FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Zlín 3:0
19.01.2023

Tipsport Malta Cup: Slovan končí třetí. Zlín porazil jednoznačně 3:0

Malta/Liberec - V poslední den soustředění na Maltě hráli svěřenci trenéra Kozla generálku na ligu. V souboji s českým soupeřem FC Trinity Zlín bojovali o konečné třetí místo na Tipsport Malta Cupu. Po gólech Fukaly, Ghaliho a Preislera zvítězili jednoznačně 3:0 a zajistili si tak pozici na pomyslných stupních vítězů.
Tipsport Malta Cup, čtvrtek 19.1.2023, 12:00, Ta' Qali stadium, Malta
3:0
(2:0)
FC ZlínFC Zlín
FC Slovan Liberec: Vliegen (46. Bačkovský) - Gebre Selassie (66. Lehoczki), Prebsl, Pourzitidis - Fukala (66. Polyák), Varfolomejev, Valenta (46. Červ), Višinský (46. Frýdek), Preisler - Olatunji (C) (46. Rabušic), Ghali (46. Rondić)
FC Zlín: Rakovan - Kolář, Simerský, Jeřábek (46. Cedidla) - Didiba (61. Hellebrand), Hlinka (46. Hrubý) – Vukadinović (46. Dramé), Janetzký (46. Fantiš), Bartošák (74. Slončík) - Kozák (61. Balaj), Silný (46. Čanturišvili)

Branky: 19. Fukala, 29. Ghali, 59. Preisler

Žluté karty: bez karet

Rozhodčí: Farrugia Cann - Scerri, Apap (všichni Malta)

Hned v úvodu zápasu se dostal do dobré příležitosti zlínský Jan Silný. Balon ale po jeho akrobatickém zakončení v pádu z malého vápna letěl nad. O pár minut později hlavičkoval jeden z hráčů ve žlutém po rohovém kopu. Vliegen střelu pohotově vyrazil. Ve 12. minutě se ukázala posila v útoku. Po přihrávce Gebre Selassieho střílel Olatunji zpoza vápna těsně mimo. O sedm minut později už se skóre zápasu měnilo. Ghali posunul míč do levé strany na Preislera, který poslal z první přesný centr na hlavu Michala Fukaly a nevysoký křídelník uklidil míč hlavou přesně k tyči 1:0.

Ve 25. minutě dostal Bartošák ve středu hřiště chvíli čas a prostor, kterého okamžitě využil k tvrdě střele. Brankář Vliegen dokázal balon zkrotit v náručí. Vzápětí se na druhé straně hřiště dostal k hlavičce Olatunji. V tísni ale nedal balonu dostatečnou razanci a Rakovan jej bez větších obtíží lapil. Těsně před půlhodinou hry se hráči v modrém mohli opět radovat. Gebre Selassie prostrčil míč na Višinského. Ten dával zpětnou přihrávku z první na malé vápno, kde stál osamocený Ahmad Ghali s jednoduchým úkolem, trefit prázdnou bránu 2:0.

Sedm minut před pauzou fauloval těsně před vápnem Varfolomejev jednoho z unikajících soupeřů. K míči se postavil Bartošák. Jeho dobrou střelu vyrazil mimo dosah všech Olivier Vliegen. Ve 42. minutě zahrával Slovan rohový kop. Višinský našel hlavu Valenty, který prodloužil centr na zadní tyč, ale Varfolomejev v dobré pozici nezakončil. Do konce první půle si už ani jeden z týmů nevypracoval zajímavou příležitost. Do kabin se tak šlo za stavu 2:0 pro Slovan.

Také začátek druhého poločasu vyšel lépe ševcům. Ze střední vzdálenosti pálil z přímého volného kopu Hrubý. Střídající Bačkovský balon nadvakrát lapil. O pár chvil později hlavičkoval na druhé straně Preisler. Střela však neměla dostatečnou razanci, takže pro Rakovana to nebyla těžká situace. V 54. minutě to mohlo být o tři branky. Červ poslal míč skrz celé velké vápno na Preislera, který dostal od zlínské obrany dostatek času a prostoru, aby přesně našel Frýdka ve druhé vlně. Mladý záložník bohužel orazítkoval z nadějné pozice tyč. Za tři minuty se hnal z pravé strany střídající Čanturišvili sám na Bačkovského. Liberecký brankář včas vyběhl, zmenšil úhel a střelu vyrazil.

Po hodině hry se svěřenci trenéra Kozla dočkali navýšení vedení. Frýdkův centr na zadní tyč odvrátil jeden ze zlínských hráčů pouze k Rondićovi. Bosenský útočník si míč sklepl na prsa a z voleje tvrdě vypálil. Rakovan vyrazil střelu pouze k dobíhajícímu Dominiku Preislerovi, a ten uklidil balon s pomocí tyče do brány 3:0. Dvacet minut před koncem se objevil ve vyložené šanci Cedidla. Bačkovský jej skvěle vystál a jeho střelu z pravého rohu malého vápna dokázal vyrazit. V 76. minutě se hnal Slovan ve třech hráčích proti dvěma zlínským. Rondić to vzal na sebe, což nebylo nejšťastnější rozhodnutí. Dobrá možnost vyšla do ztracena.

Posledních 15 minut se utkání spíše dohrávalo. Osm minut před koncem centrovali ševci z hloubi pole. Balon proskočil pokutovým územím a jen těsně minul vzdálenější tyč Bačkovského svatyně. Nový brankář Slovanu se musel činit ještě v 85. minutě. To když se Robert Hrubý položil do hlavičky a zamířil mezi tři tyče. Bačkovský zakročil pohotově na brankové čáře a skryl míč v rukavicích. V posledních minutách už jsme nebyli svědky žádné šance. Slovan tak porazil Zlín 3:0 a na Tipsport Malta Cupu skončil třetí.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Můžu být spokojený, protože jsme vyhráli 3:0. Myslím si, že po většinu utkání jsme byli lepším týmem, i když Zlín měl také šance na vstřelení branek. V poli jsme v některých momentech dominovali a jsem rád, že jsme to takto zvládli. Nikdo se nezranil a utkání jsme, dá se říct jednoznačně, vyhráli.

Pavel Vrba (FC Trinity Zlín): Utkání pro nás bylo svým způsobem zklamáním. Měli jsme možná stejný počet šancí jako Liberec, ale prohráli jsme 0:3. Výsledek pro nás tedy není povzbudivý. To, co my dokážeme neproměnit, je umění. Hlavně za stavu 0:0 jsme měli dvě šance, které měly skončit gólem. Také za stavu 0:3 tam byly další možnosti, které se měly vyřešit lépe. Šance si tedy dokážeme vytvořit, ale ve finální fázi jsme jaloví a zatím se nám nedaří.