FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Zlín - FCSL 2:1
16.10.2022

Slovan si ze Zlína body neodváží, se soupeřem z Moravy prohrál 1:2

Zlín/Liberec - Liberečtí fotbalisté narazili ve 12. kole nejvyšší české soutěže na soupeře ze Zlína. Úvodní branku obstaral domácí Drame, když propálil tvrdou ranou Vliegena. Ve druhé půli dokázal z penalty srovnat van Buren, ale vzápětí skóroval Bartošák a vrátil Zlínu vedení. Slovan se na další branku nezmohl a se soupeřem prohrál 1:2.
12.kolo, neděle 16.10.2022, 16:00
FC Zlín FC Zlín
2:1
(1:0)
FC Zlín:

Rakovan - Reiter, Procházka (C), Simerský - Drame (67. Bartošák), Kolář, Hlinka (67. Hrubý), Vakho - Janetzký (89. Didiba), Jawo (78. Fillo), Silný (78. Vukadinović)

Náhradníci: Dostál - Didiba, Filla, Hrubý, Hellebrand, Bartošák, Kovinić, Vukadinović

Vliegen - Mikula (C), Prebsl, Talovjerov, Plechatý, Preisler (73. Fukala) - Valenta (73. Višinský), Frýdek, Červ (83. Rondić)- Matoušek (6. Kozák - 73. Rabušic), van Buren

Náhradníci: Stejskal - Pourzitidis, Fukala, Mara, Varfolomejev, Višinský, Mészáros, Kozák, Rabušic, Rondić

Branky: 28. Drame, 76. Bartošák - 61. van Buren (pen.)

Žluté karty: 60. Silný, 86. Patrik Hučko (masér) - 6. Valenta, 53. Plechatý, 75. Frýdek, 90+4. Rabušic

Červené karty: 86. Pavel Čvančara (kondiční trenér)

Rozhodčí: J. Všetečka - J. Váňa, Z. Arnošt; VAR: M. Zelinka, AVAR: D. Černý

Hned úvodní minuty přinesly trenérům Slovanu komplikace. Matoušek byl faulován na hraně libereckého vápna a po zákroku se velmi těžce zvedal, nakonec odkulhal pryč z hřiště a nahradil ho Matyáš Kozák. Ve 13. minutě Valenta neváhal a z ostrého úhlu prudce vystřelil na Rakovana, avšak zlínský brankář dokázal míč vyrazit pryč před dotírajícím van Burenem. Na druhé straně zakončoval na zadní tyči Jawo, ale bránu přestřelil. Domácí fotbalisté ještě reklamovali penaltu po pádu Silného. Hlavní sudí chvíli komunikoval s videorozhodčím a poté dal pokyn k pokračování ve hře.

Po dvacáté minutě se několikrát Zlín prodral do nebezpečného útoku, ale ve finální fázi postrádal přesnost a ke střele na branku se nedostal. To platilo až do 28. minuty, kdy se Jawo propracoval k balónu ve vápně a vyslal centr, který hlavičkou přizvedl Talovjerov. Míč dopadl k noze Youby Drameho, který neváhal a tvrdou střelou prostřelil Vliegena. Vzápětí mohl zvýšit na rozdíl dvou branek Jawo, avšak gambijský útočník netrefil balón hlavou ideálně a pouze přestřelil.

Ve 41. minutě zastavil jasnou branku Vliegen, hlavička Jawa směřovala mezi tři tyče, ale liberecký gólman předvedl skvělý zákrok. Konečky prstů zastavil balón na brankové čáře a s pomocí břevna, tyčky a následně i obránců dopravil míč do bezpečí. Po změně stran musel Rakovan řešit nepříjemný centr Preislera, který jen tak tak vyrazil na roh. Po jeho rozehrávce spadl ve vápně Mikula a rozhodčí si šel celou situaci prohlédnout k obrazovce, kde viděl kopnutí zlínského hráče do nohy našeho kapitána. Poté ukázal na pokutový kop, kterého se ujal Mick van Buren. Liberecký útočník nezaváhal a střelou do pravé části brány srovnal na 1:1.

V 72. minutě po několika odrazech ve vápně zakončoval Hrubý, celou situaci razantním odkopem vyřešil Talovjerov. V 76. minutě propadl centr Lukáše Bartošáka až za záda Vliegena. Liberecký gólman zůstal po inkasované brance ležet na zemi, protože mu přišlápl Simerský nohu, nicméně sudí se k této situaci nevracel a branku uznal. Pár minut před koncem hlavičkoval velmi dobře Rondić, ale Rakovan skvělým zákrokem vyrazil balón na roh. Slovan se snažil ještě v nastaveném čase srovnat, ale zlínští fotbalisté si závěr pohlídali. Liberec prohrál 1:2.

Jan Jelínek (FC Trinity Zlín):

„V první řádě jsem určitě rád, že to kluci zvládli, za předváděnou dřinu si to zaslouží. Už se to muselo zlomit, jsem rád, že jsme to doma zvládli. Myslím si, že jsme byli nebezpečnějším týmem. V prvním poločasu jsme měli asi tři vyložené příležitosti, plus jsme dokázali vstřelit branku. Liberec jsme do závažných situací moc nepouštěli. Ale samozřejmě respektuji jejich kvalitu a věděli jsme, že budou silní na míči a druhý poločas to bude složitější. Uchýlili jsme se spíše k brejkovým situacím a myslím, že to přineslo emoce. Liberec zakončoval jednou hlavou a poté po penaltě. Jsem rád, že kluci pracovali poctivě dozadu a ještě jsme zůstali nebezpeční směrem dopředu.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec):

„Moje shrnutí je takové, že jsem samozřejmě zklamaný, protože jsme prohráli. Myslím si, že absolutně zbytečně. Vstup do zápasu z naší strany nebyl dobrý, možná byl ovlivněný i rychlým střídáním zraněného Matouška. Než Maty Kozák trošku do zápasu naskočil, tak se domácí dostali do takového tlaku. Byli na úvod přichystaní, agresivnější, důraznější a vypadali lépe. Dělali nám problémy. Nakonec jsme z naší chyby v téhle fázi inkasovali, takže domácí šli zaslouženě do vedení. Řekl bych, že i tím, že jsme prohrávali, jsme se snažili více hrát. Domácí od nějakého středního pásma, bloku, hráli na protiútoky. My jsme něco kazili a oni byli do volného prostoru nebezpečnější. První půle pro ně vyzněla zaslouženě. Druhý poločas si myslím, že jsme se trochu zlepšili a šli za vyrovnáním. Samozřejmě nám pomohla odpískaná penalta, která nás dostala zpátky do zápasu. Proto mě mrzí, když jsme v téhle fázi na tom byli psychicky lépe, že neuhlídáme standardní situaci, z které dostaneme gól a vlastně tím ztratíme celý zápas. Závěr byl plný emocí, bylo to rozkouskované a domácí si to pohlídali.“