FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - WSG Tirol 1:1
11.01.2023

V prvním utkání Tipsport Malta Cupu Slovan remizoval s rakouským celkem WSG Tirol 1:1

Malta/Liberec - Po dvou dnech tréninků odehráli fotbalisté Slovanu první přípravné utkání v rámci Tipsport Malta Cupu. Svěřenci trenéra Kozla nastoupili proti pátému celku rakouské Bundesligy WSG Tirol. Do vedení šel náš tým, když Gebre Selassie usměrnil do sítě centr Preislera z přímého volného kopu. Ve druhém poločase ale vyrovnal Justin Forst a utkání tak skončilo remízou 1:1.
Tipsport Malta Cup, středa 11.1.2023, 11:00, Národní stadion Ta' Qali, Malta
1:1
(1:0)
WSG TirolWSG Tirol
FC Slovan Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Plechatý, Pourzitidis - Fukala (75. Lexa), Varfolomejev (75. Lehoczki), Valenta (C) (62. Doumbia), Višinský (62. Polyák), Preisler (46. Mikula) - Rondić, Kozák (46. Mészáros)
WSG Tirol: Ozegovic - Rogelj, Bacher (C), Okungbowa, Ranacher, Naschberger, Sulzbacher, Ertlthaler, Ogrinec, Prelec, Prica

Od 62. minuty Ozegovic - Oswald, Behounek, Stumberger, Jaunegg, Schulz, Üstündag, Bauernfeind, Tomić, Sabitzer, Forst

Branky: 26. Gebre Selassie - 70. Forst

Žluté karty: bez karet

Začátek zápasu byl opatrný bez výrazných šancí. Opticky měl více ze hry Slovan, ale první ohrožení branky si připsali hráči rakouského celku. Přízemní střela Ertlthalera zpoza vápna však Vliegena nezaskočila. Po čtvrthodině hry se Tim Prica dostal v souboji před Gebre Selassieho a pokusil se lobem překonat brankáře Vliegena. Ten natáhl ruce a míč lapil. Poté převzal iniciativu opět Slovan a odměna na sebe nenechala dlouho čekat. Ve 26. minutě rozehrál Dominik Preisler přímý volný kop a Theodor Gebre Selassie uklidil z voleje míč za záda brankáře Tirolu. 1:0.

Po inkasovaném gólu začal být rakouský celek aktivnější. Ve 35. minutě srazil Plechatý centr z pravé strany na rohový kop. Právě z něj přišlo ohrožení v podání Nika Prelece, který hlavičkoval z malého vápna těsně vedle Vliegenovy svatyně. O pár okamžiků později zahrozil Slovan z rychlého protiútoku. Na přízemní centr Višinského sice Matyáš Kozák nedosáhl, ale na zadní tyči akci zavíral Rondić, který z bezprostřední blízkosti bránu netrefil. V nastaveném čase první půle přišla ještě jedna šance modrobílých. Po rohovém kopu rozehraném nakrátko centroval z pravé strany Fukala na zadní tyč, kde byla hned trojice hráčů v modrém. Možná ale právě přespříliš hráčů na jednom místě zapříčinilo, že nikdo nedokázal zakončit. Do šaten se tak šlo za stavu 1:0 pro Slovan.

Do druhého poločasu naopak nastoupil aktivněji náš soupeř, ale první gólovou příležitost si vytvořil Slovan. Ivan Varfolomejev zachytil nepřesnou přihrávku ve středu hřiště a vyslal do šance Imada Rondiće. Bosenský útočník ale z hranice vápna bránu přestřelil. O pár chvil později zahrozil také Tirol. Vliegen vyboxoval střílený centr k nohám Tima Pricy, který si míč hrudí zpracoval a vypálil. Síť sice rozvlnil, avšak pouze tu boční. Přibližně po hodině hry pak rakouský celek kompletně obměnil všechny hráče v poli. Zůstal pouze brankář Ozegovic. To se podepsalo na tempu hry v následujících minutách.

V 69. minutě se Vliegen vyznamenal, když vytěsnil umístěnou střelu na zadní tyč z kopačky střídajícího Jaunegga. Vzápětí ale liberečtí ztratili míč u postranní čáry, Kofi Schulz vysunul Justina Forsta, který střelou z první překonal našeho brankáře a srovnal stavu utkání na 1:1. Rakouský celek byl s přibývajícím časem stále nebezpečnější. V 77. minutě mohl jít do vedení, ale jeden z jeho hráčů nedokázal usměrnit míč po centru od rohového praporku těsně před brankovou čarou do sítě.

Pět minut před koncem se dostal do vápna z pravé strany Polyák a střílenou přihrávkou skrz malé vápno našel na zadní tyči dobíhajícího Mikulu. Ten však v rychlosti také nedokázal usměrnit míč mezi tři tyče a trefil pouze brankáře stojícího na přední tyči. V nastaveném čase mohl rozhodnout o vítězství Tirolu Thomas Sabitzel. Jeho tvrdou ránu zpoza vápna Vliegen vyrazil na rohový kop. Z toho už náš supeř nezahrozil a následně rozhodčí ukončil utkání, které tak skončilo smírně 1:1.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Bylo to první utkání, které jsme v přípravě odehráli. Ze začátku bylo z obou stran opatrnější. S výkonem do 60. minuty můžeme být spokojení. Vedli jsme a měli další dvě šance na zvýšení, ale to se nám nepodařilo. Od té 60. minuty, kdy soupeř vystřídal kompletně všechny hráče, byli daleko živější a šli si za vyrovnáním, což se jim podařilo po naší chybě. Do konce zápasu pak byli lepším týmem. Z tohoto pohledu je remíza zasloužená.

Martin Švejnoha, asistent trenéra (WSG Tirol): S prvním poločasem jsme nebyli vůbec spokojení. Chyběla nám intenzita, odstupy. Do ofenzivy jsme vůbec neatakovali hloubku hřiště. Druhý poločas byl lepší. Vytvořili jsme si nějaké šance. Hlavně po vystřídání jsme byli živější a zaslouženě vyrovnali na 1:1.