FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Sparta - FCSL 1:1
22.12.2020

Slovan veze z Letné bod. V bojovném utkání remizoval se Spartou 1:1

Praha/Liberec - Slovan zakončil kalendářní rok 2020 a podzimní část FORTUNA:LIGY zápasem na Letné proti pražské Spartě. V prvním poločase byly nařízeny dvě sporné penalty. Filip Nguyen Slovan podržel, když vyrazil Dočkalovu střelu. Kamso Mara naopak svou penaltu o chvíli později proměnil. Na začátku druhého poločasu pak stanovil konečné skóre hlavou Lukáš Juliš. Slovan se tak loučí s rokem 2020 remízou 1:1.
14.kolo, úterý 22.12.2020, 17:00, GČP Arena
AC Sparta Praha AC Sparta Praha
1:1
(0:1)
AC Sparta Praha: Nita - Sáček, Čelůstka (7. Polidar), Hancko, Hanousek - Souček, Pavelka - Vindheim (67. Karlsson), Dočkal (C), Plavšić - Juliš

Náhradníci: Heča - Vitík, Lischka, Polidar, Krejčí st., Karlsson, Novotný

FC Slovan Liberec: Nguyen - Koscelník, Jugas, Kačaraba, Mikula (C) - Sadílek, Mara - Pešek, Matoušek (37. Beran - 82. Rondić), Mosquera - Jusúf Hilál (54. Rabušic)

Náhradníci: Knobloch - Tijani, Fukala, Michal, Beran, Rondić, Rabušic

Branky: 48. Juliš - 33. Mara (pen.)

Žluté karty: 39. Juliš, 62. Dočkal, 72. Souček, 75. Pavelka - 4. Jusúf Hilál, 27. Kačaraba, 57. Sadílek, 57. trenér Hoftych

Rozhodčí: E. Marek - J. Moláček, J. Hrabovský | VAR: A. Denev | AVAR: P. Caletka

Hned v úvodu se po srážce se spoluhráčem Hanckem zranil domácím stoper Čelůstka a musel být střídán. Nahradil ho mladý Matěj Polidar. Vzápětí viděl Jusúf Hilál přísnou žlutou kartu už ve čtvrté minutě. V osmé minutě pálil těsně nad nejlepší střelec ligy Lukáš Juliš. O první rozruch před Nitou se postaral Mosquera. Z úhlu a za vápnem ale mířil mimo. O chvíli později to zkusil z dálky z přímého volného kopu Jusúf. Bránu ale také netrefil. Po chybné rozehrávce Sparty měl obrovskou šanci Kamso Mara. Ani guinejský záložník ale nevměstnal svůj pokus mezi tři tyče.

Ve 24. minutě se kolem Koscelníka prohnal Plavšić a s jeho střílenou přihrávkou na malé vápno měla naše obrana plné nohy práce. Nakonec míč odvrátila do bezpečí. O tři minuty později uklouzl v našem vápně Hancko, Taras Kačaraba mu při došlapu setrvačností lehce šlápl na kotník a po zásahu VARu nařídil rozhodčí Emanuel Marek penaltu. Náš stoper navíc viděl za tento nezaviněný souboj žlutou kartu. Pravda se ale ukázala a Filip Nguyen Dočkalovu střelu z puntíku vyrazil! Na druhé straně Pešek knockautoval tvrdou ranou do hlavy sparťanského brankáře Nitu. Michal Sáček pak vzal míč z rukavic Nity do svých rukou, když ještě nebyla přerušena hra a také Slovan dostal k dispozici nečekanou penaltu za hru rukou. Tradiční exekutor Kamso Mara se nemýlil a poslal Liberec ve 33. minutě do vedení 1:0.

O chvíli později se bohužel zranil také Jan Matoušek, kterého vystřídal Michal Beran. Jusúf Hilál si ve 38. minutě zpracoval míč na prsa a z hranice vápna vystřelil. Nita jeho pokus doprostřed brány chytil. Po dvou penaltách plály emoce a oba týmy často faulovaly. Rozhodčí neměl vůbec jednoduchou práci. Chvíli před pauzou pak zablokoval Mara střelu Juliše a Nguyen vzápětí skvěle vyrazil nohou pokus Vindheima z úhlu. V nastaveném čase první půle už Mosquera oběhl Nitu a mohl uklidit míč do prázdné brány, když asistent vyšvihl svůj praporek směrem vzhůru. Ofsajd. To bylo v prvním poločase vše.

Vstup do druhého poločasu Slovanu vůbec nevyšel. Centr do vápna Kačaraba pouze přizvedl a volný Lukáš Juliš uklidil míč hlavou přesně k tyči - 1:1. I nadále byli letenští aktivnější. Centry létaly do vápna z obou stran, liberecká obrana si s nimi ale zatím věděla rady. Po hodině hry si naskočil na centr z rohu Jugas. Jeho hlavičku pod břevno ale Nita chytil. Druhý poločas neměl takový spád jako první. Hra sice probíhala plynuleji, těžiště však bylo převážně mezi vápny. V 65. minutě se to snažil změnit Polidar. Nguyen si ale jeho centr stáhl ze vzduchu.

O pár minut později se blýskl Jugas také na druhé straně hřiště, když odhlavičkoval míč před dotírajícím Julišem, na kterého už zívala prázdná brána. V 72. minutě se liberecký tým sesypal na Součka, který tvrdě zajel do Mosquery po odehrání míče. Naše mužstvo si postupně budovalo tlak a zahrávalo více rohových kopů za sebou. Po jednom takovém hlavičkoval střídající Rabušic. Bohužel přímo doprostřed brány na brankáře Nitu. Dvanáct minut před koncem se rozhodl Koscelník pro překvapivou, leč nepřesnou střelu. Od spoluhráčů si vysloužil pokárání, že spíše necentroval před bránu.

Trenér Hoftych vycítil šanci a na posledních 10 minut poslal k Rabušicovi také Imada Rondiće. Velmi aktivní byl v poslední fázi zápasu Jhon Mosquera, kterého sparťané často zastavovali pouze za cenu nedovolených zákroků. Do finální fáze se tak tento agilní Kolumbijec bohužel nedostával. Na konci zápasu to byla ale Sparta, která si vytvořila tlak. Střelu Karlssona mířící přesně k tyči skvěle vyškrábl Nguyen mimo bránu. V poslední vteřině měl vítězný gól na noze Rabušic. Hanousek mu ale vložil do střely nohu a tímto obranným zákrokem ukončil utkání. Slovan tak v bojovném utkání vyválčil na Letné bod za remízu 1:1.

Václav Kotal (AC Sparta Praha): Poslední utkání roku jsme chtěli vyhrát, bohužel se tak nestalo. První poločas byl stejný jako v derby. Místo toho, abychom 1:0 vedli, tak jsme za pár minut 0:1 prohrávali. Jsem rád, že se nám podařilo vyrovnat hned po nástupu do druhé půle. Další vypracované šance jsme už ale neproměnili. Z tohoto pohledu musíme remízu brát, protože Liberec byl z protiútoků také velmi nebezpečný.

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): Vzhledem k terénu se jednalo o velmi bojovné utkání. Momentálně je na Letné horší terén než U Nisy. Začátek utkání rozkouskovalo nešťastné zranění Čelůstky. Pak přišly zajímavé momenty. Penalta pro soupeře chycená Filipem Nguyenem a penalta pro nás proměněná Kamso Marou. Vedli jsme 1:0, ale soupeř měl několik slibných situací. My naopak nedotáhli některé brejky. Na začátku druhé půle jsme dostali od Juliše laciný gól. Je to striker, který umí a potrestal nás. Pak už to bylo kdo z koho. Sparta měla více centrů, my zase více brejků. Skončilo to remízou 1:1, myslím si, že zaslouženou.