FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Pardubice - FCSL 2:1
14.08.2022

Špatný konec první půle rozhodl o tom, že Slovan padl v Ďolíčku proti Pardubicím 1:2

Praha/Liberec - Souboj zatím stoprocentně úspěšného týmu s týmem, který ještě nezískal ani bod. To bylo utkání mezi Slovanem Liberec, který přijel do pražského Ďolíčku vyzvat ´domácí´ Pardubice. Bohužel týmy na tyto série nenavázaly. Pardubice rozhodly na konci prvního poločasu, kdy se prosadili Hlavatý a Vlček. Slovan snížil na začátku druhého poločasu zásluhou Kozáka. Vyrovnat se nám však nepodařilo a Pardubicím jsme podlehli 1:2.
3.kolo, neděle 14.8.2022, 16:00, Městský stadion Ďolíček
FK Pardubice FK Pardubice
2:1
(2:0)
FK Pardubice: Markovič - Kostka, Vlček, Toml, Helešic (90+2. Koukola) - Janošek - Tischler (12. Sychra), Solil, Hlavatý, Vacek (71. Červenka) - Černý (C) (71. Mareš)

Náhradníci: Budinský - Chvěja, Koukola, Svoboda, Mareš, Rosa, Sychra, Červenka

FC Slovan Liberec: Vliegen - Gebre Selassie (C), Talovjerov, Prebsl (46. Plechatý) - Matoušek (69. Rabušic), Mara (60. Doumbia), Červ, Frýdek, Preisler (60. Mészáros) - Rondić (46. Kozák), van Buren

Náhradníci: Stejskal - Plechatý, Višinský, Varfolomejev, Rabušic, Kozák, Mészáros, Doumbia, Pourzitidis

Branky: 43. Hlavatý, 45+1. Vlček - 48. Kozák

Žluté karty: 47. Vlček, 90. Hlavatý, 90+3. Markovič, 90+5. Kostka - 64. Matoušek

Rozhodčí: Nehasil - Ratajová, Vyhnanovský; VAR: Zelinka, AVAR: Hájek

Diváci: 967

Úvod zápasu byl z obou stran opatrný. První šanci měl k dispozici Slovan. Christian Frýdek ale trefil z přímého kopu pouze hlavu jednoho z protihráčů stojících ve zdi. Ve 13. minutě hledal Gebre Selassie míčem za obranu van Burena. Brankář domácích byl u míče o chvilku dříve. Vzápětí pálil na druhé straně hřiště těsně za vápnem Dominik Janošek a jen těsně minul tyč Vliegenovy svatyně.O pár minut později vypálil ze střední vzdálenosti Preisler. Míč letěl přibližně metr nad bránou Pardubic. Přibližně v polovině první půle propadl centr od rohového praporku pokutovým územím Pardubic. Bohužel nikdo z hráčů v modrém nebyl na zadní tyči, aby z této šance vytěžil víc.

První vyloženou šanci utkání si připsali ve 26. minutě Pardubice. Janoška po rohovém kopu nikdo nedostoupil. Ten tak nikým nehlídán centroval na první tyč, kde hlavičkoval Solil. Olivier Vliegen ale střelu skvěle chytil. Po půlhodině hry si Frýdek všiml vyběhnuvšího Markoviče a z poloviny hřiště se jej snažil překvapit lobem. Kulatý nesmysl ale nenašel ten správný cíl. O pár chvil později se po chybě v rozehrávce dostával do dobré příležitosti opět Frýdek. Obránce mu však skluzem zabránil v zakončení. Na druhé straně vyslal přízemní střelu k tyči Kostka. Vliegen byl na trávníku včas a míč opět lapil.

Konec první půle Slovanu ovšem vůbec nevyšel. Pardubice byly aktivnější a ve 43. minutě se po sérii odrazů dostaly do vedení 1:0 po gólu Michala Hlavatého. Bohužel to ale nebylo vše, protože ještě v nastavení utekl modrobílé obraně Tomáš Vlček a střelou pod Vliegenem poslal domácí do dvoubrankového vedení. Do kabin se tak šlo za nepříznivého stavu 0:2.

Zato vstup do druhé půle byl diametrálně odlišný. Míč se po autovém vhazování dostal do vápna, kde se odrazil od van Burena a střídající Matyáš Kozák pohotově snížil na 1:2. O pár minut později se po vysunutí van Burena řítil do šance opět Kozák. V tísni dvou obránců nezamířil přesně. Poté se opět ozvaly také domácí Pardubice. Kamil Vacek vystřelil z otočky a balon se otřel o horní část břevna. V 62. minutě si našel odražený míč Hlavatý a technicky placírkou se jej snažil umístit ke vzdálenější tyči. Vliegen si ale jeho pokus našel a balon nadvakrát skryl v rukavicích.

Michael Rabušic se ukázal ihned po příchodu na hřiště, když obešel protihráče a vybojoval rohový kop. Z něj se mohl prosadit Lukáš Červ, ale jeho tvrdou ránu mezi nohami obránce si Markovič našel a vyrazil. Také Pardubice se snažily o ohrožení naší svatyně, ale obránci v modrém dobře blokovali střely. V 76. minutě si dobře pohlídal ofsajdovou past Kozák a ze strany se řítil na brankáře. V dobré pozici ovšem bránu minul. O pár okamžiků později udělal domácí obránce chybu při odkopu, Theo Gebre Selassie dobře dotíral na brankáře a byla z toho velmi nebezpečná situace.

Závěr zápasu byl z obou stran nervózní. Slovan se hnal za vyrovnáním, ale Pardubice odolávaly. Po rozporuplném verdiktu rozhodčího uviděl žlutou kartu za protesty trenér brankářů Marek Čech. Naši hráči se snažili, Pardubice chodily do otevřené obrany do protiútoků. Po jednom takovém nastřelili břevno. V nastaveném čase už se žádný z týmů k ohrožení brány nedostal a z Ďolíčku se tak Slovan vrátil bez bodu po prohře 1:2.

Jaroslav Novotný (FK Pardubice): Do utkání jsme šli s tím, že bychom chtěli zúročit naše výkony z předchozích dvou zápasů, kdy jsme nehráli špatně, ale i přes spoustu střeleckých příležitostí nedávali branky. Nakonec to bylo ještě těžší utkání než jsme předpokládali. Začalo vyrovnaně bez šancí na obou stranách. Potom měl hlavou šanci Tomáš Solil. Soupeř měl možnost z brejku, kdy se nám to povedlo zachránit. Pak přišel závěr první půle, kdy se nám podařilo dát dvě branky z odražených míčů. S vývojem utkání jsme tak byli spokojení. Do druhého poločasu jsme ale nevstoupili dobře a rychle inkasovali. Od té doby nás Slovan přitlačil. Snažili jsme se udržet míč a chodit do brejků. Nakonec jsme to ubojovali a připsali si tři body, za což jsme šťastní.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Dnes nemůžu být spokojený, protože jsme zbytečně prohráli. Nechci nijak snižovat Pardubice, ale hlavním důvodem byl náš výkon. Hlavně první poločas byl od nás slabý. Jak jsem apeloval po Spartě, aby hráči nelétali v oblacích, tak už jsme to evidentně neuhlídali. Mysleli si, že si přijedou zahrát fotbal a bude to stačit, ale nestačilo. Náš výkon tak vedl k zaslouženému vedení domácích a místo toho, abychom to takticky dohráli do poločasu, tak uděláme naivní individuální chybu a dostaneme druhý gól. Do druhé půle jsme vystřídali dva hráče, kteří nám pomohli. Dali jsme rychlý gól, což nám taky pomohlo. Byli jsme na koni a šli za vyrovnáním. Bohužel další šance se nám nepovedlo vyřešit do gólu. Kozák měl další dvě šance, Červ po rohu také střelu. Tam jsme sahali po vyrovnání a náš výkon už snesl parametry. Byla tam ochota pracovat na hřišti a hrát v pohybu. Když ale něco podceníte v úvodu, štěstí se k vám nemusí v závěru obrátit. Takže už jsme nevyrovnali a Pardubice díky tomu zaslouženě vyhrály.