FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Sparta 3:1
25.08.2019

Paráda! Slovan zaslouženě přehrál Spartu, Malinský vstřelil dva góly

Ondřej Belák
Liberec - V rámci 7. kola FORTUNA:LIGY hostili fotbalisté Slovanu v domácím prostředí pražskou Spartu. Po relativně poklidném začátku se postupně přiostřovalo a diváci se rozhodně nenudili. Nadstandardní fotbalové představení zvládli lépe Liberečtí, kteří i díky dvěma trefám Tomáše Malinského zapsali proti papírovému favoritovi plný bodový zisk.
7.kolo, neděle 25.8.2019, 19:00
3:1
(1:0)
AC Sparta PrahaAC Sparta Praha
FC Slovan Liberec: Nguyen – Fukala, Mikula, Kačaraba, Hybš – Breite (C), Alibekov – Malinský (86. Dordić), Pešek (77. Koscelník), Potočný – Kuchta (74. Musa).
AC Sparta Praha: Nita – Sáček (C), Radaković, Hancko, Matěj Hanousek – Hložek, M. Hašek, L. Krejčí, Trávník (77. Karlsson), Plavšić (59. Kozák) – Tetteh.
Branky: 45+2. Malinský, 58. Potočný (pen.), 80. Malinský – 63. Hložek. ŽK: 30. Kačaraba, 44. Mikula, 48. Malinský, 50. Alibekov - 8. Radaković, 45+3. Hancko, 90+1. Krejčí, 90+6. Hašek. Rozhodčí: Julínek – J. Paták, Podaný. Diváků: 8 765.

Liberečtí se svého soupeře nezalekli a byli to oni, kdo si vytvořil první střeleckou příležitost. Roman Potočný se šajtlí opřel do skákavého míče zpoza šestnáctky, Nita bez potíží zasáhl. O poznání nadějněji vypadala akce stejného hráče o několik minut později! Po propadnutí Sparty táhl Potočný akci dvou na jednoho, Kuchtu ovšem díky pozornému brankáři hostů, jenž lapil křižnou přihrávku, nenašel.

Florin Nita si vzápětí vybral slabší chvilku, ukopl se a Slovan dostal k dispozici rohový kop. Pohledný centr Tomáše Hybše se snesl na hlavu Michala Fukaly, jehož pokus mířil jen do středu soupeřovy pokladnice. Z kopu od praporku zahrozili také Pražané. Trávník jej rozehrál netradičně za vápno a ránu Sáčka, která se odrazila od země, před Tettehovou hlavou zneškodnil Filip Nguyen.

Závěr úvodní pětačtyřicetiminutovky patřil herně spíše sparťanům. Po zaváhání domácích ve středu pole táhl akci do otevřené obrany Plavšić, jemuž fantastickým skluzem odebral míč i pod hrozbou druhé žluté karty navrátivší Taras Kačaraba! Tetteh už byl v podobném prostoru zastaven faulem, Hanckův přímý kop skončil v rukou Nguyena.

V nastaveném čase se ovšem Severočeši ujali vedení! Tomáš Malinský skvěle vyřešil rychlý brejk z pravé strany a překvapivou ranou z ostrého úhlu zaskočil Nitu - 1:0. To ale nebylo vše. Emoce vzplály, když Hancko stáhl k zemi unikajícího Kuchtu a sudí Julínek vytáhl pouze kartu žluté barvy.

Druhý poločas se vykopl v pořádně hektickém duchu. Malinský s Alibekovem si v krátkém časovém sledu prohlédli žlutá napomenutí. Po pádu jednoho z hostů dokonce rozhodčí ukázal na penaltovou značku, video však prokázalo, že Matěj Hybš fauloval těsně za vápnem. Přesto bylo málem vyrovnáno, Hložek se totiž po rozehrávce standardky dostal k další střele a poslal ji do tyče!

O několik desítek sekund později se Hanousek uvnitř pokutového území opřel do pronikajícího Malinského, Julínek znovu zamířil k obrazovce, přičemž tentokrát nařídil pokutový kop! Ten si vzal na triko Tomáš Potočný a proměnil jej chladnokrevně do středu brány - 2:0. Dvougólový náskok nicméně svěřencům Pavla Hoftycha nevydržel dlouho. Adam Hložek napřáhl z dvaceti metrů a dělovkou k tyči rozjásal početný sparťanský kotel - 2:1.

A málem bylo vyrovnáno! V roli libereckého spasitele se zjevil Filip Nguyen, jenž skvěle vyběhl proti Tettehovi, zmenšil mu střelecký úhel a vyrazil ránu do bezpečí. Znovu se tedy měnilo skóre na druhé straně. Petar Musa pláchl po pravém křídle. Ve vápně měl pouze Tomáše Malinského, Pražané jej ale nepokryli a Malinský usměrnil přihrávku chorvatského kolegy do sítě - 3:1!

Slovan už si závěr střetnutí, včetně osmiminutového nastavení, poměrně zkušeně pohlídal. Alespoň snížit mohl z pohledu hostů Hašek, po dobrém Hanouskově centru ovšem zblízka mířil hlavou jen do vzdálenější tyče. Modrobílí se za dnešního soupeře dotáhli na rozdíl jediného bodu v tabulce!

Pavel Hoftych (FC Slovan Liberec): "První poločas se obě mužstva snažila dostat do výhodnější pozice. V samotném závěru jsme přežili nebezpečné situace a sami otevřeli skóre. V úvodu druhé půle nás Sparta znovu dostala do úzkých, po proměněné penaltě jsme ji ale donutili přejít z kombinace na nakopávané míče. Chválím celý tým, jak si s tím i se třemi defenzivními absencemi poradil. Závěr jsme si pohlídali, pochvalu zaslouží také brankář Nguyen. Pro hráče je takový výsledek velká odměna, poté, co jsme se nacházeli na dně tabulky."

Václav Jílek (AC Sparta Praha): "Chyběla nám individuální kvalita a dobrá hra v obraně. Děláme zarážející chyby. Jeli jsme sem s nějakým záměrem. Neříkám, že jsme dominovali, ale Liberec kromě našich chyb žádné nebezpečné situace neměl. Dokud nezměníme svůj styl myšlení, nikam se neposuneme. Stejné chyby dokola opakují pouze hlupáci, a my to stále děláme. VAR z mého pohledu ztratil důvěryhodnost. Kačaraba měl v prvním poločase jasně vidět druhou žlutou kartu. Věřím, že je to pouze shoda náhod, ale špatná rozhodnutí jsou v aktuální sezóně vždy stoprocentně proti Spartě."