FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: FCSL - Plzeň 0:1
03.09.2022

Slovan byl v utkání s Plzní lepším týmem. Přesto prohrál 0:1

Martin Soukup
Liberec - Na stadion U Nisy přijeli úřadující mistři z Plzně, kteří se také kvalifikovali do hlavní fáze Ligy Mistrů. Během utkání to tak ale vůbec nevypadalo. Hlavně ve druhém poločase byl Slovan jediným mužstvem na hřišti, kdy si vytvořil celou řadu šancí. Brankáře Staňka ale nepřekonal. Naopak rozhodla jediná střela na naší branku, o kterou se ve 41. minutě postaral Jan Sýkora.
7.kolo, sobota 3.9.2022, 16:00, Stadion U Nisy
0:1
(0:1)
FC Viktoria PlzeňFC Viktoria Plzeň
FC Slovan Liberec: Vliegen - Gebre Selassie (C) (82. Kozák), Prebsl, Plechatý - Mikula (67. Matoušek), Valenta, Červ (67. Rabušic), Frýdek, Preisler (82. Mészáros) - Rondić (46. Višinský), van Buren

Náhradníci: Stejskal - Fukala, Kozák, Mara, Matoušek, Mészáros, Polyák, Pourzitidis, Rabušic, Varfolomejev, Višinský

FC Viktoria Plzeň: Staněk - Havel, Hejda (C), Pernica, Holík - Čermák (61. Bucha), Kalvach (69. N'Diaye) - Sýkora, Vlkanova (83. Jirka), Mosquera (69. Jemelka) - Bassey (61. Chorý)

Náhradníci: Tvrdoň - Bucha, Cadu, Dedić, Chorý, Jemelka, Jirka, Kaša, N'Diaye, Pilař, Tijani

Branky: 41. Sýkora

Žluté karty: 90+1. Kozel (hlavní trenér), 90+3. Frýdek - 30. Čermák, 61. Holík, 87. Hejda, 88. Chorý, 90+1. N'Diaye

Rozhodčí: Proske - Kotík, Kubr; VAR: Štěrba, AVAR: Kříž

Diváci: 5158

Do zápasu vstoupila lépe Plzeň, ale první šanci si vytvořil Slovan. V 6. minutě se dostal na dostřel vápna, kdy se do míče opřel Imad Rondić, ale jeho pokus byl zblokován. Po centru Preislera ve 14. minutě se míč snesl do pokutového území a Staněk měl velký problém, aby míč udržel. Vzápětí se Mick van Buren dostal ke střele, ale jeho pokus si pohlídal v náručí Staněk. Ve 20. minutě měl Slovan velkou šanci, kdy Preisler poslal do vápna nebezpečný centr, kde se nacházel van Buren, ale jeho chytrou teč vykryl reflexivním zákrokem Staněk. Ve 28. minutě posílal Vlkanova vysoký balon z levé strany, ale ten všechny přeletěl a skončil v zámezí.

Mosquera ve 35. minutě střílel na libereckou branku, ale jeho pokus zblokoval Červ. Vzápětí Mikulův centr stáhl ze vzduchu Staněk. Na druhé straně se na bránu řítil Mosquera, ale Vliegen vyhrál běžecký souboj a byl u míče první. Ve 38. minutě fauloval Rondić Hejdu a z následného přímého volného kopu orazítkoval Mosquera břevno. O tři minuty později se vykličkoval Jan Sýkora před vápnem Slovanu a zamířil do pravého dolního rohu. Vliegen byl bezmocný. 0:1. Do konce poločasu se už nic nestalo a do šaten tak šli hosté s jednogólovým vedením.

I do druhé půle vstoupila trochu lépe Plzeň. V 53. minutě střílel na libereckou branku Kalvach, ale jeho pokus skončil vysoko nad brankou. Na druhé straně střílel Višinský, kdy jeho pokus plzeňští obránci zblokovali. Po rohovém kopu v 57. minutě se k hlavičce dostal Preisler, ovšem jeho pokus skončil těsně vedle. Slovan tlačil dál, do zakončení se dostal Denis Višinský, ale jeho oblouček se snesl do rukavic Staňka. Po hodině hry se k zakončení ve vápně dostal Frýdek, míč se mu ale svezl a pouze doklouzal ke Staňkovi. Po delší době se do střely dostala Plzeň, Buchova střela skončila vedle.

V 73. minutě vystřelil na plzeňskou branku Višinský, jeho pokus si pohlídal Staněk. Liberec byl ve druhém poločase daleko nebezpečnějším týmem, ale brankáře Staňka ne a ne prostřelit. V 76. minutě zakončoval Vlkanova, kdy si naše obrana nepohlídala rychle rozehraný aut a plzeňský záložník orazítkoval břevno. Plzeň v závěru utkání zdržovala a hra se kouskovala. Dohrávalo se s emocemi na obou stranách, kdy přibývaly ostré zákroky, hlavně na hostující straně. I přes velké zdržování hostů byly nastaveny pouze tři minuty ve druhém poločase. Ani v těch se Slovan nedokázal prosadit a po jediné střele na naši bránu padl s plzeňskou Viktorií 0:1.

Michal Bílek (FC Viktoria Plzeň): Myslím si, že prvních dvacet minut měl Liberec tlak, dobře kombinoval, párkrát se dostal za naší obranu. U té 20. minuty se to obrátilo a aktivnější jsme byli my, nastřelili jsme břevno, dali jsme gól, který nám hodně pomohl. Ve druhé půli si soupeř vytvořil tlak, bylo na něm vidět, že prostě chce to utkání alespoň vyrovnat, dost se tlačil dopředu, měl tam spoustu standardních situací, ale všechno jsme to uskákali. Liberec hrál dobře, my jsme poctivě bránili a kluci to do defenzívy odpracovali, samozřejmě držení míče ve druhé půli a sklidnění na balonu mělo být od nás lepší, ale není jednoduchý tady vyhrát proti současnému Liberci, který opravdu hraje dobře.

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): Dnes jsem zklamaný, protože si myslím, že jsme podali dobrý výkon , který jsme nedokázali udržet takovou desetiminutovku před první půlí, kde jsme trochu odpadli z role a defacto to Plzni stačilo k tomu, aby ten zápas dneska vyhrála. Myslím si, že úvod byl opatrný z obou stran , ale postupem času si myslím, že jsme byli aktivnější. Měli jsme tam tu Mickovu šanci, kde to reflexivně vytáhl Staněk, bohužel jsme tu branku nedali a Plzeň z té své první střely na branku ano, čím se dostala do vedení a druhý poločas si myslím, že postupem času od té 55. minuty jsme je zavřeli skoro k vápnu a vytvořili jsme si velký tlak. Ten výkon byl prostě dobrý a chyběl tomu samozřejmě gól. Plzeň dobře brání, to se ví, ale kolikrát jsme to mohli i my řešit lépe, hlavně to zakončení, měli jsme hodně rohů a standardek, které jsme neřešili moc dobře, a proto jsme tu branku nevstřelili a Plzeň si to pohlídala, takže ten jediný gól vlastně rozhodl. Plzeň měla dvě střely, dala gól a jednou trefila břevno, my jsme asi toho měli rapidně více, ale ta kvalita v té finální fázi byla na naší straně horší.