FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Bohemians 1905 - FCSL 0:2
11.09.2022

Díky dvěma brankám v úvodu obou poločasů zvítězil Slovan v Ďolíčku 2:0

Praha/Liberec - Svěřenci trenéra Kozla se po necelém měsíci představili opět v pražském Ďolíčku, kde se tentokrát utkali s domácím týmem Bohemians Praha 1905. Slovan měl skvělé vstupy do obou poločasů. V tom prvním otevřel skóre Matěj Valenta, ve druhém pak Lukáš Červ. Kaňkou na utkání bylo určitě zranění Christiana Frýdka a vyloučení Matěje Valenty. Slovan tedy dokázal zvítězit 2:0, a po šesti letech si z Ďolíčku odvezl všechny tři body.
8.kolo, neděle 11.9.2022, 16:00, Městský stadion Ďolíček
Bohemians Praha 1905 Bohemians Praha 1905
0:2
(0:1)
Bohemians Praha 1905: Valeš - Křapka, Hůlka, Köstl - Dostál, Jindřišek (C) (46. Petrák), Jánoš (46. Drchal), Kovařík (62. Hála) - Hronek, Puškáč (79. Mužík), Květ (62. Beran)

Náhradníci: Bačkovský - Bartek, Beran, Mužík, Novák, Krch, Hála, Drchal, Petrák, Nový

FC Slovan Liberec: Vliegen - Gebre Selassie (C), Prebsl, Plechatý - Mikula, Valenta, Červ (85. Pourzitidis), Frýdek (70. Višinský), Preisler (85. Fukala) - Matoušek (77. Rondić), van Buren (85. Mara)

Náhradníci: Stejskal - Pourzitidis, Fukala, Varfolomejev, Mara, Višinský, Mészáros, Kozák, Rabušic, Rondić

Branky: 2. Valenta, 47. Červ (LIB)

Žluté karty: 17. Jánoš, 90+5. Beran (BOH)

Červené karty: 69. Petrák - 73. Valenta

Rozhodčí: Orel - Vlček, Ratajová; VAR: Adámková, AVAR: Leška

Diváci: 4411

Slovan měl nejlepší možný vstup do utkání, jaký si mohl přát. Mikula hned ve druhé minutě vhodil aut, Matoušek mu vrátil balon, náš obránce přihrál pod sebe na hranici velkého vápna, kde si míč převzal Matěj Valenta a přízemní střelou k tyči rozvlnil síť. V osmé minutě se ze střední vzdálenosti opřel do míče domácí Adam Jánoš a Vliegen musel vytáhnout skvělý zákrok, aby jeho střelu zneškodnil. O pár minut později našel Puškáč v našem vápně úplně volného Dostála nabíhajícího z druhé vlny. V poslední chvíli mu dokázal ukopnout míč od nohy Valenta

Také ve 14. minutě napřáhl k dalekonosné střele Adam Jánoš. I s tímto skákavým pokusem si náš brankář dokázal poradit. Na druhé straně prověřil brankáře Bohemians Jan Matoušek. Roman Valeš ale neměl s tímto pokusem doprostřed brány žádné problémy. O osm minut později se po straně prodral do vápna Daniel Köstl a tvrdě vypálil z úhlu. Vliegen si pohlídal místo u bližší tyče a balon nohou vyrazil. Klokani stupňovali svůj tlak. Po standardní situaci z pravé strany vyboxoval Vliegen míč k Jánošovi, který mířil těsně nad břevno.

Po půl hodině hry se míč odrazil na hranici vápna ke Christianu Frýdkovi. Mladý záložník mířil doprostřed brány, kde stál připravený brankář Bohemians Valeš. O čtyři minuty centroval z pravé strany Matoušek. Preisler předskočil obránce a dostal se k zakončení. V záklonu však mířil pouze nad bránu. Pět minut před pauzou rozehrávali domácí standardní situaci od rohového praporku. Po rozehrání na krátko vyslal míč vstříc bráně Slovanu Kovařík. Vypadalo to jako něco mezi střelou a centrem. Vliegen tak tento míč bez problémů lapil. Do konce poločasu se již nic nestalo a do kabin se šlo za stavu 1:0 pro Slovan.

Také začátek druhého poločasu vyšel našemu týmu skvěle! Matoušek se prohnal po pravé straně do vápna a předložil míč Prebslovi, který jej v gólové pozici netrefil. Akce ale pokračovala a balon se odrazil k Lukáši Červovi, který si křikl na Matouška, aby mu přenechal míč a přesnou střelou z voleje k tyči navýšil vedení Slovanu na 2:0. V 54. minutě vystřelil z dálky Roman Květ. Rána mu ale úplně nesedla a Vliegen tento pomalejší pokus k tyči skryl ve svých rukavicích. O dvě minuty později se Slovan hezky prokombinoval až do vápna, kde Preislerovi v dobré pozici špatně skočil míč o drn v malém vápně a proklouzl mu mezi nohami.

Po hodině hry centroval Preisler od rohového praporku. Valeš nechtěně posunul míč k van Burenovi a holandský kanonýr se pokusil o jeho přehození. Balon skončil na horní síti svatyně Bohemians. V 67. minutě se Christian Frýdek prokličkoval kolem dvojice soupeřů. Tím druhým byl střídající Petrák, který rychlého záložníka skluzem zezadu ostře fauloval. Rozhodčí nejprve udělil žlutou kartu, po přezkoumání u videa svůj verdikt přehodnotil a ukázal kartu červenou. Frýdek navíc musel střídat pro zranění. Slovan si ale přesilovku příliš dlouho neužil, protože hned o čtyři minuty později si dal Matěj Valenta míč daleko od nohy a skluzem na kotník fauloval protihráče. Také on tak viděl červenou kartu a trávník opustil předčasně.

Deset minut před koncem se hnala hned trojice našich hráčů na Valeše. Mikula to vzal na sebe, ale bránu netrefil. Pokud někdo čekal ke konci tlak domácích Bohemians, musel být zklamaný. Obrana Slovanu si vše celkem v klidu hlídala a Klokany do ničeho vážného nepouštěla. Až v nastaveném čase se po prodlouženém dlouhém autu dostal ke střele z voleje střídající Mužík. Naštěstí mířil těsně vedle. Nic dalšího se již nestalo a Slovan tak po šesti letech porazil Bohemians na jejich domovském stadionu 2:0.

Jaroslav Veselý (Bohemians Praha 1905): Utkání se rozhodlo v podstatě ve dvou minutách. První gól jsme inkasovali ve druhé minutě z podceněné situace. Byl nakopnutý balon, aut, střela a branka, která určila ráz utkání. Jestli má Liberec silnou zbraň, je to rychlý protiútok a ta první branka vše definovala. Liberec si couvl a čekal na brejky, my dobývali. Vytvořili jsme si tlak a měli několik zajímavých situací na vstřelení branky. Tu jsme nedali a vidím to jako jeden z klíčů neúspěchu. Do druhého poločasu jsme udělali dvě změny a chtěli tím přidat více konstrukce do středu zálohy. Snahu však zhatil inkasovaný gól opět na začátku poločasu z podobné situace, kdy jsme nedohráli odražený míč. Vzápětí přišla červená karta na naší, následně i hostující straně. Řekl bych, že karty utkání spíše ublížily. Celé se to rozhádalo a hrálo se v poli 9 na 9. Měli jsme optický tlak, ale paradoxně nebezpečnější byli hosté, kteří vyjížděli do protiútoků. My už nebyli tak nebezpeční. Z herního hlediska jsme spokojenější s první půlí. Jinak jsem ale zklamaný, protože jsme opět pokazili domácí zápas.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Musím být spokojený, protože jsme vyhráli. Až na úsek do třicáté minuty první půle, kdy jsme byli pod tlakem hlavně po standardních situacích, byl výkon dobrý. Dopředu jsme byli nebezpeční. Povedl se nám vstup do utkání, kdy jsme dali branku. Poté jsme měli ještě další dvě nebezpečné situace v první půli. I do druhého poločasu jsme vstoupili aktivně a přidali druhou branku. To 'Bohemkou' hodně otřáslo a díky stavu 2:0 jsme měli zápas pod kontrolou. Samozřejmě červená karta to trochu zkomplikovala, ale domácí se už nedostali do vyložené šance. Spíše my měli do otevřené obrany situace, kdy bych si představoval lepší vyřešení a přidání třetí branky. Za stavu 2:0 nás to naštěstí mrzet nemusí.