský. Střela ale neměla dostatečnou razanci, aby ohrozila Borka v bráně Slovácka. Po hluché pasáži trvající pár minut se ve 25. minutě opřel do míče Havelka. Z voleje a velké vzdálenosti však nemířil přesně. Milan Petržela pak chtěl o pár chvil později zaskočit Vliegena z pravé strany. S pokusem doprostřed brány ale náš brankář problém neměl.

Slovácko se nadále tlačilo do zakončení. Petržela našel centrem za obranu naběhnutého Kalabišku, který sice přehlavičkoval Vliegena, ale míč naštěstí skončil vedle brány. Po půlhodině hry to byl opět Kalabiška, který si naběhl z levé strany do vápna a přeloboval Vliegena. Míč mířící do brány odpravil mimo hřiště včasným odkopem Gebre Selassie. Ve 39. minutě si pak Višinský nechal utéct Reinberka v pokutovém území. Následně jej stáhl k zemi a za doprovodu žluté karty následovala penalta. Tu s přehledem proměnil Václav Jurečka, když poslal míč přesně k levé tyči z jeho pohledu a poslal Slovácko do jednogólového vedení.

To domácím ale nestačilo. Těsně před poločasovou pauzou se za vápnem opřel z voleje do míče domácí Holzer. Jeho tvrdý pokus nadělal Vliegenovi problémy, který s vypětím všech sil vyrazil míč těsně vedle tyče. Další šance už první půle nepřinesla. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro domácí Slovácko.

Druhý poločas nezačal pro Slovan tak hekticky jako ten první. Slovácko se sice usadilo na naší polovině, ale do zakončení se nedostalo. To Havelka v 50. minutě napřáhl za vápnem, ale střela letěla vysoko nad. Ani Višinského pokus o pár minut později se mezi tři tyče nevešel. V 58. minutě pak domácí rozehrávali přímý volný kop. Míč se po odraženém centru dostal zpět do vápna Slovanu, kde ho jeden z borců Slovácka nasměroval do malého vápna. Cicilia zakončoval opět z bezprostřední blízkosti, ale i tentokrát se vyznamenal VLiegen a střelu vyrazil.

V 61. minutě pak hlavní rozhodčí ukázal opět na puntík po nastřelené ruce Kristiana Michala v pokutovém území. K míči se postavil opět Václav Jurečka a opět si vybral levou stranu, Vliegen bohužel i podruhé pravou a Slovácko se tak dostalo do vedení 2:0. O devět minut později hlavičkoval po centru Koscelníka Ghali. Tísněn obráncem nemohl dát zakončení dostatečnou razanci a domácí brankář skryl balon v rukavicích. Domácí Slovácko uklidněné druhou brankou se už dopředu tolik nehnalo, ale Slovanu se ani tak nedařilo dostat do velké šance.

Naopak v 79. minutě si naběhl na střílený centr na hranici malého vápna Cicilia. Ani tentokrát nenašel prostor mezi tyčemi, když mířil těsně nad. Pár minut před koncem se dostal do největší šance Slovanu v utkání kapitán Mikula. Jeho střelu na bližší tyč vyrazil konečky prstů brankář Borek. V 90. minutě vyplaval ve vápně úplně osamocený Tupta. Ve velké příležitosti trefil obránce před sebou. Vzápětí pálil Rabušic do připraveného Borka. Závěrečný tlak Slovanu úspěch nepřinesl a z Uherského Hradiště odjel s porážkou 0:2.

Martin Svědík (1. FC Slovácko): Vstup do utkání nebyl z naší strany vůbec špatný. Hlavně v útočné fázi, kdy Regino Cicilia mohl dát v prvních šestnácti minutách tři góly. Bohužel i ve vyložené šanci hlavou dokázal trefit gólmana. Liberec se snažil hodně rotovat na postech a vířit pohyb. Naší vinou, kdy jsme v obranné fázi příliš nedostupovali, si tak vytvořil otickou územní převahu během první půle. Po přeskupení řad z naší strany a zesílení hřiště byla organizace hry opět lepší. Na konci první půle jsme se po penaltě dostali do vedení. I druhý poločas jsme hrozili a byli aktivní. Povedlo se nám navýšit vedení. Měli jsme další šance, které jsme bohužel neproměnili. V závěru měli hosté dvě dobré příležitosti. Musím pochválit brankáře Borka, který v 19 letech stál vždy tam, kde měl a svým výkonem nám pomohl.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Nezachytili jsme úvod utkání. Do páté minuty měli domácí dvě gólové šance, kde jsme měli štěstí, že jsme to přežili. Poté se nám povedlo hru vyrovnat. Do 30. minuty jsme rozehrávali a hráli kombinačně. Bohužel v čem byl rozdíl v tomto utkání a co nás dlouhodobě trápí je řešení situací kolem pokutového území a následné koncovky. Dostaneme se k bráně soupeře, ale pak nevyřešíme finální přihrávku nebo centr. Poté Slovácko přidalo a my začali více kazit. Vše vyvrcholilo první penaltou, kdy se domácí dostali do vedení. Do druhého poločasu jsme změnili rozestavení a chtěli s vývojem něco udělat. Utkání ale ovlivnila druhá penalta. Když jsem to viděl, tak nechápu, proč chodíme na nějaká školení. Domácí si pak dvougólové vedení již hlídali. Vítězství domácích je zasloužené, protože měli ze hry jednoznačně více šancí. My měli vyložené šance až v závěru, ale to už bylo skóre 0:2 z našeho pohledu. Být to o gól, mohlo to být zajímavější.