FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Olomouc 2:2
18.02.2023

Slovan v domácím utkání proti Sigmě remizoval 2:2, trefili se Tupta a Červ

Liberec - Svěřenci trenéra Kozla ve 20. kole nejvyšší české soutěže přivítali soupeře z Olomouce. Kvůli nejrůznějším větším či menším zdravotním problémům chybělo v liberecké nominaci hned několik hráčů. Přesto se Slovan dostal do rychlého vedení díky brance Tupty ze druhé minuty. Ovšem již ve 20. minutě srovnal z penalty Chytil. V druhém poločasu šla dokonce Sigma do vedení, když se trefil Navrátil. Alespoň bod zachránil libereckým fotbalistům Červ, který ranou zpoza vápna v 79. minutě srovnal na konečných 2:2.
20.kolo, sobota 18.2.2023, 15:00
2:2
(1:1)
SK Sigma OlomoucSK Sigma Olomouc

Vliegen - Prebsl, Plechatý (C), Pourzitidis - Ghali (46. Rondić), Červ (90+1. Polyák), Frýdek (60. Doumbia), Valenta (90+1. Varfolomejev), Preisler - Olatunji (60. Kozák), Tupta

Náhradníci: Bačkovský - Lehoczki, Varfolomejev, Doumbia, Polyák, Mészáros, Rondić, Kozák

SK Sigma Olomouc:

Trefil - Zifčák (46. Poulolo), Vraštil, Beneš (C), Sláma (83. Zmrzlý) - Navrátil, Breite, Růsek (36. Matoušek), Zorvan, Ventúra (71. Greššák) - Chytil (71. Zlatohlávek)

Náhradníci: Digaňa - Zlatohlávek, Zmrzlý, Poulolo, Hadaš, Matoušek, Greššák, Pokorný

Branky: 2. Tupta, 79. Červ - 20. Chytil (pen.), 55. Sláma

Žluté karty: 19. Vliegen - 45. Breite, 45+4 Vraštil, 73. Zlatohlávek

Rozhodčí: M. Křepský - Z. Dobrovolný, M. Vyhnanovský; VAR: D. Starý, AVAR: D. Vodrážka
Diváci: 1458

Slovan vstoupil do utkání bleskurychle. Po rohovém kopu se odrazil míč k Ľubomíru Tuptovi, liberecký útočník neváhal a zpoza vápna z voleje napálil míč směrem na branku. Jeho střela skončila v síti a Slovan šel hned ve druhé minutě do vedení! V deváté minutě zahrozil i soupeř, konkrétně Chytil. Jeho přízemní pokus vytáhl skvělým zákrokem Vliegen na roh. Vzápětí navíc lapil i hlavičku Beneše a nepřipustil změnu skóre. Liberecký gólman musel pohotově reagovat i ve 12. minutě, aktivní Beneš znovu zkoušel své štěstí, ale ani na podruhé neuspěl.

Hned následující útok přinesl další velkou šanci. Nejprve centrem nastřelil břevno Preisler a poté zakončoval z otočky Olatunji. Jeho pokus sice směřoval obloučkem do branky, ale zde byl připravený jeden z olomouckých obránců, který dokázal odkopnout míč mimo. V 19. minutě se dostal do potíží Prebsl, který nedokázal ve skluzu odehrát míč. Celé situace využil Navrátil, který z hranice vápna obešel Vliegena. Následně byl libereckým gólmanem faulován a pískala se penalta. Té se ujal Mojmír Chytil, který ji poslal na druhou stranu než skákal gólman a srovnal na 1:1.

Následovala pasáž hry, ve které byl lepší domácí Slovan. Liberečtí hráči často obehrávali soupeřovo vápno a snažili si připravit šanci, ovšem neúspěšně. Sigma vyčkávala na rychlé brejky, ale příliš jich do konce poločasu nepřišlo. Zajímavý moment přišel až v samotném nastavení, kdy hlavní sudí nejprve vytáhl červenou kartu pro Vraštila za ostrý a nebezpečný zákrok na Ghaliho. Ovšem poté po konzultaci s videorozhodčím a shlédnutí videa svoje původní rozhodnutí upravil a Vraštilovi ukázal k údivu všech diváků pouze žlutou kartu. Do kabin se tedy odcházelo za nerozhodného stavu 1:1.

Druhý poločas nezačal pro liberecké fanoušky příznivě. V 55. minutě si naskočil na centr Jan Navrátil a dokázal procedit míč skrz Vliegena, 1:2. Slovan se snažil po inkasované brance vymyslet něco směrem do ofenzivy, ale proti zformované obraně Olomouce se mu hledaly skulinky těžce. V 68. minutě se dostal k hlavičce ve vápně Valenta, ale jeho pokus směřoval pouze doprostřed branky, kde byl připravený Trefil. Slovan pokračoval v útočném snažení a jeho práce se vyplatila. V 79. minutě napřáhl ke střele zpoza vápna Lukáš Červ a jeho tvrdý pokus rozvlnil síť, 2:2.

Vstřelená branka svěřence trenéra Kozla nabudila a ti se hnali za dalším gólem. Do vápna poslali hned sérii centrů, ale ani jeden z nich nenašel nikoho z hlavičkujících v dobré pozici. Ve zbytku utkání a ani v nastaveném čase jsme další branku neviděli, a tak se oba týmy rozešly nerozhodně 2:2.

Václav Jílek (SK Sigma Olomouc): „Z mého pohledu dramatické, vyrovnané a zajímavé utkání. Byly pasáže, kdy měl Liberec navrch, poté kdy jsme měli navrch my. Řekl bych, že se to tak střídalo. Konečná remíza asi odpovídá průběhu na hřišti. Samozřejmě špatný vstup do utkání, krásná střela a gól na 1:0. Pro nás bylo dobře, že přišel tak brzo, protože bylo hodně času na reakci. Myslím si, že moc vyložených brankových situací ani na jedné straně nebylo. Řekl bych, že to bylo i utkání změn rozestavení. Přecházeli jsme ze čtyř obránců na tři. Což se nám i vyplatilo u druhé branky na 2:1. Poté jsem věřil, že utkání zvládneme. Stěžejní okamžik byl, když jsme inkasovali na 2:2. Nemohu se ubránit pocitu, že to byla laciná branka. Poté se energie přelila. Liberec si vytvořil tlak, který jsme na konci ubránili. Mrzí mě, že se nám poté nepovedlo Liberec ještě pozlobit.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Myslím si, že nakonec remíza je možná zasloužená, spravedlivá. Utkání bylo z naší strany nahoru dolů. Dali jsme branku, která nám ale spíš ublížila. Byla dvacetiminutovka, kdy jsme dělali všechno špatně. Sice jsme ji ještě přežili, ale poté jsme nabídli velkou individuální chybou soupeři situaci, z který byla penalta. Změnili jsme rozestavení a myslím si, že zbytek půle vyzněl herně spíše pro nás. Nicméně na začátku druhého poločasu jsme dostali branku, která určila ráz zbytku. Cením si toho, že dneska střídání docela pomohla, a že jsme šli za vyrovnáním. Když jsme vyrovnali, tak jsme byli ti, kteří chtěli více vyhrát, bohužel druhou branku jsme již nepřidali. “