FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Jablonec 2:0
22.10.2022

Derby je naše! Slovan porazil Jablonec 2:0, pálili Rabušic a van Buren

Liberec – Už 59. kapitola Podještědského derby napsala vítězný příběh! Slovan zvládl důležitou bitvu s Jabloncem díky trefám Michaela Rabušice a Micka van Burena, nizozemský kanonýr vstřelil už osmou branku v sezoně. Čisté konto udržel po několika výrazných zákrocích Olivier Vliegen.
13.kolo, sobota 22.10.2022, 16:00
2:0
(1:0)
FK JablonecFK Jablonec
FC Slovan Liberec: Vliegen – Prebsl, Talovierov, Plechatý – Mikula, Červ, Frýdek (83. Pourzitidis), Višinský (83. Fukala), Meszáros (61. Preisler) – van Buren (89. Kozák), Rabušic (61. Rondič)
FK Jablonec: Hanuš – Akpudje, Heidenreich, Krob – Cools, Houska, Kratochvíl, Polidar – Jovovič (83. Patrák), Chramosta (77. Šulc), Sejk
Branky: 42. Rabušic, 75. van Buren. Rozhodčí: Černý – Caletka, Líkař. ŽK: 55. Mészáros, 64. Višinský, 70. Prebsl – 50. Kratochvíl, 51. Heidenreich, 64. Chramosta, 72. Houska. Diváci: 3 758.

Hned po třech minutách hry dostal Slovan první možnost přímého volného kopu, obrana Jablonce Frýdkův centr odvrátila. Optická převaha modrobílých pokračovala drzým průnikem Višinského po levé straně vápna, akce ale skončila po sražené střele jen rohem. V 18. minutě zčistajasna zahrozili hosté, po šikovném centru Coolse z pravém strany sahali Sejk i Polidar, míč nakonec pouze proletěl vápnem a zakončením neskončil. Pokud by se tak nestalo, nejspíš by se poprvé měnilo skóre.

Slovan odpověděl krásnou kombinací, kterou zakončila nabídka Višinského před prázdnou bránu Rabušicovi. Zkušený útočník se snažil dorazit míč do sítě, na poslední chvíli byl však zablokován dvěma dotírajícími obránci. Na druhé straně hned o něco později dotlačil balon za Vliegena Chramosta, přihrávající Cools se ovšem ocitl v ofsajdu a branka neplatila.

Výborný zákrok vytasil Olivier Vliegen proti Václavu Sejkovi, jenž zůstal ve vápně osamocen a dobře mu míč posunul Jovovič. Liberecký gólman vystřelil proti pokusu nohu a balon včas vyrazil mimo tři tyče. A tak došla řada na Slovan. Rohový kop Frýdka našel v šestnáctce osamoceného Červa, ten krásně nabil Michaelu Rabušicovi a gólové účty derby byly otevřeny – 1:0! Ještě před koncem poločasu mohl vyrovnat Chramosta, gólovku na levé straně vápna ale zahodil ranou nad břevno.

Druhou půli otevřel střelou ze standardky Frýdek, dvě žluté karty během chvíle viděli Kratochvíl a Heidenreich, kteří nechtěně spustili následující karetní mariáš. Na druhé straně čaroval Vliegen, jenž zastavil Houskovu tečovanou dělovku z hranice vápna a zlikvidoval také následnou dorážku Akpudjeho. V 56. minutě trefil balon do ruky Mészárose ve výskoku, rozhodčí s penaltou neváhal. VAR ale o pár chvil později odhalil ofsajd a pokutový kop byl zrušen.

V 69. minutě vyzkoušel štěstí ránou zpoza šestnáctky van Buren, projektil Hanuše neohrozil. Jablonecký gólman už však musel zasahovat proti přízemní ráně Preislera o něco později, dokázal ji vyrazit. Sílící nápor Slovanu přinesl pojistku. Parádní centr Višinského našel ve vápně Mick van Buren a osmou brankou v sezoně zvýšil na 2:0.

Čtyři minuty před koncem posadil centr Polidar na nohu Šulce do vyložené šance, ale střídající jablonecký žolík nemířil přesně. Nic dalšího už derby nepřineslo, Slovan dotlačil časomíru do páté minuty nastavení bez komplikací a bere tři body do tabulky.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Samozřejmě jsem za výhru rád. Rambo nehrál v sezoně zatím ani jednou v základu, neměl to lehké, ale splnil to, proč na hřiště šel. Dal velmi důležitý gól, který jsme dokázali ve druhé půli zužitkovat. Bylo důležité, že jsme se prosadili jako první, soupeř si vytvořil také dvě velké šance. Myslím, že derby nevyhrává fotbalovější mužstvo, ale to, které víc chce. Myslím, že jsme víc chtěli my. Nám vždy vyhovuje víc soupeř, který chce hrát fotbal. Před zápasem jsem říkal, že bychom mohli sledovat hezké fotbalové derby a to se splnilo.“

Daniel Horejš (FK Jablonec): „Takový zápas prohrát je trochu umění. Myslím, že jsme byli lepší, vytvořili jsme si větší gólové příležitosti než soupeř, Slovan využil dvě standardní situace a vyhrál. Bohužel fotbal je o gólech. Měli jsme každopádně větší příležitosti, musíme v nich zachovat klid a předvést větší kvalitu. Liberci stačily dvě standardky, které jsme nepokryli, špatně na to reagujeme. Odvolaná penalta nebyla nic příjemného, měli jsme obrovský tlak a věřili jsme, že kdyby penalta byla, mohli jsme zápas ještě překlopit na naši stranu. Rozhodla druhá branka, myslím, že nevyhrál lepší tým. Musíme pracovat dál a věřit, že se to otočí.“