FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Jablonec - FCSL 0:1
26.09.2021

Slovan zvítězil v 57. Podještědském derby 1:0. O výhře rozhodl Tupta

Liberec - V neděli odpoledne bylo na programu 57. Podještědské derby. Slovan, povzbuzený první výhrou v sezoně proti Mladé Boleslavi, vyrazil na jabloneckou Střelnici, kde se utkal s výběrem Petra Rady. Ve 37. minutě se z přímého volného kopu trefil Ľubomír Tupta a jelikož to byl jediný gól utkání, vezou si hráči pod Ještěd cennou výhru, proti Jablonci už šestadvacátou.
9.kolo, neděle 26.9.2021, 16:00, Střelnice
FK Jablonec FK Jablonec
0:1
(0:1)
FK Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec - Pilař (82. Nešpor), Kratochvíl (70. Malínský), Houska, Pleštil (66. Čvančara) - Doležal

Náhradníci: Hrubý - Hübschman, Malínský, Čvančara, Smejkal, Surzyn, Nešpor

FC Slovan Liberec: Knobloch - Fukala, Chaluš, Plechatý, Mikula (C) - Tiéhi, Havelka (83. Purzitidis) - Matoušek (67. Júsuf), Faško (57. Frýdek), Tupta (57. Nečas) - Rondić (83. Rabušic)

Náhradníci: Vliegen - Purzitidis, TGS, Frýdek, Nečas, Rabušic, Júsuf

Branky: 37. Tupta

Žluté karty: 36. Krob, 80. Čvančara - 30. Havelka, 44. Mikula, 46. Tiéhi, 90+4. Kozel (trenér)

Rozhodčí: Hrubeš - Antoníček, Dobrovolný; VAR: Adam, AVAR: Hurych

Diváci: 3

Na první náznak šance se čekalo do osmé minuty. Na malém vápně se ale srazili domácí Pleštil s Kratochvílem a k zakončení naštěstí nedošlo. Po čtvrthodině hry Kratochvíl zasekávačkou obešel Plechatého a zjevil se sám před Knoblochem. Náš brankář ale skvěle vyběhl, zmenšil úhel a střelu vyrazil. O dvě minuty později se dostal do zakončení také Slovan. Michal Faško pálil ze střední vzdálenosti po zemi. Hanuš jeho střelu chytil.

Jinak ale útočil převážně domácí Jablonec. Ve 22. minutě jsme měli štěstí, když Mikula srazil Holíkův centr a míč skončil na tyči Knoblochovy brány! O pár okamžiků později hlavičkoval po standardní situaci Doležal. V tísni ale nemohl zakončit razantně a míč směřující doprostřed brány Knobloch skryl v rukavicích. Pak se chvíli hrálo převážně mezi vápny. Ve 37. minutě byl faulován unikající Matoušek, k míči se postavil Ľubomír Tupta a střelou přes zeď poslal Slovan do vedení 1:0!

Hned vzápětí jsme mohli Jablonec zaskočit podruhé. Hrdina předchozích chvil Tupta přihrával z pravé strany do kapsy na nabíhajícího Rondiće. Bosenský útočník ve skluzu na míč jen těsně nedosáhl. Pak už se Slovan opět spíše bránil. Do konce poločasu už naše obrana jablonecké hráče do ničeho vážného nepustila a do kabin šli hráči v modrém s jednogólovým náskokem.

Domácí Jablonec nastoupil aktivně i do druhé půle. Pleštilův přízemní centr do malého vápna skončil v náručí Knoblocha. Po necelé hodině hry se v souboji zranil Michal Faško, který byl ze hřiště odnesen na nosítkách a musel střídat. Na začátku 59. minuty pálil z dálky Zelený. Knobloch byl opět připraven. Vzápětí na druhé straně hlavičkoval v záklonu střídající Nečas. Také Hanuš míč lapil. Hned po vstupu na hřiště hlavičkoval v 66. minutě těsně vedle Čvančara. V tu chvíli byl na trávníku asi 10 vteřin.

Jablonec utahoval šrouby. Po na krátko rozehraném přímém kopu pálil tvrdě pod břevno Kubista. Knobloch však vytáhl fantastický zákrok a míč vyrazil! Přibližně čtvrt hodiny před koncem zahrál rukou ve vápně Mikula. Svou paži si ale nastřelil sám a dle pravidel se takováto ruka naštěstí nepíská. Čvančara dělal našemu týmu velké problémy. V 79. minutě hlavičkoval po rohovém kopu a míč se snesl na břevno. Akce pokračovala dále a jablonecký útočník si našel místo na levé straně a vypálil z úhlu. Skvěle chytající Knobloch byl opět na místě a i tento pokus zneškodnil.

Na druhé straně se po dlouhé době udržel Slovan na míči a bylo z toho zakončení nově příchozího Rabušice. V záklonu hlavičkoval nad. Aktivní Čvančara se opět dostal k hlavičce v 89. minutě a jen tak tak, že míč letěl vedle tyče mimo bránu a ne do ní. Už v nastaveném čase hlavičkoval Doležal a pak kdo jiný než Čvančara. Oba dva naštěstí nad. A když v 96. minutě Čvančara z malého vápna nepropálil Knoblocha, mohli se všichni, kdo milují modrobílé barvy, začít radovat z vítězství v derby!

Petr Rada (FK Jablonec): Jsem smutný, celých devadesát minut jsme byli lepší. Měli jsme převahu, ale Liberec nás potrestal z trestného kopu. Slovan tam jinak v první půli nic neměl. My jsme byli hodně aktivní, ale chyběl nám finální krok do vyložených šancí. Trefili jsme tyč. I ve druhém poločase jsme se snažili jít do tlaku, měli jsme tam dost centrů, ale bohužel, ve vápně nejsme tak důrazní a finálová fáze nás trápí. Čvančara měl dvě stoprocentní šance, které nedal a spoustu toho pochytal brankář Knobloch.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Začnu pozitivním a tím je jednoznačně výsledek. Jedná se pro nás o velmi cenné vítězství. Pro kohokoliv je těžké vyhrát v Jablonci, natož pro nás v jaké jsme situaci. Nesmírně si toho vážíme. Náš výkon bych rozdělil na dvě části. V defenzivě jsme udělali nějaké chyby a byli pod tlakem, ale v pokutovém území jsme byli lepší než soupeř. Se štěstím a přispěním našeho gólmana jsme to uhráli. V ofenzivní fázi můžeme hrát lépe. Z brejkových situací, které jsme měli ve druhé půli si umím představit, že si vytvoříme alespoň gólovou šanci. Byli jsme ale zbrklí a nepřesní, a proto byl výsledek otevřený až do posledních vteřin. Vyhráli jsme silou vůle a na tom můžeme stavět.