FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Trenčín 2:1
14.01.2023

Slovan rozhodl last minute gólem o vítězství nad Trenčínem 2:1

Tomáš Honzejk
Malta/Liberec - Po úvodní remíze 1:1 s rakouským Tirolem odehráli liberečtí hráči druhé a poslední utkání v rámci své skupiny na Tipsport Malta Cupu. To naopak slovenský Trenčín tímto zápasem teprve vstupoval do soutěže. Slovan šel do vedení ve 13. minutě po proměněné penaltě Rondiće, Trenčín odpověděl taktéž proměněným pokutovým kopem z 27. minuty. V nastavení pak rozhodl přesnou hlavičkou střídající Ghali.
Tipsport Malta Cup, sobota 14.1.2023, 19:00, Tony Bezzina Stadium, Paola, Malta
2:1
(1:1)
AS TrenčínAS Trenčín
FC Slovan Liberec: Bačkovský (C) - Fukala (76. Lexa), Plechatý (76. Lehoczki), Pourzitidis (46. Prebsl), Preisler - Doumbia (46. Gebre Selassie), Červ (46. Varfolomejev), Valenta (46. Frýdek (76. Polyák)), Mészáros (46. Višinský) - Rondić (67. Rabušic), Kozák (67. Ghali)
AS Trenčín: Kukučka - Yem (62. Bagin), Pires (46. Dos Santos), Ďuriška (62. Mičuda), Kozlovský (62. Stojsavljević), Bainović (C) (62. Okunola), Ibrahim, Hollý (62. Šebeň), Kmeť (72. Murko), Emeka (62. Oladoye), Soares (72. Praženka)

Branky: 13. Rondić (pen.), 90+2. Ghali - 27. Bainović (pen.)

Žluté karty: 90. Višinský - 71. Oladoye

Rozhodčí: Farrugia - Camilleri, Grima (všichni Malta)

V úvodu zápasu byla hra vyrovnaná. Do prvního náznaku šance se dostal po chybě v naší rozehrávce Trenčín. Od Emeky se však balon jen odrazil a nigerijský útočník tak zakončit nedokázal. Následně prověřil Bačkovského ze střední vzdálenosti Hollý. Ve 12. minutě na pravé straně Fukala prosprintoval kolem svého strážce a přihrál pod sebe do vápna, kde Rondić nastřelil ruku jednoho z obránců. Rozhodčí neváhal a nařídil pokutový kop, který střelou do levého horního rohu s přehledem proměnil právě Imad Rondić a poslal Slovan do vedení 1:0. O pár minut později se ocitl sám ve vápně Hollý. Ze skvělé pozice těsně minul Bačkovského svatyni.

Ve 26. minutě předvedl Trenčín pěknou kombinaci, na jejímž konci byl faul našeho celku v pokutovém území. K míči se postavil Filip Bainović a střelou o tyč vyrovnal na 1:1. Deset minut před pauzou zahrával Slovan rohový kop, ale po rychlém protiútoku Trenčína z toho bylo nebezpečí pro naši bránu. Brankář Bačkovský však dokázal nohou vytěsnit střelu Soarese z pravé strany pokutového území. Ve 41. minutě našel Fukala milimetrovou přihrávkou Matyáše Kozáka, který se ocitl sám před brankářem. Po jeho tvrdé střele se otřáslo břevno a míč se odrazil těsně před brankovou čáru. V poslední minutě prvního poločasu ještě mohl skórovat Trenčín, když centr propadl za naši obranu. Střelu Emeky ale zblokoval Plechatý a do kabin se tak šlo za stavu 1:1.

Pár minut po přestávce dostal dobrou přihrávku na levou stranu střídající Frýdek, který poslal přízemní centr do vápna. Imad Rondić se sice dostal k balonu, ale v tísni mířil nad. Na začátku 54. minuty si Emeka narazil s Kmeťem a vystřelil nikým neatakován z hranice velkého vápna. Naštěstí pro náš klub bránu minul. Vzápětí předvedl Slovan povedený rychlý protiútok, na jehož konci byla zblokovaná střela Fukaly. Po hodině hry napřáhl za vápnem Frýdek, jehož pokus pod břevno vytěsnil na rohový kop brankář Kukučka. Ve vyrovnaném utkání se týmy střídaly v neproměňování šancí. Rahim Ibrahim pálil v 65. minutě nad břevno.

Po pasáži bez výraznějších šancí přišla 77. minuta a sražený centr Mičudy, který prolétl jen těsně kolem Bačkovského vzdálenější tyče. Deset minut před koncem se dostal k obraženému míči Rabušic, ale také jeho střelu zblokoval jeden z obránců Trenčína na rohový kop. Vzápětí zavíral akci na zadní tyči Preisler, jehož střelu o zem ještě stihl hlavou tečovat Ghali. Bohužel nad bránu. V 87. minutě stálo při Slovanu štěstí. Dos Santos se dostal před svého strážce a ze zajímavé pozice trefil horní část břevna. Poslední minuty přinášely vzrušení na obou stranách hřiště. Ghali pálil z úhlu na přední tyč. Kukučka balon vyrazil.

Už už to vypadalo, že také druhý zápas Slovanu skončí remízou 1:1, ale přišla 92. minuta. Mladý Lexa vybojoval balon, přihrál Polyákovi, který odcentroval z pravé strany hřiště, na balon si naskočil hráč, od kterého by to málokdo čekal, a to Ahmad Ghali a přesnou hlavičkou pod břevno rozhodl o vítězství našeho celku 2:1. Gól proti bývalým spoluhráčům neslavil.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): "Utkání bylo velmi dobrou prověrkou. Hrálo se ve vysoké intenzitě a do jeho konce to bylo otevřené. V zápase bylo k vidění hodně rychlý přechodů, ale také hodně chyb a ztrát, které zapříčinily podobné situace. Pozitivem je pro nás výsledek, kdy jsme utkání v závěru zlomili na naši stranu. Dalším pozitivem je také to, že jsme do hry dostali hodně hráčů, kteří měli zdravotní problémy."

Marián Zimen (AS Trenčín): "Jednalo se o kvalitní utkání z obou stran. Naši hráči splnili to, co jsme od nich očekávali. Prohra mě ještě tolik nebolí, hlavně abychom byli týmoví. Šlo o náš první přípravný zápas, takže s výkonem jsem spokojený."