FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jablonec 1:3
20.11.2020

V Podještědském derby jsme Jablonci podlehli 1:3

Liberec – V 55. prvoligovém Podještědském derby předvedli oba celky velmi aktivní a bojovný výkon. Hned ve druhé minutě vstřelil Koscelník nešťastný vlastní gól po rohovém kopu. Ve 28. minutě vyrovnal Mara z penalty. Ovšem Jablonec byl v druhé půli lepší a po gólech Schranze a Zeleného zvítězil.
8.kolo, pátek 20.11.2020, 18:45, U Nisy
1:3
(1:1)
FK JablonecFK Jablonec

Nguyen – Koscelník, Jugas, Tijani, Mikula - Sadílek, Mara (76. Šulc) - Beran (76. Nešický), Mosquera - Júsuf (58. Rabušic), Rondić

Náhradníci: Knobloch - Chaluš, Fukala, Nešický, Kosek, Šulc, Rabušic

FK Jablonec:

Hanuš - Holík, Martinec, Zelený, Krob - Považanec - Pleštil (69. Jovović), Hrubý (89. Štěpánek), Kubista (81. Doležal), Pilař (89. Ladra) - Schranz

Náhradníci:Vajner - Čvančara, Doležal, Jovović, Ladra, Podaný, Štěpánek

Branky: 28. Mara – 2. Koscelník (Vlastní gól), 71. Schranz, 82 Zelený

Žluté karty: 42. Rondić, 83. Mosquera – 28. Krob, 34. Rada (mimo hřiště), 40. Pilař, 57. Martinec, 61. Holík, 83. Schranz

Rozhodčí:Zelinka – Moláček, Mokrusch

VAR, AVAR: Rejžek – Flimmel

Na začátku utkání byl Jablonec velmi aktivní. Hned ve druhé minutě se dostal až k rohovému kopu. Schranzova nepovedená hlavička bohužel skončila přímo na kopačce Martina Koscelníka, který už smolně dorazil do brány. Ve 12. minutě se našemu týmu naskytla příležitost přímého kopu ze slibné pozice. Exekuce se ujal Mara, trefil však pouze zeď. Následující minuty měl ze hry více Jablonec, byl častěji u balónu a vypracoval si i jednu velkou šanci. Po odkopu Tijaniho se přímo u Nguyena k míči dostal Schranz, prostřelit ho ale nedokázal.

Krásnou akci jsme předvedli o pár minut později před bránou Jablonce. Na levé straně šikovně prostrčil míč Júsuf na Mosqueru, který se ocitl sám před brankářem. Ovšem Hanuš včas vyběhl a Mosquera neuspěl. Během této akce byl na druhé straně vápna k zemi stažen Rondić jabloneckým Krobem. Rozhodčí akci přezkoumal na videu a nařídil pokutový kop. Kamso Mara se opět ujal exekuce a nechyboval. Hra poté nabrala velmi rychlý spád, hrálo se na obě branky.

Později se do obrovské šance dostal opět jablonecký Schranz. Na značku pokutového kopu dostal z levé strany velmi dobrou přihrávku, nezvládl ji však dostatečně rychle zpracovat a tak ho Mikula zbavil míče. V závěru první půle měl i Liberec obrovskou šanci. Rondićovu přihrávku si přebral Sadílek a z pravé strany vápna přihrával na hranici šestnáctky. Z nabíhajících libereckých hráčů se ke střele dostal Beran. Jeho umístěnou ránu k levé tyči ale brankář Hanuš vyrazil na roh.

Do druhé půle vstoupil Slovan velmi aktivně. Marův dlouhý nákop do vápna převzal Mikula a jeho přihrávka z velmi složité pozice však našla pouze jabloneckého obránce. Druhý poločas pokračoval v trendu první půle, hrálo se velmi aktivně a bojovně. Po centru Mikuly se ve vápně pokusil o akrobatické zakončení Rondić. Z opravdu těžké pozice netrefil balón ideálně a jeho následná střela z polohy vleže minula cíl. O chvíli později brankář Hanuš při pokusu o vyražení trefil namísto Sadílkova centru svého spoluhráče. Naneštěstí se k propadlému míči dostal jediný zbývající obránce a úspěšně odkopl.

V 70. minutě obdržel v šestnáctce přihrávku jablonecký Pilař. Míče ho odkopem zbavil Mikula, bohužel však balón dopadl přímo na nabíhajícího Ivana Schranze, který už Nguyena propálil. Byla to opět standardní situace, z čeho dosáhli jablonečtí další branky. Po přímém kopu z nepříjemné pozice se hlavou trefil Jaroslav Zelený. Nalevo od brány vyhrál hlavičkový souboj s Koscelníkem a jeho střela skočila přímo pod Nguyenovou rukou do pravého dolního rohu. Do konce utkání již další drama nenastalo a Jablonec v Liberci vyhrál 3:1.

Pavel Medynský (trenér Liberce): „Dnešní zápas hodnotím špatně, protože jsme prohráli s Jabloncem. Musím říct, že soupeř byl aktivní s míčem, my jsme od začátku do 20. minuty byli takoví zakřiknutí. Bylo vidět, že jsme nehráli zápasy. Koronavirové období, které u nás proběhlo, nebylo optimální na kvalitní trénink a soudržnost týmu. Myslím si, že se to dneska plně projevilo, protože jsme neměli odražené míče a v soubojích jsme nebyli dostatečně agresivní, jak normálně býváme. Přičítám to tomu, že jsme neměli dostatečnou sílu a drive. Soupeř nás potrestal hned ve druhé minutě, kdy jsme si dali vlastní branku. Pak bych řekl, že od 25. minuty prvního poločasu jsme se trochu zvedli, vyrovnali jsme z penalty. Ve druhé půli jsme se také zlepšili, ale nebyli jsme schopní dát branku. Určitě by nám pomohl gól na 2:1. Tím, že soupeř zvýšil skóre, byl už pro nás zápas složitý a výsledkově jsme ho nezvládli.“

Petr Rada (trenér Jablonce): „Dneska se mi zápas hodnotí dobře, tentokrát se nám vydařil vstup. Ve třetí minutě jsme se dostali do vedení, i když to byla branka vlastní, tak tam byl důraz z naší standardky. Myslím si, že jsme hráli poměrně dobře. Nezatáhli jsme se, ale hráli jsme pořád aktivně. Domácí jsme v prvních 15-20 minutách prakticky do žádné šance nepustili. Spíše jsme se mohli dostat my do vedení 2:0, když měl stoprocentní šanci Schranz. Nguyen ale moc dobře vyběhl, tím mu zmenšil střelecký úhel a zabránil jasnému gólu. Pak jsme inkasovali prakticky úplně zbytečnou penaltu, která vrátila Liberec znovu do hry. Myslím si, že takové situaci musíme vyřešit jinak, byla to škoda. Do kabin jsme šli se stavem 1:1, hráče jsem o poločase burcoval. Už od rána jsme na nich viděl velkou koncentraci a připravenost na zápas. Do druhého poločasu jsem hráče upozorňoval, abychom hráli aktivně a dostali domácí pod větší tlak. To jsme splnili, myslím si, že jsme druhu půli i dobře kombinovali. Pilař, Kubista i Schranz udrželi hodně balónů Považanec dnes plnil roli Tomáše Hübschmana velice dobře a rychlé kraje nám dnes také svědčily. Dneska mě hlavně potěšili oba dva stopeři, bylo tam asi 20-30 dlouhých nákopů na Júsufa a poté na Raušice. Odehráli to velmi dobře a čistě. I když to byla nová stoperská dvojice, tak musím říct, že obstáli. Ke konci jsme přejímali otěže a dostali jsme se do vedení 2:1. Po dobře zahrané standardní situaci zavěsil Zelený na 3:1. Pak už jsme hru rozkouskovali, domácí však zlobili pouze s dlouhými nákopy, se kterými jsme si poradili. Vyhráli jsme zaslouženě, jsem spokojený. Hráčům jsem za výkon poděkoval. Tohoto derby s Libercem a výhry 3:1 si velmi cením.“