FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Kirjat Šmona - FCSL 0:3
06.08.2015

Tři góly a výhra! Slovan po skvělém výkonu vybojoval v Izraeli postup do 4. předkola EL

Netanja - Ve čtvrtek večer nadešel čas pro zatím nejdůležitější zápas našeho týmu v nové sezoně. Do Izraele si Slovan vezl těsné vedení 2:1, na půdě soupeře však dokázal svou převahu přetavit hned ve tři branky a nakonec po výhře 3:0 vybojoval postup do 4. předkola Evropské ligy. Soupeře pro play-off se naši hráči dozví v pátek.
3. předk. EL, čtvrtek 6.8.2015, 19:00, Netanja
Hapoel Kirjat Šmona Hapoel Kirjat Šmona
0:3
(0:2)
Hapoel Kirjat Šmona: Halmov – Elkayam, Gutierrez, Kassio, Borcal – Ostvind (54. Mizrachi), Broun (Shamir), Rochet (C) (78. Shukrani) – Bruno, Chukwuma, Abed.
FC Slovan Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Pavelka (C), Folprecht - Delarge (75. Sackey), Shala (82. Kerbr), Šural - Bakoš (80. Rabušic).
Branky: 33. Pavelka, 44. Šural, 52. Bakoš. ŽK: 24. Broun, 58. Kassio, 88. Shamir. Rozhodčí: Mažeika - Šimkus, Kazlauskas (všichni Litva).

Slovan se od úvodních minut snažil prezentovat aktivně a ve třetí minutě díky tomu přišla první zajímavá příležitost. Delarge si naběhl na hranici velkého vápna a poslal ostrý přízemní centr před branku, Josef Šural se však po míči natahoval marně, neboť ho před ním obrana uklidila na roh. Z něj už žádné ohrožení domácí branky nepřišlo. Po čtvrthodině hry zase zahrozil Hapoel, když se do vápna snášel nadýchaný centr, ale Chukwuma se po něm natahoval marně a Tomáš Koubek balon bez potíží chytil.

Už mnohem nebezpečněji vypadala střela Bruna pouze o několik minut později. Centr do vápna totiž defenziva srazila pouze za hranici velkého vápna a útočník Hapoelu zostra napřáhl ke střele z voleje, ovšem těsně minul. Nadějná příležitost se pro domácí otevírala také ve 23. minutě, Bartošák se však dobře vrátil a ve skluzu připravil Bruna o balon.

Po půlhodině hry se zrodila povedená akce našeho týmu, po níž přišla úvodní branka zápasu. Vladimír Coufal nasměroval dobrý přízemní centr do vápna, na nějž si z druhé vlny naběhl kapitán David Pavelka a tvrdou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě, včetně gólmana Halmova. Domácí mohli rychle zareagovat, proti střele Abeda však předvedl své reflexy Tomáš Koubek, který přízemní pokus vyrazil do bezpečí. Na našeho brankáře nevyzrál ani o moment později Bruno.

Už se pomalu zdálo, že se do kabin půjde za stavu 1:0 pro Slovan, v závěru poločasu však Bakoš zavezl balon na útočnou polovinu, nahrál před branku Folprechtovi, ten ještě posunul na Josefa Šurala a ten zpoza velkého vápna parádně zamířil k tyči. Po pětačtyřiceti minutách tak náš tým držel velmi nadějné vedení 2:0.

Po změně stran museli domácí přidat, na postup by totiž v tu chvíli potřebovali vstřelit čtyři branky. K hlavičce ve vápně se brzy prodral Chukwuma, ale míč jen škrtl a Koubek se zásahem neměl sebemenší potíže. Zato na druhé straně přišla parádní akce, kdy Herolind Shala připravil míč do skvělé pozice Marku Bakošovi a ten střelou k tyči přidal třetí branku.

Po hodině hry mohlo být ještě lépe. Lukáš Bartošák se z přímého kopu opřel do míče a svou střelou rozvlnil síť, ovšem pouze boční. Naši hráči v té době měli územní převahu. Soupeř se sice nevzdával, ovšem vstřelit pět branek, to byl pro ně již takřka neřešitelný úkol. Vykřesat naději mohl Hapoel v 70. minutě, kdy Koubek před Chukwumou neodkopl balon zrovna přesvědčivě a následně to z dálky zkoušel Bruno, který však přestřelil.

V 75. minutě mohl Slovan přidat další branku. Lukáš Bartošák po parádní individuální akci proklouzl do velkého vápna, kde poslal střílený centr před branku. K němu se dostal Josef Šural, z hranice malého vápna však ke své smůle trefil prudkou ranou pouze brankáře Halmova. V závěrečné desetiminutovce mohli po spolupráci dvou střídajících hráčů přidat branku Rabušic s Kerbrem, "Rambo" však svým pasem před branku zamířil pouze do náruče domácího gólmana.

Závěrečné minuty sice už příliš vzruchu na jedné ani druhé straně nepřinesly, ani však nemusely. Výhra 3:0 totiž našemu týmu s přehledem stačila na postup do 4. předkola Evropské ligy.

Salah Hasarma (Hapoel Kirjat Šmona): Patrně jsme neunesli tlak a očekávání, která do nás byla vkládána. Možná jsme byli přemotivovaní, navíc jsme dostali gól, který nám velmi zkomplikoval plány. V Liberci jsme hráli dobře a nyní jsme chtěli na svůj výkon navázat. Nastoupili jsme ve stejné sestavě a se stejným systémem, ale bohužel nám to nevyšlo. Soupeře jsme měli nastudovaného, ale v zápase se nám zkrátka nic nedařilo. Musíme se přes to přenést a náš neúspěch vynahradit v domácích soutěžích. Nerad bych z tohoto výsledku něco usuzoval pro zbytek sezony. Obměnil se nám tým, ještě potrvá, než si vše sedne. Čeká nás liga, čeká nás domácí pohár.

Jindřich Trpišovský (FC Slovan Liberec): Byl jsem příjemně překvapen naší lehkostí. Bylo to hlavně naším dobrým vstupem do utkání, vlétli jsme do něj přesně tak, jak jsme chtěli. To znamená s velkou aktivitou a se snahou hrát co nejvýš. Hráči to perfektně splnili a já jsem po celou dobu pevně věřil, že se zápas bude vyvíjet v náš prospěch. Chtěli jsme se odvděčit všem, co nás přišli v prvním zápase podpořit. Snad jsme jim tímto poděkovali, minimálně jeden dvojzápas jim ještě přivezeme a rádi bychom to zopakovali i dál.