FC Slovan Liberec | Reportáž ze zápasu: Olomouc - FCSL 1:1
31.08.2022

Slovan dohrával v deseti, ale z Olomouce si veze bod za remízu 1:1

Liberec/Olomouc - Liberecké fotbalisty čekal v 6. kole české nejvyšší soutěže druhý venkovní souboj po sobě. Svěřenci trenéra Kozla nevstoupili do zápasu proti Olomouci ideálně a po první půli prohrávali 0:1. V druhé části zápasu dokázal srovnat Višinský a po vyloučení Talovjerova si Slovan připsal do tabulky bod za remízu 1:1.
6.kolo, středa 31.8.2022, 17:30
SK Sigma Olomouc SK Sigma Olomouc
1:1
(1:0)
SK Sigma Olomouc:

Trefil - Chvátal, Pokorný, Poulolo, Zmrzlý - Spáčil (90+1. Beneš), Breite (C) (79. Greššák) - Navrátil (79. Vodháněl), Růsek (63. Jakub Matoušek), Zorvan - Chytil

Náhradníci: Fendrich - Šíp, Hadaš, Jakub Matoušek, Beneš, Greššák, Vodháněl

Vliegen - Gebre Selassie (C), Plechatý, Talovjerov, Mikula - Červ, Varfolomejev (46. Višinský) - Matoušek (82. Fukala), Frýdek (88. Pourzitidis), Kozák (46. Rondić) - van Buren (70. Prebsl)

Náhradníci: Stejskal - Prebsl, Pourzitidis, Mara, Fukala, Polyák, Rondić, Višinský, Mészáros, Preisler, Rabušic

Branky: 36. Chytil - 59. Višinský

Žluté karty: 38. Růsek, 73. Pokorný, 90+5. Matoušek - 38. Červ, 90+3. trenér Kozel

Červené karty: 69. Talovjerov

Rozhodčí: D. Starý - D. Vodrážka, L. Slavíček; VAR: J. Petřík, AVAR: M. Podaný
Diváci: 2879

Do první šance utkání se hnal Zmrzlý a ve vápně se snažil z úhlu vystřelit nebo ještě centrovat, ale jeho pokus zablokoval skluzem Talovjerov. Do obrovské příležitosti se o pár minut později dostal Kozák, kterého dloubáčkem za obranu vyslal van Buren. Brankář Trefil ho dokázal vychytat, ale libereckého útočníka akce mrzet nemusela, protože byl následně odpískán ofsajd. V desáté minutě měli svěřenci trenéra Kozla velké štěstí. Po rohovém kopu Spáčil nastřelil nejprve hlavou břevno a následně trefil Zmrzlý z dorážky tyčku. Zmatky v obraně vyřešil až dlouhým odkopem Talovjerov.

Úvod utkání jednoznačně patřil domácím. Po centru Navrátila zakončoval sám z voleje Zorvan, Vliegen předvedl skvělý zákrok a podržel Liberec. Slovanu se po úvodní dvacetiminutovce podařil trochu srovnat krok, ale nebezpečnější byli stále olomoučtí fotbalisté. Ve 32. minutě hlavičkoval Růsek těsně vedle brány. Domácí využili svoji aktivitu ve 36. minutě. Mojmír Chytil vyslal nechytatelnou střelu, která se odrazila od tyčky a skončila za brankovou čarou, 1:0. Van Buren měl v závěru poločase na kopačce srovnání, ovšem z úhlu trefil pouze tyčku.

Liberec vstoupil do druhého poločasu lépe a v 52. minutě mohl zakončovat ve vápně Rondić. Snažil se Trefila prostřelit přízemním pokusem, ale neúspěšně. Slovan stupňoval aktivitu a podařilo se mu vyrovnat. V 59. minutě se dostal ke střele ve vápně Denis Višinský a jeho tečovaný pokus skončil obloučkem až za zády brankáře, 1:1. Na druhé straně se dostal po rohu ke střele Poloulo, ale olomoucký obránce vysoko přestřelil. V 69. minutě fauloval Talovjerov, a přestože zasáhl nejdříve míč a poté až kotník protihráče, rozhodčí po konzultaci s videem udělil ukrajinskému obránci červenou kartu.

V 78. minutě měli olomoučtí fotbalisté na kopačkách vedení, ale jejich střely obětavě zablokovali naši obránci. Sigma se tlačila v závěru utkání do zakončení a liberečtí hráči se v oslabení spíše bránili. V 90+4. minutě zakončoval v pádu Beneš, ale Vliegen změnu skóre nepřipustil a zajistil pro Slovan remízový výsledek 1:1.

Václav Jílek (SK Sigma Olomouc): „V první řadě bych chtěl poděkovat hráčům za to, jak do utkání vstoupili. První poločas byl takový, jaký jsme očekávali. Skvělé nasazení, korunované velkým počtem brankových příležitostí. Největší problém byl v tom, že jsme nebyli schopni dát víc než jeden gól. Vstup do druhého poločasu jsme nezachytili. Liberec změnil rozestavení. Trochu nám dělal problémy Frýdek, který byl v tu chvíli rozdílový hráč. Neřekl bych ale, že z toho rezultovaly nějaké velké brankové příležitosti soupeře, tlak tam ale byl. Gól, který jsme inkasovali, byl pro nás velmi nešťastný. Poté jsme se zvedli. Na klucích byla vidět snaha, že se o výsledek chtějí porvat. Zvlášť po vyloučení, kdy se hrálo prakticky na jednu branku. Měli jsme dost gólových příležitostí. Snad třikrát jsme trefili dobře postaveného libereckého hráče, který zabránil skórování. Pro nás nešťastné utkání. Bohužel bereme jen bod, což je v naší situaci málo. Na druhou stranu bych chtěl pochválit fanoušky. Po celý zápas, byť tady nebyl tak velký počet, byli skvělí. Podporovali nás a bylo to cítit.“

Luboš Kozel (FC Slovan Liberec): „Dneska bod, který jsme získali, musíme brát všemi deseti. Myslím si, že jsme do utkání nevstoupili dobře. Domácí byli v úvodu agresivní, dobře nás napadali a my jsme se vůbec nedostali k naší hře. Dělali jsme hrozně chyb, nefungovalo nám to ve středu hřiště... Víceméně jsme si koledovali o branku, přežili jsme tyčky v úvodu a přemýšleli jsme již někdy v třicáté minutě o střídání. Ale zase jsme nechtěli některé ty naše mladší hráče dostat dolů. Ovšem stejně bychom to nestihli, protože gól jsme dostali. Vedení domácích o půli bylo zasloužené. O poločase jsme udělali dvě střídání, změnili rozestavení a trošku uklidnili mužstvo. Myslím si, že okamžitě náš výkon šel rapidně nahoru. Noví hráči pomohli, hlavně Denis Višinský, i díky tomu jsme se dostali k vyrovnání. Poté to bylo chvíli otevřené. Závěr ovlivnila červená karta, která nás dostala do deseti a domácí do závěrečného tlaku. Do televize jsem říkal, že si myslím, že byla velmi přísná. Ale teď jsem viděl ještě jeden záběr a chci se trošku omluvit, protože si myslím, že to asi červená karta byla. Tedy zasloužená, a tím pádem vlastně domácí hráli přesilovku. Cením si toho, že i když jsme byli pod tlakem, tak jsme to ubránili a v pokutovém území jsme byli silní. Díky tomu si vezeme bod, který má pro nás velkou cenu.“